מחקרים

מחקר בריטי: THC במתן תוך-ורידי מעודד מחשבות פרנואידיות במטופלים פגיעים

מחקר אקראי עשה שימוש במתן תוך-ורידי של THC בקנאביס כדי לזהות מנגנונים קוגניטיביים מרכזיים המובילים לפרנויה

24.02.2015, 13:24
צמחי מריחואנה (צילום: אילוסטרציה)

פרנויה מקבלת תשומת לב הולכת וגדלה בזכות עצמה, כיוון שהיא חוויה מרכזית בהפרעות פסיכוטיות וסמן לבריאות של החברה. פרנויה קשורה בשימוש בסם הלא חוקי הנפוץ ביותר – קנאביס.

מטרתם של החוקרים מאוניברסיטת אוקספורד וממספר מוסדות אקדמיים אחרים באנגליה ובעולם היתה להעריך אם המרכיב הפסיכיאטרי הפעיל (psychoactive) של הקנאביס, ה-Δ9-Tetrahydrocannabinolי (THC), גורם לפרנויה; במקביל, החוקרים היו מעוניינים לעשות שימוש בסם כאמצעי לבדיקה ולזיהוי של התהליכים הקוגניטיביים המרכזיים שנמצאים בבסיס תופעת הפרנויה.

THC הגביר באופן מובהק את הפרנויה ןאת סימניה השליליים - חרדה, דאגה, דיכאון, מחשבות שליליות על העצמי

במחקר, שהיה אקראי, בין קבוצות, עם קבוצת ביקורת שנטלה פלסבו, נבדקה ההשפעה של מתן תוך-ורידי (Intravenous) של THC. במחקר השתתפו 121 משתתפים עם מחשבות פרנואידיות שחולקו באופן אקראי לשלוש קבוצות: פלסבו, THC, וTHC שאליו קדמה הדרכה למודעות קוגניטיבית של תוצאות לקיחת הסם.

הערכת הפרנויה נעשתה באופן מקיף על יד מצב חברתי אמיתי, ניסוי בהיטמעות במציאות מדומה, ומדידות סטנדרטיות של פרנויה גם כדיווח עצמי וגם כפי שנצפה על ידי מראיין. התבצעה הערכה של גורמים סיבתיים אחרים הידועים כגורמי פרנויה. נעשה שימוש במרכיבים העיקריים של הבדיקות על מנת ליצור מדד פרנויה ולשלב משתנים סיבתיים כדי לבצע בדיקת תווך (mediation analysis).

THC הגביר באופן מובהק את הפרנויה, את סימניה השליליים (חרדה, דאגה, דיכאון, מחשבות שליליות על העצמי), את מגוון החוויות החריגות, וכמו כן הוריד את יכולות זיכרון העבודה לטווח קצר (working memory).

העלייה בהשפעות השליליות והחוויות החריגות הסבירו לחלוטין את העלייה שנצפתה בפרנויה. שינוי בזיכרון העבודה לטווח קצר לא הוביל לפרנויה. יידוע המשתתפים על תופעות ה-THC היה בעל השפעה מועטה.

החוקרים מסכמים כי במחקר זה, שהינו הרחב ביותר שנעשה על THC במתן תוך-ורידי, הם הראו מעבר לכל ספק שהסם מעורר מחשבות פרנואידיות במטופלים פגיעים. מנגנוני הפעולה הסבירם ביותר שגורמים לפרנויה הינם הופעתן של השפעות שליליות והופעתן של חוויות חריגות.

מקור:
Freeman, D., Dunn, G., Murray, R. M., Evans, N., Lister, R., Antley, A., et al. (2015). How cannabis causes paranoia: Using the intravenous administration of 9-tetrahydrocannabinol (THC) to identify key cognitive mechanisms leading to paranoia. Schizophrenia Bulletin, 41(2), 391-399.

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלוזיות,  קנאביס,  THC,  קוגניטיבי,  פרנויה
תגובות
 

הנטייה לפרסום מגמתי בעד או נגד השימוש בקנאביס - subtext ופרסומים:
לאור הדיון המתמשך סביב השימוש הרפואי בקנאביס, מן הראוי לקחת בחשבון גם קנבינואידים אחרים שייתכן שפועלים פעולה הפוכה מן ה- THC בהקשר הנדון - למשל ה- cannabidiol (המוכר יותר כ- CBD) אשר מצוי בריכוז משמעות בחלק ממוצרי הקנאביס.
ראו למשל -
Schizophr Res. 2015 Mar;162(1-3):153-161. doi: 10.1016/j.schres.2015.01.033. Epub 2015 Feb 7.
A systematic review of the antipsychotic properties of cannabidiol in humans.
Iseger TA1, Bossong MG2

27.02.2015, 17:52

ד"ר גרינפלד היקר
אתה צודק. קנבידיול יש לו ערך עצום ברפואה וחבל שלא משתמשים בו בפסיכיאטריה, אך לצערנו בקנביס הרגיל כמו גם ברפואי הוא נמצא בכמויות מזעריות. הפתרון הוא הסטיבקס שהזכרתי במאמרי באתר:"השימוש בקנביס- כל האמת"