חדשות

אחרי 9,000 קורבנות, ארגון הבריאות אישר בדיקה מהירה לזיהוי נגיף האבולה

הבדיקה, שפותחה על ידי חברה אמריקאית, מספקת תוצאות לגבי נוכחות הנגיף בדם בתוך 15 דקות, במקום 12-24 שעות הנדרשות בבדיקות המעבדה שנעשו עד כה; הבדיקה הגיעה ל-92% דיוק בניסוי שנערך באזור, ויכולה להתבצע גם באזורים נידחים ללא חשמל

בדיקת דם (צילום: אילוסטרציה)

ארגון הבריאות העולמי אישר לשימוש בדיקת דם חדשנית, ראשונה מסוגה, שפותחה בארה"ב, לצורך אבחון נגיף האבולה. הבדיקה מספקת תשובה בתוך 15 דקות – לעומת בדיקות מעבדה קונבנציונליות המספקות תשובות מלאות רק בתוך 24-12 שעות מנטילת דגימת הדם.

הבדיקה החדשה תאפשר לאבחן חולים במהירות רבה יותר, לבודד אותם ולהתחיל לטפל בהם מוקדם יותר מכפי שהיה אפשר עד כה. באמצעות הבדיקה המהירה, מקווה ה-WHO כי תושג המטרה לשים קץ להתפרצות המגיפה הנוכחית במערב אפריקה.

הבדיקה החדשנית נקראת ReEBOV, ומכוונת לאיתור נוגדן בדם החולה. היא פותחה ע"י חברת הביו-רפואה האמריקאית Corgenix

עד כה, מתו במערב אפריקה יותר מ-9,380 בני אדם כתוצאה מאבולה. מבקרים הצביעו על חוסר ההשקעה בפיתוח תרופות ובדיקות - כגון זו שאושרה כעת בהליך מהיר - כחלק מהסיבה למספר המתים הגבוה.

מאחר שלצורך הבדיקה לא נדרש להפעיל מכשירים חשמליים, ניתן לבצעה גם באזורים מרוחקים, שבהם אין מערכת חשמל. כיום, בדיקת דגימת דם לאבחון נגיף האבולה מחייבת אנליזה במעבדה כדי לאתר בדגימת הדם רסיסים של החומר גנטי של הנגיף.

הבדיקה החדשנית המהירה, הנקראת ReEBOV, מכוונת לאיתור נוגדן בדם החולה. היא פותחה על ידי חברת הביו-רפואה האמריקאית Corgenix. באחרונה עברה התרופה ניסוי באפריקה, ואיפשרה לזהות ברמת דיוק של 92% אנשים שנדבקו בנגיף.

ארגון הבריאות העולמי מסר, כי למרות שרמת הדיוק בבדיקה החדשה נמוכה יותר מהרגיל, מהירות הצגת התוצאה והפשטות הם יתרונותיה. ניתן לבצעה גם בניידות שמפעילות מערכות הבריאות באזור כדי להגיע לאזורים מרוחקים ואף מבודדים במערב אפריקה הנגועה בנגיף.

ההערכה היא, ששלטונות המדינות שנפגעו במגפת האבולה לא הגיעו לחלק משמעותי מהחולים החיים באזורים כפריים מרוחקים, שבהם רמת שירותי הבריאות נמוכה. ה-WHO מסר עוד, כי בכל מקרה של ספקות לגבי התוצאות שמתקבלות מהבדיקה המהירה החדשה, יש לאשררן באמצעות הבדיקה הקונבנציונלית הרגילה והמדויקת יותר.

בשבוע שעבר דווח על עוד 128 מקרים חדשים של חולי אבולה שהתגלו בסיירה-ליאון, בליבריה ובגינאה. מעל 23,250 איש אובחנו עד כה כחולים באבולה.

נושאים קשורים:  חדשות,  מגיפת האבולה,  reEBOV,  בדיקת דם,  Corgenix,  ארגון הבריאות העולמי
תגובות