חדשות

מחקר גנטי: ייתכן שלהשמנת יתר יש גם בסיס נוירולוגי באופן חלקי

צוות מחקר בינ"ל שירטט מפה גנטית חדשה של כל הגורמים הקשורים בתופעת השמנת-היתר; נמצא קשר בין גנים המעורבים בתהליכים מוחיים

ריצוף דנ"א (צילום: אילוסטרציה)

צוות המחקר הבין-לאומי קונסורציום GIANTי (Genetic Investigation of Anthropometric Trait) פירסם בסוף השבוע ב-Nature תוצאות מחקר שבו התגלו 97 תחומי גנים חדשים ב-DNA – וריאנטים של "גן המשקל" - שעשויים להסביר מדוע אנשים מסוימים נוטים יותר מאחרים להעלות במשקלם ולהגיע להשמנת-יתר.

החוקרים סרקו "ספריות דנ"א" של יותר מ-300 אלף אנשים, וניתחו את הממצאים הנוגעים לגנטיקה שמאחורי מדד ה-BMI, במטרה לשרטט את המפה הגנטית הגדולה ביותר אי-פעם, כהגדרתם, של תופעת השמנת-היתר.

בחיפוש אחר תבניות עקביות באותם אזורי גנים (Gene regions), נמצא קשר בין גנים המעורבים בתהליכים מוחיים לבין תופעת השמנת היתר - מה שמעלה את ההשערה כי יתכן שלהשמנת-יתר יש, חלקית, גם בסיס נוירולוגי.

בדיווח נפרד באותו כתב עת מסרו החוקרים כי הם התמקדו באופן ספציפי בשאלה כיצד הגנטיקה משפעה על השומן בגוף. התרכזות של שומן סביב הבטן והמותניים מובילה ליותר בעיות בריאות לעומת התרכזות של שומן באזור הירכיים.

חלק מ-33 אזורי-הגנים החדשים שנתגלו כמעורבים בתופעת השמנת היתר סומנו כמעורבים בהתפשטות השומן ובמיקומו על-פני הגוף והחוקרים סבורים כי יש בכך כדי להסביר הבדלים בין בני אדם לגבי תצורת השמנת-היתר. כן זוהו במחקר הזה מיקומם של מעל 60 אזורי גנים המשפיעים על ה-BMI – פי שלושה ממה שהיה יודע עד כה.

פרופסור אליזבת ספליוטס (Speliotes) מאוניברסיטת מישיגן, שהיתה בין המחברים המובילים של המאמר, הסבירה בראיונות שהעניקה לתקשורת בארה"ב, כי "בני אדם אינם פונים בדרך כלל לנוירולוג שלהם כדי לדון עמו בסוגיית השמנת היתר שלהם, מאחר שאין חושבים על הקשר שלה עם מערכת העצבים. אולם נוכח הממצאים החדשים יתכן שיהיה עלינו - רופאים, מדענים ומטופלים -לשנות את צורת החשיבה לבעיה. היא לא רק קשורה למטבוליזם אלא גם, כנראה, יש לה גם בסיס נוירולוגי".

החוקרים סבורים, כי גנים מסוימים מעורבים בדרך שבה בני אדם שולטים על התיאבון שלהם ואחרים מעורבים בזכירת פריטי המזון שנצרכו וטעמם. "המסקנה", אמרה עוד פרופסור ספליוטס ל-BBC, "היא שאין פתרון אחיד שיתאים לכל בני האדם הנאבקים בהשמנת היתר שלהם. כיום הרופאים והתזונאים לוקחים בחשבון הבדלי מגדר וגיל בבואם להמליץ על דרכים להתמודד עם השמנת היתר, עודפי משקל וניהול חיים בריאים. המידע הגנטי שעלה מתוך המחקר יוביל בעתיד הלא רחוק לבניית תכנית התערבות רפואית מותאמת אישית, 'תפורה' על פי מידותיו של כל אדם בנפרד".

פרופסור פיטר וייסברג, המנהל הרפואי של ה-British Heart Foundation, אמר: "ידענו זה מכבר כי השמנת יתר ובאופן מיוחד שכבות השומן המצטברות ועולות בתוך הבטן מובילות לסוכרת ומחלות לב אבל עד כה ידענו מעט מאוד מדוע זה קורה. ממצאי המחקר הללו חשובים מאד לא רק משום שיובילו לפיתוחן של בדיקות גנטיות שיאפשרו לחזות מי מבני האדם מצויים בסיכון להשמנת-יתר, אלא משום שזוהו בו גנים המעורבים בתהליכים ביוכימיים בגוף שיגרמו להשמנת-יתר ולקשר ההדוק שלה עם סוכרת ומחלת לב. הבנה מעמיקה יותר בנושא הזה תאפשר גם ליצור תכניות מניעה".

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  השמנת יתר,  מוח,  Gene Regions,  גנטיקה,  GIANT
תגובות