חדשות

נייר עמדה בבריטניה: נשים בהריון יכולות לטוס בבטחה עד השבוע ה-37

ה"קולג' המלכותי למיילדות ולגינקולוגיה" קבע כי לא נשקפת סכנה לאם ולעובר עד שלב זה בהריון; ארגון התעופה האזרחי מציב רף מחמיר יותר: 32 שבועות

אשה הרה במהלך טיסה (צילום: אילוסטרציה)

ה"קולג' המלכותי למיילדות ולגינקולוגיה" (RCOG) בבריטניה פירסם בסוף השבוע נייר עמדה חדש, ובו הגדיר את חלון הזמן הבטוח לטיסות עבור נשים הרות.

לפי ההנחיות, אשה הרה יכולה לטוס בבטחה עד השבוע ה-37 להריון ואם היא נושאת ברחם תאומים - רק עד השבוע ה-32. בחלון הזמן הזה, קבע המסמך, אין משום נטילת סיכון לאישה ולעובר עקב הטיסה. כל זאת, בתנאי שההיריון עצמו מתנהל תחת ההגדרה של "סיכון נמוך" וללא סיבוכים.

המסמך קובע, כי למרות עלייה זעירה ברמת הקרינה, אין ראיות שהטיסה עצמה גורמת להפלות, ללידה מוקדמת או לירידת מים

נייר העמדה הופץ לרופאי משפחה ברחבי בריטניה. מחבריו ציינו, כי יש חברות תעופה שאצלן קיימים חוקים אחרים בהקשר לשלב ההריון בו מותר לנשים הרות לטוס.

המסמך קובע, כי למרות שכל אדם שטס נחשף לעלייה זעירה ברמת הקרינה, אין ראיות שהטיסה עצמה גורמת להפלות, ללידה מוקדמת או לירידת מים. כמו כן, לא נמצאו ראיות לכך ששינויים בלחץ האוויר שחלים בתא הנוסעים בעת טיסה מזיקים לאם ולעובר.

עם זאת, בנייר העמדה מפורטות כמה מתופעות הלוואי שנשים הרות יכולות לחוות בעת טיסה ביניהן – התנפחויות ברגליים (אגירת נוזלים) וגם קשיים שונים באוזן או באף עקב שינויים בלחצי האוויר בעת הטיסה. בטיסות ארוכות-טווח עלולות נשים להימצא בסיכון ל-DVT - deep vein thrombosis – עקב ישיבה ממושכת ללא תנועה. בנייר העמדה מומלץ לזוז מדי 30 דקות במהלך טיסות ארוכות.

קודם לפרסום המסמך, ההמלצה לנשים שעברו לפחות הריון אחד קבעה, שהמועד האחרון לטיסה הוא עד השבוע ה-34. המלצה זאת שונתה בידי ארגון התעופה האזרחית הבינלאומי (IATA) לסף עליון של לא יותר מהשבוע ה-32.

להורדת נייר העמדה של ה-RCOG לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  לידה,  טיסה,  הריון,  "הקולג' המלכותי למיילדות ולגינקולוגיה",  RCOG,  בריטניה,  נייר עמדה
תגובות