חדשות

סטודנטים ישראלים לרפואה בחו"ל מבקשים סיוע בשכר הלימוד מהמדינה

"מערך הבריאות בישראל מבקש לקבל מן המוכן רופאים ישראלים מצוינים שלמדו בחו"ל - וללא כל עלות מצדו", כתבו הסטודנטים לראש הממשלה ולמ"מ שר הבריאות

לימודי רפואה (אילוסטרציה)
לימודי רפואה (אילוסטרציה)

כ-300 סטודנטים ישראלים הלומדים רפואה בחו"ל שלחו מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, ובו דרישה שהמדינה תכיר בהם כסטודנטים לכל דבר ועניין ותסייע במימון לימודיהם, כך דיווח אתמול אתר NRG.

במכתב, שהעתק ממנו הועבר גם לממלא מקום שר הבריאות, ח"כ צחי הנגבי, נאמר עוד: "אנו סטודנטים ישראלים לרפואה הלומדים בחו"ל ותלמידי מכינות ללימודי רפואה בחו״ל, המהווים 62% ממקבלי הרישיון הרפואי בישראל מדי שנה, דורשים מממשלת ישראל, משרד הבריאות, משרד החינוך וחברי הכנסת: סייעו לנו בסבסוד לימודי הרפואה בחו"ל באמצעות הלוואות סטודנט, הקלות שונות ומלגות - כנהוג במדינות אירופה השונות".

"סייעו לנו בסבסוד לימודי הרפואה בחו"ל באמצעות הלוואות סטודנט, הקלות שונות ומלגות - כנהוג במדינות אירופה השונות"

"ממשלת ישראל", כתבו החתומים על המכתב, "הפקירה לחלוטין את סבסוד לימודיהם של רוב מקבלי הרישיון הרפואי בישראל והנטל הזה כולו על הוריהם, הנאלצים לשלם מכיסם כחצי מיליון שקל (על כל תקופת הלימודים בחו"ל של כל אחד), וזאת מתוך מדיניות ברורה. מערך הבריאות בישראל מבקש לקבל מן המוכן רופאים ישראלים מצוינים שלמדו בחו"ל - וללא כל עלות מצדו. זאת, על אף העובדה שממשלת ישראל הגדירה את הסטודנטים הישראלים לרפואה בחו"ל כצורך נדרש ומשמעותי למילוי תקני הרפואה החסרים בישראל, תקנים שאותם קבע משרד הבריאות על ועדותיו השונות – שהאחרונה בהן הייתה ועדת גרמן".

אחת הסטודנטיות ללימודי רפואה בפראג אמרה ל-NRG, כי שכר הלימוד שהיא נאלצת לשלם בחו"ל הוא פי חמישה מזה שבישראל.

"אל תתנו לנו ולהורינו לסבסד כלכלית את מערך הרפואה הציבורית בישראל", נאמר עוד במכתב הסטודנטים. "רפואה איננה מקצוע לעשירים בלבד. מאסנו במערכת המנצלת את השליחות הערכית שאנו לוקחים על עצמנו, בבחירת מקצוע הרפואה".

על-פי הדיווח, הסטודנטים דורשים הנחה בתשלומי הביטוח הלאומי ומלגות לימודים כמו לסטודנטים הלומדים בישראל וכן לקבל הלוואות סטודנט ללימודים בחו"ל, כנהוג במדינות רבות בעולם.

על פי נתוני משרד הבריאות, יוצאים מדי שנה ללימודי רפואה בחו"ל יותר מ- 500 ישראלים וחוזרים מדי שנה לישראל (נתוני 2011) רק 285 מהם. משרד הקליטה מסר כי בשנת 2011 חזרו 230.

נושאים קשורים:  חדשות,  לימודי רפואה,  לימודי רפואה בחו"ל,  ראש הממשלה
תגובות
אנונימי/ת
02.02.2015, 08:37

ראשית שירדו מהעניין של "שליחות ערכית". אף אחד מהם לא עושה את זה מתוך שליחות ערכית , וזה לגיטימי.
הלוואות אולי יש סיכוי שיקבלו, מלגות/סבסוד - אני לא רואה את זה קורה, וגם אין הגיון לעשות את זה מהסיבות הבאות:

- אם המדינה מעונינת להשקיע כסף - אז למה בסטודנטים בחו"ל, אם כבר אז בהרחבת מקומות הלימוד בארץ (בעשור האחרון הייתה בערך הכפלה של כמות המקומות)
- איזה אינטרס בדיוק יש למדינה לעשות את זה? אם מדובר במדיניות מכוונת של קבלת רופאים תוך כדי חיסכון ההשקעה , אז זוהי המדיניות. אין הגיון לעשות פעולה שנוגדת את המדיניות.
- לפי מה שנכתב בסוף הכתבה חלק ניכר לא חוזרים. אז לא מספיק שיש כאלה שלמדו באופן מסובסד בישראל ואח"כ עוברים לחו"ל, המדינה גם תסבסד כאלה שלומדים בחו"ל ונשארים שם?

אנונימי/ת
02.02.2015, 22:28

כהורה לסטודנט לרפואה בחול ראוי לפחות להתייחס לשכר הלימוד שאני משלם כהוצאה מוכרת לצוכי מס וזה יקל במעט את המעמסה הכבדה על גבי ההורים

03.02.2015, 09:01

שייקחו הלוואה כמו סטודנטים אחרים בארץ ויחזירו אותה על פי יכולתם. קופת משלם המיסים אינה צריכה לממן להם את מקצוע חלומותיהם ובטח לא כשחלק לא מבוטל מתוכם אינו שב לעבוד בארץ.

אנונימי/ת
13.02.2015, 17:37

בתור בוגר לימודי רפואה בחו"ל אני מבין מאיפה נובעת הבקשה הזו:
סטודנטים לרפואה משוודיה ונורבגיה ששם המדינה מעודדת סטודנטים לצאת ללמוד בעוד מדינות כדי להרוויח עוד רופאים למרות מספר המקומות המוגבל, מקבלים מהמדינה כרטיס אשראי בלתי מוגבל שבו הם יכולים למשוך כמה שהם רוצים במהלך הלימודים, בסוף הלימודים כל ההלוואה הזאת תתפרס להם על פני 10-20 שנה, ואם הם לא חוזרים הם ישלמו מעין קנס. הרעיון נפלא שהמדינה שלך עשירה. לצערי לא במחוזותינו.