דלקת מפרקים שגרונית

היסטוריה משפחתית של מחלות דלקת מפרקים עשויה לנבא דלקת מפרקים שגרונית

במחקר שוודי נמצא, כי מחלות מסוימות הקשורות לדלקות מפרקים קשורות גם לסיכון להתפתחות rheumatoid arthritis, ללא תלות בנוכחות או היעדר הגורם השגרוני

26.01.2015, 10:00
דלקת מפרקים שגרונית (צילום: אילוסטרציה)
דלקת מפרקים שגרונית (צילום: אילוסטרציה)

פעמים רבות, כאשר ראומטולוגים שואלים מטופלים עם דלקת מפרקים שגרונית (rheumatoid arthritis, RA) על מחלות במשפחה, הם מגלים מצבור של מחלות הקשורות לדלקות מפרקים.

מחקר מקרה-ביקורת מקונן זה בוצע כדי להעריך את הסיכון לפתח RA בקרב מטופלים עם היסטוריה משפחתית של מחלות הקשורות לדלקות מפרקים שאינן RA, ולספק מידע לגבי החפיפה הגנטית שבין מחלות המפרקים השונות.

החוקרים מצאו קשר בין מצבור של מחלות הקשורות לדלקות מפרקים ובין התפתחות RA, אך עוצמת הקשר הראתה שונות רחבה

מאחר ול-RA ללא גורם שגרוני (seronegative) מאפיינים גנטיים שחלקם דומים וחלקם שונים מ-RA עם נוכחות גורם שגרוני (seropositive), החוקרים העריכו את מצבור מחלות המפרקים באופן נפרד עבור RA עם וללא גורם שגרוני.

החוקרים תיעדו רטרוספקטיבית נתונים מתוך מרשם רב-דורות של האוכלוסייה השוודית, בכדי לאתר קרובי משפחה מדרגה ראשונה. מטופלים עם RA ומחלות הקשורות לדלקות מפרקים אותרו מתוך מרשם מטופלים לאומי.

הבדיקות הסרולוגיות עבור RA התבססו על המהדורה העשירית של קטלוג המחלות של ה-ICDי (International Classification of Diseases). רמות סיכון גנטיות חושבו על-ידי רגרסיה לוגיסטית מותנית. תוצאות המחקר שוכפלו בעזרת המרשם השוודי לראומטולוגיה.

החוקרים מצאו קשר בין מצבור של מחלות הקשורות לדלקות מפרקים ובין התפתחות RA, אך עוצמת הקשר הראתה שונות רחבה, החל מדלקת מפרקים אידיופתית של גיל הילדות (juvenile idiopathic arthritis, JIA), שהראתה קשר חזק (יחס סיכויים עבור מטופלים עם סרולוגיה חיובית: 3.98, 95% רווח סמך 3.01-5.26; עבור מטופלים עם סרולוגיה שלילית: 5.70, 3.47-9.36), ועד דלקת מפרקים ניוונית (osteoarthritis), שהראתה יחס חלש (יחס סיכויים עבור מטופלים עם סרולוגיה חיובית: 1.03, 1.00-1.06, עבור מטופלים עם סרולוגיה שלילית: 1.05, 1.00-1.09).

דפוס המצבור המשפחתי של מחלות הקשורות לדלקות מפרקים שאינן RA היו דומה ברובו בקרב מטופלים עם סרולוגיה חיובית ובמטופלים עם סרולוגיה שלילית. קרובי משפחה של מטופלים עם RA, שסבלו ממחלות הקשורות לדלקות מפרקים שאינן RA, לא היו בסיכון נוסף לפתח RA.

החוקרים הסיקו, כי בעוד שההיסטוריה המשפחתית של מספר מחלות הקשורות לדלקות מפרקים עשויה לסייע בניבוי התפתחות RA, ביניהן זאבת (lupus) ו-JIA, מחלות אחרות, ביניהן דלקת מפרקים ניוונית וכאבי מפרקים (arthralgia) אינן קשורות לסיכון לפתח RA.

עוד ניתן להסיק מתוצאות המחקר, כי RA עם סרולוגיה חיובית או שלילית נושאת ככל הנראה גורמים גנטיים דומים, אשר חופפים עם מחלות אחרות הקשורות לדלקות מפרקים.

מקור:
Thomas Frisell, Karin Hellgren, Lars Alfredsson, Soumya Raychaudhuri, Lars Klareskog, Johan Askling. Familial aggregation of arthritis-related diseases in seropositive and seronegative rheumatoid arthritis: a register-based case-control study in Sweden. 12 December 2014.

נושאים קשורים:  דלקת מפרקים שגרונית,  גורם שגרוני,  גורם ריאומטי,  דלקת מפרקים,  זאבת,  RA,  rheumatoid arthritis,  דלקת מפרקים אידיופטית של הילדות,  מחקרים
תגובות