חדשות

מחקר בארה"ב: כימיקלים בפלסטיק והורמונים מגלולות הריון אחראים לירידה בספירת הזרע

לפי מחקר שהתפרסם באחרונה בכתב העת המקוון PLoS Genetics, קבוצת עכברי מעבדה, שנחשפו לחומרים אליהם נחשפים בני אדם במינונים הולכים וגוברים בשנים האחרונות, הפגינה ירידה בכושר ייצור הזרע

בקבוקי פלסטיק (צילום: אילוסטרציה)

מחקר שנעשה באוניברסיטת מדינת וושינגטון, ושפורסם בסוף השבוע ב PLoS Genetics, מצביע על כימיקלים בפלסטיק ובמי השתיה כסיבה לירידה המתמשכת בספירת הזרע בקרב גברים בעשורים האחרונים.

המחקר קובע, כי הירידה עלולה להימשך גם בדורות הבאים, ונובעת מחשיפה לכימיקלים שונים, כמו רכיבים כימיים במוצרי פלסטיק והורמונים המצויים בגלולות למניעת הריון ומגיעים למי השתייה.

ראש צוות המחקר, ד"ר פטרישיה האנט, אמרה כי הפגיעה ביצור הזרע מושפעת באופן ישיר מאותם כימיקלים. היא הביעה דאגה רבה גם להשלכות השליליות של החומרים הכימיים הללו על הורמוני המין של בני האדם.

"אנחנו משנים באופן קבוע את הדרך שבה האשכים מייצרים זרע אצל בגירים", אמרה החוקרת הראשית

המחקר הנוכחי ניתח מחדש נתונים מכמה מחקרים קודמים בנושא זה, שהחלו להתבצע במקומות שונים בעולם מאז שנות ה-90. הוא בוצע עתה על מודל של עכברי מעבדה. לגורים הזכרים ניתנו במזון מינונים של החומר הכימי ביספנול Aי (BPA), שהוא רכיב מרכזי בתעשיית מוצרי הפלסטיק – לרבות באריזות של מוצרי מזון ובקבוקי שתיה.

כמו כן, נחשפו העכברים לאסטרדיול, הצורה הסינטטית של האסטרוגן שבגלולות למניעת הריון. החומר הכימי הזה עוקף את תהליכי הטיפול במתקני שפכים ומגיע לסביבה ומשם למי השתייה.

השיבוש בהתפתחות הזרע בקרב העכברים שטופלו בחומרים אלו נראה בשלב המיוזיס, שבו התאים שבעובר "רוכשים" את המידע הגנטי המשולב משני ההורים. התוצאה: יותר תאי זרע מתים.

"יש חלון זמן קצר מאוד, של ימים אחדים, (לתהליך) ואנחנו משנים באופן קבוע את הדרך שבה האשכים מייצרים זרע אצל בגירים", הדגישה המחברת הראשית של המאמר.

מתחילת שנות ה-90 החלו מומחי רפואת פריון להביע חששות מירידה בספירת הזרע בקרב גברים ברחבי העולם. הראשונים שזיהו זאת היו מדענים בדנמרק, שמצאו ירידה עקבית ומתמשכת לכל אורך 50 השנים הקודמות והזהירו מפני ההשלכות שיהיו לכך על פוריות הגבר.

במחקר אחר, משנת 2013, שבוצע בצרפת, למדו החוקרים על בני זוג של מעל 26 אלף נשים ללא ילדים ומצאו שריכוז הזרע אצל אותם גברים ירד ב-2% בתוך 17 שנה.

המחקר שנעשה עתה בארה"ב – כאמור על שלוש קבוצות של עכברי מעבדה – טוען כי יש סיבה ברורה מדוע ספירת הזרע נמצאת במגמת נפילה. "אנחנו, בני האדם, עושים משהו לאותו תהליך טבעי שגורם למותם של תאי זרע בעת שהם בתהליך ההיווצרות שלהם", נכתב.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  פוריות,  ספירת זרע,  PLoS Genetics,  מודל עכבר,  הורמוני מין,  פלסטיק,  BPA
תגובות