חדשות

מחקר ב"הדסה": כריתת טחול עוצרת ואף מסיגה לאחור גידולי סרטן ריאה מתקדם

לדברי ד"ר צבי פרידלנדר מבית החולים, כריתת הטחול הביאה להפחתה ניכרת באוכלוסיית התאים המדכאים את מערכת החיסונית, ועל ידי כך הושגה נסיגה בגידולים, במחקר שנערך על עכברי מעבדה

פרופ' צבי פרידלנדר, מנהל מחלקה פנימית ד' ב"הדסה עין כרם"

תוצאות מחקר חדש, שנעשה במרכז הרפואי "הדסה" בירושלים, העלו שכריתת הטחול בגידולי ריאה בשלב מתקדם של המחלה יכולה לעצור את הגידול לתקופה מסוימת, ואפילו להביא לנסיגה של הגידול וגרורותיו – הן בגודלו וגם בפיזור הגרורתי.

המחקר, כך מסר בית החולים, מהווה אבן דרך חשובה ביותר בהבנת המנגנונים שבהם משתמש הגידול הסרטני על מנת לחמוק ממערכת החיסון. דיווח על המחקר עומד להתפרסם בקרוב בכתב העת Oncoimmunology.

עבודת המחקר נעשתה במעבדה לחקר גידולי בית החזה, הפועלת במסגרת מכון הריאה בהדסה עין-כרם, בראשותו של ד"ר צבי פרידלנדר. המחקרים הנעשים בה עוסקים באימונולוגיה של מערכת החיסון וביחסיה עם מחלת הסרטן.

דיווח על המחקר עומד להתפרסם בקרוב בכתב העת Oncoimmunology

"ידוע שהסרטן מצליח לתעתע במערכת החיסונית, ומדכא את יכולתה לזהות את התאים הסרטניים הזרים לגוף. על ידי כך הוא חומק ממנגנוני ההרג שמפעילה המערכת החיסונית -ומתפתח גידול ממאיר השולח גרורות", הדגיש ד"ר פרידלנדר. "המנגנון שבאמצעותו מצליחים התאים הסרטניים לחמוק ממערכת החיסון כולל הפעלה מוגברת של אוכלוסיית תאים – הם עצמם חלק מתאי המערכת החיסונית - שתפקידם הטבעי הוא ויסות הפעילות החיסונית ומניעת מחלות אוטואימוניות. הגידול הסרטני גורם להתרבות מוגברת של תאים אלו ובכך גורם לדיכוי המערכת החיסונית הרבה מעבר לרצוי".

צוות החוקרים, שכלל את ד"ר לירן לוי, שערך את העבודה במסגרת מלגת "רופא-חוקר" הניתנת בהדסה לרופאים מצטיינים העוסקים גם במחקר, וד"ר ענבל מישאליאן, חוקרת בכירה באימונולוגיה במעבדה, מיקדו את מחקרם דווקא בטחול, המהווה מוקד שבו נמצאת אוכלוסייה גדולה של תאים המדכאים את המערכת החיסונית של הגוף.

במהלך שנתיים של מחקר על מודל של עכברי מעבדה עם גידולי ריאה ממאירים בשלב מתקדם, כריתת הטחול הביאה להפחתה ניכרת באוכלוסיית התאים המדכאים את מערכת החיסונית, ועל ידי כך הושגה נסיגה משמעותית בגידול הסרטני ובפיזור גרורותיו.

החקרים ציינו, כי מאחר שניתוח כריתת טחול בחולי סרטן עלול להיות משמעותי, נעשים ניסיונות לנטרל את פעילות הטחול ללא כריתתו - כך שניתן יהיה לבחון בעתיד אפשרות של יישום הפרוצדורה הזאת גם בבני אדם.

לדברי ד"ר פרידלנדר, "הטיפול האימונולוגי בסרטן פרץ בשנה האחרונה קדימה ומתחיל להתבסס כדרך נוספת וייחודית להתמודדות עם המחלה הקשה זו – ובעיקר עם גידולי הריאה. המחקר שלנו מהווה לכן נדבך חשוב במאמץ הכלל-עולמי הנעשה כיום להתמודדות עם מחלת הסרטן, בכך שהוא משפר את הבנת המנגנונים המפחיתים את יעילותן של התרופות האימונולוגיות. בעתיד ניתן יהיה להציע דרכים לחזק את התמודדותה של מערכת החיסון עם הסרטן - באופן ישיר, ובעזרת טיפולים אימונולוגיים מתקדמים".

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן ריאה,  טחול,  טיפול אימונולוגי,  מערכת החיסון,  ד"ר צבי פרידלנדר,  המרכז הרפואי "הדסה",  ד"ר לירן לוי,  ד"ר ענבל מישאליאן,  סרטן בישראל
תגובות