חדשות

בדרך לבלימה? תחזית צופה ירידה בנדבקים מנגיף האבולה באפריקה

בשבוע שעבר אובחנו בליבריה 10 מקרים חדשים של אבולה בלבד; תחזית המבוססת על מודל ממוחשב צופה ירידה כללית בקיץ

תחזית חדשה מצביעה על האפשרות שבלימת התרחבותה של מגפת האבולה, לפחות בליבריה, תתרחש כנראה בין מארס ליוני השנה ובהמשך צפויה ירידה מהירה במספר המקרים החדשים של נדבקים בנגיף. התחזית, המבוססת על מודל ממוחשב שפיתחו חוקרים, פורסמה בסוף השבוע בכתב העת המדעי המקוון PLoS.

בספטמבר העריך ה-CDC, כי עד סוף ינואר 2015 מספר החולים באבולה בכל מדינות מערב אפריקה הנגועות בנגיף עלול להגיע ליותר מחצי מיליון ולפי הערכות מסוימות - כ-1.4 מיליון. עתה מתברר, שהערכות אלו היו שגויות והתבססו על נתונים לא עדכניים.

על-פי נתונים מסוף השבוע שעבר, מספר החולים באבולה במערב אפריקה הגיע כבר ל-21,261 ומהם מתו מהמחלה 8,414. עם זאת, לצד המספרים הרשמיים, ה-WHO מעריך כי ממדי המגפה במערב אפריקה גדולים יותר ויש מקרים שכלל אינם מדווחים לרשויות. בשלושת השבועות האחרונים התגלו 1,798 מקרים חדשים במערב אפריקה ומביניהם 841 הסתיימו במוות. בסיירה ליאון הוגדרו 10,124 מקרי אבולה, בכלל זה גם כאלו שהוגדרו חשודים, ו-3,062 מהם מתו.

בליבריה, לעומת זאת, התפשטות המגיפה הואטה. עד כה נמנו שם 8,331 מקרים, מהם 3,534 מתו. בשלושה השבועות האחרונים אובחנו שם רק 48 מקרים חדשים ובשבוע שעבר - פחות מעשרה מקרים בלבד.

עובדה זאת עומדת בבסיס ההערכות לכך, שלפחות במדינה אפריקאית זאת, מצליחות הרשויות לבלום את המחלה. מומחי ארגון הבריאות סבורים, כי מהלך שנקטו הרשויות בליבריה לביצוע קבורת חולים שנפטרו בדרכים אחרות, בטוחות יותר ושונות מהמקובל לפי מסורות שבטיות שם – עצרו את קצב התרחבות ההידבקות בנגיף.

נושאים קשורים:  חדשות,  מערב אפריקה,  סיירה ליאון,  גיניאה,  מגיפת האבולה,  WHO,  ארגון הבריאות העולמי,  PLoS,  ליבריה
תגובות