דיכאון

סם מועדונים לטיפול מהיר בדיכאון

קטמין – חומר הרדמה בבני אדם ובבעלי חיים נמצא במחקר כיעיל ביותר בטיפול בדיכאון, הפרעה ביפולרית וכן נטיות אובדניות

11.01.2015, 10:37

קטמין – חומר הרדמה בבני אדם ובבעלי חיים נמצא במחקר כיעיל ביותר בטיפול בדיכאון, הפרעה ביפולרית וכן נטיות אובדניות. בנוסף, בניגוד לתרופות אנטי דיכאוניות קונבנציונאליות שטיפול באמצעותן דורש שבועות בטרם הן מתחילות להשפיע, קטמין נמצא כיעיל באופן מהיר ביותר – שעתיים בלבד נדרשו לטיפול בדיכאון. לדברי הפסיכיאטר ג'יימס מורו מבית החולים הר סיני שבניו יורק, הגילוי שינה באופן קיצוני את התפיסה השוררת לגבי טיפול בדיכאון.

כעת חברות פרמצבטיות מתחרות אחר פיתוח פטנטבילי של הסם, ובמקביל חוקרים מתאמצים להבין כיצד קטמין משפיע על המוח. מספר הולך וגדל של קלינאים מטפלים במטופליהם באמצעות מרשמים שמחוץ להתוויה הרשומה.

בעוד שנוגדי דיכאון קונבנציונליים פועלים על סרוטונין (SSRI) או על תעלות נוראדרנלין (חלקן של התרופות פועלות על השניים), קטמין פועל באמצעות חסימת אותות מולקולת NMDA (מרכיב בתעלות גלוטמט שמעורב בזכרון וקוגניציה).

בשנת 2013 פרסם ד"ר מורו את תוצאות המחקר הגדול ביותר עד אז, שמנה 73 משתתפים. תוצאות המחקר הראו שקטמין הפחית תופעות דיכאון 24 שעות לאחר הטיפול אצל 64% מהמטופלים שניסו לפחות 3 תרופות אחרות ללא הצלחה. במחקר ניתן לקבוצת הביקורת חומר ההרגעה מידזולאם (MIDAZOLAM) ושם נמדדה הפחתה של 28% בלבד בתופעות הדיכאון.

בדצמבר 2014 פרסמה חברת תרופות נוירו-פרמצבטית (Naurex) תוצאות של מחקר שביצעה ב-386 בני אדם עם תרופה מבוססת קטמין שפיתחה (GLYX-13), על פיהן טופלו בהצלחה כמחצית מהמטופלים, ללא תופעות לוואי הזייתיות.

חברת תרופות שוויצרית צפויה לפרסם בקרוב את תוצאותיו של מחקר שהיא מבצעת ב 357 בני אדם עם תרופה משלה מבוססת קטמין שפועלת על תעלות גלוטמט. לדברי המוסד האמריקאי לבריאות הנפש (NIMH), היעילות המהירה של קטמין חשובה ומבטיחה במיוחד לצורך מניעת התאבדויות.

המוסד צפוי לערוך בחודשים הקרובים מחקר רב שנתי שיעקוב אחר בני אדם שניסו להתאבד במשך השנתיים האחרונות, תוך הדמיה של פעילותם המוחית והשוואתה לאנשים שניסו להתאבד לפחות שנה אחת קודם לכן ולבני אדם הסובלים מדיכאון שמעולם לא ניסו להתאבד. אותם בני אדם שניסו להתאבד יצורפו למחקר קליני שיבדוק את השפעות קטמין עליהם.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Reardon S. Rave drug holds promise for treating depression fast. Nature News. 07th January 2015.

נושאים קשורים:  דיכאון,  קטמין,  טיפול תרופתי,  מחקרים
תגובות