חדשות

מדענים בארה"ב: "מצאנו שיטה שתאפשר לפתח 25 תרופות אנטיביוטית חדשות"

החוקרים סבורים כי תגליתם תחולל שינוי ברפואה בשנים הבאות כיוון שתוכל כפי הנראה לשים קץ לבצורת ארוכת שנים בפיתוח תרופות אנטיביוטיות

במהדורה המקוונת של כתב העת המדעי "נייצ'ר" פורסם בסוף השבוע דיווח של צוות מדענים מארה"ב ולפיו הם מצאו שיטה חדשנית, פורצת דרך כהגדרתם, שתאפשר לפתח לפחות 25 תרופות אנטיביוטיות חדשות ומבטיחות מאד, במאבק נגד חיידקים - במיוחד אלו שנעשו עמידים לאנטיביוטיקה הקיימת.
החוקרים מסרו כי התגלית עשויה לחולל שינוי נרחב ברפואה בשנים הקרובות.

התגלית גם שמה קץ לעשורים ארוכים של "בצורת" שבהן לא נתגלו ולא פותחו קבוצות חדשות של תרופות אנטיביוטיות. הקבוצה החדשה האחרונה של תרופות אנטיביוטיות שהגיעו לקליניקה נתגלתה לפני כמעט 3 עשורים (1987). תקופת השיא של גילוי ופיתוח האנטיביוטיקה הייתה בעשורים 50 ו-60 של המאה ה-20 .
כבר ב-1945, כאשר זכה בפרס נובל הזהיר אלכסנדר פלמינג מגלה הפניצילין – התרופה האנטיביוטית הראשונה –מפני סכנת העמידות של החיידקים לאנטיביוטיקה.

בשנים האחרונות העמידות היא מצב מעורר דאגה בכל העולם ואף נטען לא אחת כי יתכן שהרפואה נכנסה לשלב הפוסט-אנטיביוטיקה, על כל המשתמע מכך לרעת החולים. זיהומים נפוצים לא יוכלו לקבל את הטיפול הנדרש נגדם, מה שיציב מכשולים רבים לרפואה בכלל זה לכירורגיה לכימותרפיה וגם להשתלות איברים שעלולות להיות במצבים מסוימים בלת-אפשריים.

מחברי הדיווח על התגלית מסרו כי הם מצפים שהיא תוביל לכיוון חדש בפיתוח תרופות אלו וכי מדובר רק בקצה הקרחון. מאז הופעת האנטיביוטיקה חיידקים מחוללי מחלות פיתחו עמידות שהלכה וגברה לתרופות. אחת הדוגמאות הבולטות: שחפת. מחולל המחלה מפגין עמידות כמעט מול כל סוגי התרופות שלרפואה יש כיום להציע במלחמה נגד המחלה.

צוות המחקר מאוניברסיטת נורת'איסטרן בבוסטון חזר לחפש את "חומר הגלם" לפיתוח האנטיביוטיקה החדשה באדמה. היא "שורצת" חיידקים אבל רק 1% מהם ניתן לגדל במעבדה.
החוקרים מצאו דרך חדשה ליצור בתי גידול תת-קרקעיים לחיידקים שישמשו מקור לתרופות. בשיטה הכימית שפותחה מאמינים החוקרים, ניתן יהיה לגדל כמעט את כל חיידקי הקרקע. כבר נעשו כמה ניסויים לגבי התכונות האנטי-בקטריאליות.
המחבר הראשי של המאמר ב"נייצ'ר" פרופסור קים לואיס מסר שעד כה נתגלו בעבודה הזאת 25 אנטיביוטיקות חדשות . בהן Teixobactinשהיא המבטיחה ביותר. המחקר התמקד בפיתוח שיטות חדשות לגידול ותרבית של חיידקים בטכניקה כימית שלאר הייתה קימת עד כה.

ה-Teixobactin הוכיחה כי היא רעילה לחיידק אבל אינה פוגעת ברקמות גוף של יונקים. בניסוי בעכברי מעבדה, החומר הזה ניקה לחלוטין את בעלי החיים מ–MRSA. החומר האנטיביוטי פועל רק על חיידקי גרם-חיובי בכלל זה גם על מחולל השחפת (Mycobacterium Tuberculosis ) יידרשו ניסויים בבני אדם כדי לבסס את הממצאים.. החוקרים מסרו כי הם מעריכים שחיידקים לא יוכלו להיעשות עמידים ל-Teixobactin. בשלב זה ידוע שה-Teixobactin לא חודר דרך הדופן בנוסף שמגן על חיידקי גרם-שלילי כמו E-coli . החוקרים מסרו כי תגליתם מקבילה לונקומיצין שנתגלה בשנות ה-50 אבל כבר בשנות ה-80 נעשו חיידקים עמידים גם לה.

בין המומחים שהגיבו בהתלהבות על התגלית החדשה הייתה פרופסור לאורה פידוק מאוניברסיטת ברמינגהם שאמרה ל-BBC כי מדובר בתגלית של אנטיביוטיקה חדשה, מקבוצה חדשה, עם כיוון פעולה חדש - שיוצר תקווה שהחומר שכבר נתגלה ייכנס בהקדם לשלב של פיתוח קליני כבסיס לקבוצה גדולה חדשה של תרופות יעילות לטיפול במחלות זיהומיות.

עם זאת התגלית לוותה באזהרה שמוקדם עדיין לקבוע שהרפואה נכנסה בכך לעידן חדש מול החיידקים העמידים.
הדיווח בנייצ'ר

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופסור לאורה פידוק,  Teixobactin,  חיידקים,  פניצילין,  השתלת איברים,  אנטיביוטיקה,  שחפת,  אלכסנדר פלמינג
תגובות
 
ד"ר ניר צבר
13.01.2015, 21:28

נאחל הצלחה ונמתין לתוצאות הניסויים הקליניים. מקווה שבניגוד לונקומיצין , לא ישתמשו בה לעדרי בקר וכך תיפחת סכנת יצירת חידקים עמידים.