חדשות

מחקר אוסטרלי: על הרופאים לשקול את רמות לחץ הדם בהקשר לניהול פוטנציאלי של גלאוקומה

תוצאות מחקר חדש באוסטרליה, במודל עכבר במעבדה, מציג ממצאים שונים מאלו שהיו מקובלים עד כה וגם מציע התייחסות לרופאים

מחקר חדש שפורסם בשבוע שעבר ב-Investigative Ophthalmology & Visual Science ) IOVS) הצביע על כך שיתר לחץ דם כרוני וממושך מגביר את רגישותו של החולה לגלאוקומה – ולכן על הרופאים המטפלים לשקול את הטיפול גם בהקשר לצורך עתידי של ניהול גלאוקומה פוטנציאלית.

את המחקר הוביל צוות מאוניברסיטת מלבורן באוסטרליה. מחקרים קודמים, ציינו מחברי המחקר הנוכחי, הגיעו למסקנה שיתר לחץ דם עשוי לנטרל לחץ תוך עיני שמוביל לגלאוקומה. התיאוריה הזאת נתמכה במחקר שבו נטען כי עלייה בלחץ הדם לפרק זמן קצר (שעה) דווקא מציעה מעין הגנה כנגד עלייה בלחץ התוך-עיני, מאחר שלחץ הדם הגבוה דווקא מבטיח שהדם יזרום לעין.

אלא שנתונים שנאספו בקרב אוכלוסיות גדולות של חולי גלאוקומה, הציפו לאחר מכן את ההערכה שאמנם יתר לחץ דם בקרב מטופלים צעירים מהווה הגנה מפני גלאוקומה אבל הופכת לגורם סיכון משמעותי בקרב חולים מבוגרים וזקנים.

אחד ההסברים לתופעה הייתה שכל ה"יתרון" בלחץ דם גבוה כמנטרל לחץ תוך עיני, אובד כאשר עולה השכיחות של נזק לכלי הדם, כתוצאה מיתר לחץ דם. החוקרים בחנו את ההשערה שלהם במודל חיה במעבדה שבו השוו בין אפקט העלייה האקוטית (שעה אחת) מול יתר לחץ דם כרוני (4 שבועות) וכיצד הוא משפיע על הופעת לחץ תוך עיני שמוביל לגלאוקומה, הגורם המוביל השני לעיוורון בעולם.

המחבר הראשי של דו"ח המחקר ד"ר באנג בוי (Bang Bui ) מסר כי כאשר בניסוי הועלה לחץ הדם למשך 4 שבועות, לא הושגה אותה מידת הגנה מפני עלייה בלחץ בעין בהשוואה לעליה בלחץ דם במשך שעה. מכאן המסקנה לפיה יתר לחץ דם ממושך וכרוני מזיק לכלי הדם בעין, עד כדי כך שאיננה יכולה להשיג את הפיצוי לכך בזרימת דם נמשכת, כאשר הלחץ בעין עולה.

למחקר לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  יתר לחץ דם,  גלאוקומה
תגובות