חדשות

רופאים מ"הדסה" מסייעים להקים מרכזים לטיפול בילדים באורוגוואי

סיוע מוצלח בשנים האחרונות בהקמת מרכז ייעודי במדינה לחולי CF הוביל לניסיון להקים מרכז ייעודי גם לסובלים מתסמונת דאון

משרד הבריאות של אורוגוואי ביקש סיוע מהמרכז הרפואי "הדסה" בהר הצופים, לשם הקמת מרכזים רב-תחומיים במדינה המיועדים לטיפול במחלות כרוניות אצל ילדים, כמו סיסטיק פיברוזיס (CF) ותסמונת דאון. מרכזים אלה פועלים ב"הדסה", ואורוגוואי מבקשת שכמותם יוקמו במדינה. לשם כך הוזמנו למונטווידאו, בירת אורוגוואי, מומחים מהדסה לשמש כיועצים.

במרכז הרב-תחומי של הדסה לטיפול במחלות כרוניות בילדים פועל מרכז ייעודי לסיסטיק פיברוזיס ומרכז רב-תחומי לתסמונת דאון . את שני המרכזים הקים פרופסור איתן כרם, מנהל אגף הילדים בהדסה לפני כעשור. הצוות המטפל בילדים כולל רופאים מומחים בתחומי רפואה שונים, אחיות, פיזיותרפיסטים, דיאטניות, עובדת סוציאליות, פסיכולוגים וגם אנשי מחקר.

דר מאלנה כהן-סימברקנו (צילום: "הדסה")

דר מאלנה כהן-סימברקנו (צילום: "הדסה")

ד"ר מאלנה כהן-סימברקנו, רופאת ילדים ומומחית למחלות ריאה בילדים, משמשת רופאה בכירה במרכז ה-CF בהדסה הר הצופים. את הקשר הראשוני עמה יצר לפני חמש שנים סגן נשיא אגודת ה-CF באורוגוואי, אב לילדה עם CF. הוא רתם גורמים שונים במדינתו ובאמצעות משרד החוץ הישראלי וארגון בני ברית במונטווידיאו יצאה ד"ר כהן-סימברקנו למשימת הקמתו של מרכז דומה לזה שקיים בהדסה - באורוגוואי.

בתהליך שנמשך 4 שנים ליוותה המומחית מישראל את משרד הבריאות של אורוגוואי והביטוח הלאומי במדינה הדרום-אמריקאית בכל שלבי ההקמה של מרכז חדש, שנפתח שם רק באחרונה.

"הדגם הקיים בהדסה הר הצופים הלהיב את המומחים באורוגוואי כל החולים ב-CF במדינה זאת היו מטופלים עד כה בידי רופאים ויועצים שונים, לא היה מי שירכז במקום אחד את הטיפול הראוי", סיפרה אתמול ד"ר כהן-סימברקנו, "הכשרנו צוותים, רופאים שהם מומחים למחלות ריאה, גם ברמת האבחון של המחלה וכן במניעה מפני הידרדרות למצב קשה" . יחד עמה העבירו את הידע בהרצאות לצוותים באורוגוואי רופאים נוספים מ"הדסה" ומנהל אגף הילדים פרופסור כרם.

ד"ר אריאל טננבאום (צילום: "הדסה")

ד"ר אריאל טננבאום (צילום: "הדסה")

בעקבות הצלחת הפעילות של המרכז הרב-תחומי ל-CF, ולאחר מגעים בין שגרירות ישראל באורוגוואי לבין גורמים מקצועיים וארגוני משפחות הקשורים בטיפול באנשים עם תסמונת דאון, הוזמן עתה למונטווידאו גם ד"ר אריאל טננבאום, מנהל המרכז לתסמונת דאון בהדסה הר הצופים. הוא קיים שם סדרת מפגשים מקצועיים עם רופאים, פסיכולוגים, אנשי חינוך, מנהלנים, סטודנטים ומשפחות רבות, ועם נציגי איגודי רופאים מומחים. בכנסים אלו נדונו תחומי שיתוף הפעולה וגם התוכנית להקמת מרכז רב-תחומי גם לנושא הזה, אף הוא בדומה לדגם הקיים בהדסה. "התהליך החל תופס תאוצה", מסר אתמול ד"ר טננבאום.

לדבריו, "רבים מאנשי המקצוע במדינה הדרום-אמריקנית שנחשפו לדרך הפעילות של המרכז בהדסה העריכו כי הוא מתאים ליישום גם באורוגוואי ואולי בעוד מדינות ביבשת. לילדים ולמבוגרים עם תסמונת דאון בעיות רפואיות וצרכים ייחודיים שקשה לתת להם מענה מקיף וכוללני במסגרת של ביקור קצר אצל רופא בקהילה. יש צורך להיוועץ ברופא מומחה בתחום המכיר את כל קשת הבעיות המורכבות ועדיף שכל זה יבוצע במקום אחד הנותן מענה כוללני לכל תחום בחייהם של אנשים אלו".

נושאים קשורים:  חדשות,  סיסטיק פיברוזיס,  מחלות ריאה,  תסמונת דאון,  המרכז הרפואי "הדסה",  ד"ר מאלנה כהן-סימברקנו,  ד"ר אריאל טננבאום
תגובות
עפרה
25.12.2014, 15:16

אני גאה ברופאים שלנו, אין כמו הדסה, גאוה גדולה