חדשות

מחקר בהולנד: יוגה מועילה במניעה של מחלות לב ויתר לחץ-דם

צוות חוקרים מצא קשר בין תרגול יוגה לבין הגנה מפני מחלות לב; עם זאת, לא נמצא הבדל בין יוגה לבין ביצוע פעילות גופנית אחרת

18.12.2014, 08:37

צוות חוקרים מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת ארסמוס ברוטרדם שבהולנד, פירסם בכתב העת European Journal of Preventive Cardiology תוצאות מחקר, שבחן מחדש ממצאים מ-37 מחקרים קודמים על כ-3,000 נבדקים, המעלה כי תרגילי יוגה טובים לשמירה מפני מחלות לב. לפי המחקר, היעילות גבוה במיוחד עבור מי שאיננו יכול מסיבות שונות להשתתף בפעילות גופנית נמרצת, כמו למשל רכיבה על אופניים.

החוקרים, ובראשם פרופסור מריים הונינק (Myriam Hunink), דיווחו כי נמצא קשר נפרד ועצמאי בין תרגילי יוגה לבין הפחתה בגורמי הסיכון למחלת לב כמו יתר לחץ דם וכולסטרול. החוקרים ממליצים במסקנותיהם על יוגה כפעילות גופנית מומלצת שיש לבצע אותה מדי יום.

לדברי החוקרים, התועלת ביוגה היא בכך שהתרגילים משפרים את מצב השרירים ואת הנשימה, "מה שעשוי להביא יותר חמצן לרקמות הגוף ולהקטין את לחץ הדם כאשר הוא גבוה מדי".

מקובל לראות ביוגה – צורת תרגול גופני ונפשי עתיקה שמקורה במזרח אסיה, - כפעילות גופנית הממוקדת בשיפור הכוח, הגמישות והנשימה, וכך לשפר את הצד הפיסי של הגוף וגם את הבריאות הנפשית. ישנם סגנונות וסוגי יוגה שונים – בין השאר אשטנגה, טנטרה, האתה - אבל רובן איננו דורש מהמבצע השקעה ומאמץ גופני כמו למשל ב-150 דקות של פעילות אירובית אינטנסיבית.

עורכי המחקר מסרו כי התמקדו באפקט של יוגה על בריאות הלב והשוו בין יוגה לבין אי-פעילות בכלל. התברר, כי ליוגה תועלת מובהקת ונמצא קשר בינה לבין הקטנת הסיכון להשמנת-יתר, ליתר לחץ דם ולעליית רמת הכולסטרול. עם זאת, לא נמצא כי אפשר לומר על יוגה שהיא טובה יותר או גרועה יותר לעומת הליכה, ג'וגינג או רכיבה על אופניים בהקשר זה.

פרופסור הונינק אמרה, כי לדעתה מתוצאות המחקר אפשר לומר כי יוגה היא פעילות בעלת פוטנציאל חיובי ושימושי ויש מקום שגורמי הבריאות והרפואה יעודדו אנשים להשתתף בשיעורי ותרגילי יוגה, למען בריאותם.

לדיווח על המחקר לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  מחלות לב,  יתר לחץ דם,  פעילות גופנית,  מניעה,  יוגה,  נשימה
תגובות