סוכרת

חולי סוכרת נמצאים בסיכון מוגבר למוות כתוצאה ממחלת לב כלילית

מחקר מצא, כי מחלת לב כלילית קלה מעמידה חולי סוכרת בסיכון ללקות בהתקף לב בדומה לחולי סוכרת שחולים במחלה חד-כלית חסימתית

17.12.2014, 08:58
אנגיוגרמה של הלב (מקור: ויקיפדיה)
אנגיוגרמה של הלב (מקור: ויקיפדיה)

בכנס השנתי של האיגוד הרדיולוגי של צפון אמריקה הוצג מחקר עוקבה רב-משתתפים, אשר מצא כי סיכון התמותה היחסי או הסיכון לאירוע לבבי מאג'ורי (MACE) נמצא דומה אצל חולי סוכרת שסבלו ממחלת לב כלילית קלה בהשוואה לחולי סוכרת שסובלים ממחלה חד כלית חסימתית.

אצל חולי סוכרת, הנוכחות של מחלה כלילית שאינה אובסטרוקטיבית מקנה סיכון מוקטן ללקות באירוע לבבי מאג'ורי או מוות, בהשוואה למחלה חסימתית במשך מעקב של שנתיים. לעומת זאת, הפרוגנוזה ארוכת הטווח של מחלה שאינה חסימתית על פי CCTAע (Cardiac Computed Tomography Angiography) אינה ברורה.

החוקרים עקבו אחר 1,823 חולי סוכרת שעברו CCTA בטרם זוהתה אצלם מחלת לב כלילית. החוקרים חילקו מחלת לב כלילית שזוהתה על ידי CCTA לשלוש קטגוריות: "בכלל לא" (0% היצרות), "קלה" (1%-49% היצרות) ו"חסימתית" (<50% היצרות).חומרת המחלה נקבעה על בסיס חולה, על בסיס כלי דם וכן על בסיס מקטע.

החוקרים מצאו, לאחר כחמש שנות מעקב, שהסיכון לתמותה ולאירוע לבבי מאג'ורי היה דומה בין אלו שהיתה להם מחלת לב לא-חסימתית לבין אלו שהיתה להם מחלה חסימתית בכלי דם אחד.

אצל אלו שלא נמצאה אצלם מחלה כלילית על פי CTTA שיעור מקרי המוות היה נמוך (שיעור שנתי של 1.2%; רווח בר סמך 95%; 0.8-1.7).

החוקרים מסכמים, ש- CCTA הוא כלי דיאגנוסטי אמין כדי להעריך פרוגנוזה ארוכת טווח בחולי סוכרת מבחינת תמותה ומבחינת אירועי לב מאג'וריים.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Long Term Prognostic Utility of Non-obstructive Coronary Artery
Disease on CCTA in Diabetics: Results from the International
Confirm Registry

נושאים קשורים:  סוכרת,  מוות,  מחלת לב,  פרוגנוזה,  CCTA,  מחלה כלילית,  מחקרים
תגובות