שבר בעקב

שברי עצם עקב: שתי גישות ניתוחיות עם תוצאות שונות

השוואה בין שתי גישות ניתוחיות לשחזור אנטומי של שבר בעקב, שהוא שבר תוך-מפרקי

כף רגל (צילום: אילוסטרציה)
כף רגל (צילום: אילוסטרציה)

שברי עקב הם שברים לא שכיחים. מדובר בחבלות בעוצמה גבוהה בעיקר נפילות מגובה.
קיימים שני  אופני טיפול:
1. טיפול שמרני לא ניתוחי ע"י הנחת גבס ללא דריכה
2 טיפול באמצעות ניתוח, קיבוע פנימי ע"י פלטה וברגים.

יש רופאים המעדיפים טיפול שמרני (לא ניתוחי), בהתבסס על מחקרים שמראים תוצאות לא טובות לגישה הניתוחית, עקב סיבוכים רבים, בעיקר בפצע הניתוחי.

מטרת הניתוח היא לשחזר אנטומית את הפרק הסובטאלארי (בין טאלוס לקלקבנואס), המאפשר תנועות של INVERSION EVERSION של הקרסול וכף הרגל.

כמו בכל מצב של נזק תוך-מפרקי, חוסר שחזור אנטומי יגרום להגבלה בטווחי תנועות ובעיקר שינויים ניווניים מתקדמים עם הזמן לתהליך אוסטוארטריטי שיגרום לכאבים חזקים, צליעה והגבלה קשה בטווחי תנועות.

במשך שנים גישה ניתוחית שהיתה מקובלת בקרב מנתחים של כף הרגל היא גישת LATERAL EXTENSIVE APPROACH: גישה בצורת L בחלקו הלטארי של העקב. זוהי גישה עם חתך גדול מאוד, עם הרמת רקמות רבות כדי להגיע לפרק הסובטאלארי.

הבעיה של הגישה היא נזק בעיקר לרקמות הרכות, WOUND DEHISCENCE ונזק לעצב הסורל שעובר באזור של הגישה הניתוחית שגורם לכאב עצבי ממושך וקשה לטיפול.

עם השנים התפתחה גישה לשברים בעקב, המוכרת בקרב מומחי כף רגל בשם SINUS TARSI APPROACH. גישה זו אינו גישה חדשה כלל, מדובר בגישה לפרק הסובטאלארי לצורך קיבוע של הפרק.

גישה זו מאפשרת להגיע לאזור המפרק של השבר ותיקונו. הגישה מונעת את הסיבוכים של הגישה המוזכרת לעיל. בשנת 2013 בוצע מחקר מעניין בארצות הברית שבדק את תוצאות שתי הגישות הניתוחיות. בעבודה נבדקו באופן רטרוספקטיבי 112 ניתוחים. 79 מקרים עם גישת LATERAL EXTENSIVE APPROACH ו-33 חולים עם גישת SINUS TARSI .

2 הקבוצות כללו נתונים דמוגרפים דומים ודרגה דומה של שבר. אחוזי הסיבוכים בפצע הניתוחי היו שונים בין 2 הגישות הניתוחיות: בגישה הישנה  היו 29% סיבוכים באזור הניתוחי (ב-9% היה צורך בניתוח נוסף), לעומת 6% סיבוכים בפצע ניתוחי בגישה החדשה יותר (בלי צורך בכלל לניתוח נוסף עקב סיבוכים בפצע ניתוחי).

אחוז החיבור של השבר בשתי הגישות הניתוחיות היה דומה.

לסיכום, שבר בעקב הוא שבר תוך מפרקי. בניסיון שיחזור אנטומי של השבר קיימות 2 גישות ניתוחיות. גישה רחבה יותר עם סיבוכים רבים בפצע ניתוחי וגישה פחות חודרנית עם אחוז גבוה להפחתת סיבוכים.

ערך: ד"ר אסקיאל פלמנוביץ', מומחה בכירורגיה אורטופדית; מנהל אשכול כף רגל וקרסול בבית החולים "מאיר" בכפר סבא 

מקור:
Minimally invasive technique versus an extensive lateral approach for intra-articular calcaneal fractures . Kline AJ, Anderson RB, Davis WH, Jones CP, Cohen BE. Foot Ankle Int. 2013 Jun;34(6):773-80. doi: 10.1177/1071100713477607. Epub 2013 Mar 4

נושאים קשורים:  שבר בעקב,  Lateral extensive approach,  ניתוח כף רגל,  Sinus Tarsi Approach,  מחקרים
תגובות