חדשות

משרד הבריאות השיק תוכנית לאומית למאבק באיידס בקהילה הגאה

מחקר באפריקה מצא כי הנגיף הופך לקטלני פחות עם השנים; רמב"ם דיווח על עלייה ב-10% במטופלים חדשים לעומת השנה הקודמת

משרד הבריאות הודיע שלשום (יום ב') על השקת תוכנית לאומית ראשונה מסוגה למאבק בנגיף האיידס ולצמצום ההידבקות בנגיף בקהילה הגאה ובקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים (MSM). הפרויקט הוא בשיתוף העמותות השונות העוסקות ב -HIV וארגוני הקהילה הגאה. התוכנית גובשה על ידי ד"ר דניאל שם טוב, מנהל המחלקה לשחפת ואיידס במשרד הבריאות, יחד עם הוועד למלחמה באיידס והחברה הישראלית לרפואת איידס (איגוד רפואי האיידס).

צוות מביה"ח "רמב"ם" מבצע בדיקות HIV בקניון בחיפה (צילום: "רמב"ם")

צוות מביה"ח "רמב"ם" מבצע בדיקות HIV בקניון בחיפה (צילום: "רמב"ם")

על פי הנתונים שבידי משרד הבריאות, מתוך 7,990 נשאי HIV שדווחו עליהם בארץ (במשך כל השנים) 23.4% הם MSM. ב-2013 בלבד, 46% מכלל הגברים שדווחו כנשאיHIV חדשים שייכים לקבוצת הסיכון הזאת.

משרד הבריאות העמיד תקציב מיוחד לפעילויות שאותן הוחלט לכלול בתוכנית – הסברה, העלאת המודעות לגבי נגיף ה-HIV, סיכוניו ודרכי ההימנעות מהידבקות, שיפור האבחון המוקדם והמעקב הרפואי אחר הנשאים ויצירת סביבה תומכת ומגינה לנוער הגאה.

חלק מהתוכנית יופעל כבר בשבועות הקרובים במקומות המפגש של הקהילה, במדיה הדיגיטלית, במועדונים, באירועי רחוב, בארגוני נוער ובאינטרנט. במרכז הפעילויות: עידוד בדיקותHIV באמצעות הצבת ניידות בדיקה והסברה. כמו כן, מתוכנן קמפיין רב-שנתי להעלאת המודעות לנגיף האיידס וגם למיגור הסטיגמות כלפי מי שחיים עם הנגיף בתוך הקהילה הגאה.

ד"ר שם טוב אמר אתמול  "אנו מאמינים שבמאמץ משותף תוך התמודדות עם הסיבות והנסיבות של ההדבקה ב-HIV אפשר להביא להיפוך המגמה ולהפחתה הדרגתית במספר הנדבקים בנגיף באופן ממוקד בקרב הקהילה הגאה". מנהלי העמותות השונות השותפות לתוכנית בירכו על היוזמה ועל נכונות משרד הבריאות לסייע משמעותית במאמצי מניעה לבלימת העברת הנגיף והתפשטותו וכן להעלאת המודעות שבסיכוניו.

עלייה במטופלים ברמב"ם

בתוך כך, דיווח שלשום המרכז הרפואי רמב"ם כי בשנה האחרונה חל גידול במספר מטופלי HIV במכון לאימונולוגיה, אלרגיה ואיידס בבית החולים. בשנה האחרונה נוספו 110 נשאים חדשים - ב-10% יותר מאשר בשנה הקודמת. מנהל המכון, פרופסור-משנה קליני אדוארדו שחר, מסר כי בשנים האחרונות מסתמנת עלייה בקרב קבוצות שונות באוכלוסייה שהנגיף היה פחות נפוץ בהן בעבר.

מבין הנשאים החדשים נראית עלייה בקרב אלו שאצלם אפילו קיימת מודעות לסכנות הכרוכות ביחסי מין לא מוגנים, "אולם קבוצות אלו מנצלות את ההתפתחות בטיפולים הרפואיים בתחום הזה כדי להמשיך ביחסי מין לא מוגנים ולקבל את הטיפול לאחר מעשה מתוך הנחה מוטעית שהטיפולים ימנעו את התפרצות המחלה במאה אחוז", מסר פרופ' שחר.

עוד מסר פרופסור-משנה שחר על "תופעה מדאיגה נוספת, אף היא נמצאת במגמת עלייה: מידי שנה יותר ויותר אנשים המגיעים לבית החולים לאשפוז - בשלבים מתקדמים מאוד של מחלתם - ומגלים רק שם ובפעם הראשונה שהם בכלל חולי איידס. זו תופעה שהתאימה לשנות ה-80 וה-90 של המאה הקודמת, בשנים הראשונות של התפרצות המחלה בעולם המערבי. עתה היא מעידה על שאננות. יש להתייחס אליה במלוא הרצינות".

ב-2014 טופלו ונמצאו במעקב במכון האיידס ברמב"ם 1,305 מטופלים, ביניהם תינוקות, ילדים, נשים, גברים וגם קשישים, ביניהם גם בני 85. יש בין המטופלים מקרב יוצאי מדינות ברית-המועצות לשעבר וגם בני מיעוטים. בקרב אלו מדובר בעלייה בכ-20% לעומת 2012. עשרות נשאים הנמצאים במעקב הם בני 24 או פחות. 82 בני 24-15 ואילו 16 בטווח הגילים 18-15.

מחקר: שינוי בנגיף ה-HIV

כתב העת המדעי PNAS פרסם באחרונה תוצאות מחקר שנעשה באוניברסיטת אוקספורד הבריטית, לפיו מסתמן שינוי התפתחותי הדרגתי בנגיף ה-HIV: הוא נעשה עם הזמן פחות ופחות קטלני וגם פחות מדבק. "הנגיף נחלש כיוון שהוא התאים עצמו למערכת החיסונית של האדם", הדגישו החוקרים.

לנגיף נדרש עתה יותר זמן מההדבקה ועד שמתבטאת מחלת האיידס והשינויים שחלו בן עשויים אולי לסייע במאמצים לרסן את המגיפה . על-פי תחזית של וירולוגים ככל שהנגיף ימשיך בתהליך השינוי שחל בו הוא ייעשה בעתיד "כמעט בלתי מזיק" החוקרים טוענים כי התרופות האנטי-ויראליות מאלצות את הנגיף להשתנות לצורות "יותר מתונות". כיום יש בעולם יותר מ-35 מיליון בני אדם שנדבקו בנגיף.

עורכי המחקר הביאו לדוגמא את מה שמתרחש במדינה האפריקאית בוטסוואנה, שבעבר היתה מוכת איידס . "במדינה הזאת יש ירידה ב-10% בממדי השיכפול של הנגיף לעומת העבר. לפני 20 שנה משלב ההדבקה ועד הופעת מחלת האיידס בבוטסוואנה פרק הזמן היה 10 שנים וכיום פרק הזמן הזה עלה ל-12.5 שנים. "בעת שבוחנים את תמונת המצב בכללותה מדובר בשינוי מהיר", אמר בהקשר זה פרופסור פיליפ גולדר (Goulder) אחד ממחברי המאמר המדעי.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  איידס,  HIV,  קהילה גאה,  MSM,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות