חדשות

מספר המתים מהתפרצות האבולה במערב אפריקה טיפס ל-7,000

נציג האו"ם מזהיר כי "עדיין קיים סיכון ענק שהנגיף יתפשט למדינות נוספות באפריקה"; בגינאה מנוסה בדיקה מהירה לנוכחות הנגיף

ארגון הבריאות העולמי הודיע אתמול (יום א') כי נמשך קצב עליית מספר המתים במגיפת האבולה במערב אפריקה, נכון ל-29 בנובמבר מתו כבר 6,928 מקרב 16,169 הנדבקים במחלה, שהחלה בהתפרצות בדצמבר 2013. מדי שבוע מספרם של המתים הנוספים בשלוש המדינות המוכות ביותר במחלה – ליבריה, סיירה-ליאון וגינאה – מוערך ב-300-200. בני אדם.

עוד נמסר, כי לפחות 1,200 מקרי מוות שלא היו מדווחים עד כה, צורפו ביומיים האחרונים לנתונים המעודכנים יותר. עם זאת עדיין קיימת הערכה שמדובר בנתוני חסר, משום שיש לא מעט מקומות נידחים במדינות הללו, שבהם התושבים המקומיים מסתירים חולים ומבצעים קבורה מהירה מבלי לדווח לרשויות.

על-פי נתוני ה-WHO, מספרם של הנדבקים בנגיף בליבריה עומד עתה על 7,244 בני אדם ומהם מתו עד כה 4,181; בסיירה ליאון נדבקו 6,802 ומתו 1,463 ואילו בגינאה נדבקו 2,123 ומתו עד כה 1,284. ראש משלחת האו"ם למערב אפריקה, הממונה על ניהול ותיאום הפעולות למלחמה במגפה, מסר הבוקר ל-BBC כי עדיין "קיים סיכון ענק שהנגיף יתפשט למדינות נוספות באפריקה וגם ליבשות אחרות". לדבריו, כבר עתה ברור כי היעד שהציב ה-WHO לבלום את התפשטות המחלה באפריקה עד סוף דצמבר – לא יושג. היעד היה לבודד 70% מהחולים ולצמצם את ממדי התמותה.

בתוך כך, דווח בסוף השבוע על בדיקה מהירה הנמצאת עתה בניסוי בגינאה ומאפשרת להציג בתוך 15 דקות בלבד תוצאה חיובית או שלילית למציאת הנגיף בגוף הנבדק. מדובר באמצעי גילוי מהיר פי שישה מהבדיקות הנוכחיות.

הבדיקה החדשה, שפותחה ב"מכון פסטר" בדאקאר, בירת סנגל, לא מסתמכת על מציאת רצפי ה-DNA של נגיף המחלה, ואפשר לבצע אותה בשטח (לקריאה נוספת לחצו כאן)

נושאים קשורים:  חדשות,  ארגון הבריאות העולמי,  מגיפת האבולה,  גיניאה,  סיירה ליאון,  מערב אפריקה,  ליבריה,  בדיקת אבולה
תגובות