חדשות

ארגון הבריאות העולמי הכיר ב"מכון כללית למחקר" כמרכז מצוינות

המכון נמנה כעת על קבוצה נבחרת של עשרה מרכזים בעולם שה-WHO רואה בהם שותפים בנושאי בקרה ומניעה של מחלות כרוניות

"מכון כללית למחקר" הוכר באופן רשמי על ידי ארגון הבריאות העולמי כ"מרכז שותף למחקר, בקרה ומניעה של מחלות כרוניות". בכך מצטרף מכון המחקר, הפועל במסגרת "שירותי בריאות כללית", לקבוצה מצומצמת של כ-10 מרכזים דומים בעולם המוגדרים על ידי WHO כמרכזי מצוינות שותפים לקידום היבטים רחבים של מניעה ובקרה של מחלות כרוניות. בין החברים האחרים בקבוצה: שירותי בריאות הציבור של קנדה, המרכז הסיני לבקרת מחלות והמכון הלאומי הפיני לבריאות ורווחה.

פרופסור רן בליצר

פרופסור רן בליצר

מנהל "מכון כללית למחקר", פרופסור רן בליצר, אמר ל"דוקטורס אונלי", כי המרכז הופך מעתה לחלק מרשת עולמית של מרכזי מצוינות מוכרזים, המספקים תמיכה וייעוץ ל-WHO בתהליך האסטרטגי של בניית מדיניות בינלאומית וחיזוק תשתית הבריאות הלאומית בכל מדינה.

לפי הארגון, שיתופי הפעולה מאפשרים לו גישה למרכזים המובילים בתחומם בעולם, כדי להבטיח את התקפות המדעית של פעילות הארגון וכדי לוודא מובילות בהבניית מדיניות בריאות ברחבי העולם. מעמד של מרכז מצוינות שותף של ארגון הבריאות העולמי (WHO Collaborating Center) מוכרז ככזה בידי ראשת ארגון הבריאות העולמי, ד"ר מרגרט צ'אן ,"רק לאחר מספר שנים שבהן הפגין את המצוינות והמובילות הנדרשת בתחומו, ולאחר שנתן סיוע אקטיבי ומתמשך לארגון הבריאות בהבניית המדיניות הבינלאומית", אמר פרופ' בליצר.

פרופ' בליצר משמש בשנים האחרונות כיועץ בכיר לארגון הבריאות העולמי. הוא שותף בפרויקטים מרכזיים העוסקים בהתמודדות האזור האירופי עם תחלואה כרונית, ומוביל קבוצות חשיבה בנושא השימוש בכלים חדשניים, מבוססי מידע לשיפור הטיפול בתחלואה הכרונית, ולקידום עקרונות של טיפול משולב (Integrated Care).

פרופסור בליצר הוכר קודם לכן על ידי ה-WHO כסנאטור, חבר בקבוצה של עשרת היועצים הבכירים ביותר המייעצים למנהלת האזור האירופי בתחום הטיפול במחלות הכרוניות. הוא השתתף בגיבוש הצהרת שרי הבריאות האירופים בעניין זה שנוסחה אשתקד.

"אנחנו שמחים מאוד על המינוי ועל ההכרה", מסר פרופסור בליצר, "ובעיקר על ההזדמנות שניתנה למכון להשפיע על מדיניות הבריאות ברמה הגלובלית. בתחומים שונים - בפרט בשימוש מתקדם במידע לשיפור הבריאות ומערכת הבריאות. במדינת ישראל מתקיימת היום עשייה וחדשנות שמקדימה מדינות מערביות רבות. זוהי הזדמנות טובה ופלטפורמה חשובה לחשוף את העשייה הזו לעולם", הסביר.
מנכ"ל "כללית", אלי דפס, ציין כי ההכרה במכון המחקר על ידי ארגון הבריאות העולמי מהווה אות כבוד ברמה לאומית ובינלאומית. "אנו גאים בהישג ובהכרה לה זוכה ה'כללית' וכי הידע והניסיון שצברנו בטיפול בחולה הכרוני יהווה מודל טיפולי למדינות ברחבי העולם", אמר.

הרופא הראשי של שירותי בריאות כללית, פרופסור חיים ביטרמן, הדגיש כי הצלחת המכון להגיע תוך שנים ספורות למעמד בינלאומי משמעותי זה, מהווה עדות לרמה המקצועית הגבוהה של הרופאים, המנהלים והחוקרים העובדים ב"כללית". "המכון מקיים, כשיגרה", הוסיף פרופסור ביטרמן, "מערך ייחודי של תמיכה בקלינאים נבחרים, המאפשר להם לעסוק במחקר תוך שימוש נרחב במסדי נתונים, במקביל להצטיינות בעבודה הקלינית הנעשית עם מטופליהם. שילוב ייחודי זה מאפשר לארגון להשיג מצוינות בכל ההיבטים במקביל, תוך בניית אופק מחקרי לקלינאים המובילים."

פרופסור בליצר ציין, כי "יש מדינות שמנסות לחקות את המתכונת הישראלית, שהיא על-פי כל קנה מידה ייחודית: "זה ארגון מבטח שגם מעניק שירותי רפואה קהילתיים וגם מחזיק רשת של בתי חולים ציבוריים שאליהם מגיעים המבוטחים מהקהילה. תבנית כזאת מספקת למבוטח, החל מיומו הראשון בעולם ועד יומו האחרון טיפול כוללני אינטגרטיבי, תוך הסתכלות הוליסטית".

המחקרים שנעשים במכון מבוססים על נתונים שנאספים הם מהקהילה והן מרשת בתי החולים של הקופה. "והיעד הוא למעשה לעשות כול שאפשר כדי שהמבוטח יהיה בריא. בכך שונה 'הכללית' מספקי שירות רפואי אחרים גם בעולם", אמר פרופ' בליצר.

נושאים קשורים:  חדשות,  שירותי בריאות כללית,  אלי דפס,  ארגון הבריאות העולמי,  פרופ' רן בליצר,  פרופ' חיים ביטרמן,  מכון המחקר של ה"כללית"
תגובות