חדשות

אושר בקריאה טרומית: בי"ח יוכל למנוע כניסת עמותות למחלקות האשפוז

הצעת החוק של ח"כ עומר בר-לב (העבודה) קובעת, כי מנהל ביה"ח יוכל לאסור כניסת עמותות המבקשות תרומות או גורמים מסחריים

מנהל בית חולים יוסמך לאסור כניסת גורמים מסחריים לשטח בית החולים, וחדרי האשפוז והטיפול יהיו באופן מוחלט מחוץ לתחום עבור גורמים מסחריים או עמותות שמגייסות תרומות ומנסות להשפיע על מטופלים או בני משפחותיהם השוהים לצדם לתרום להן; תיקון זה בחוק זכויות החולה, על-פי הצעה של ח"כ עמר בר-לב (העבודה), אושרה השבוע בוועדת השרים לענייני חקיקה ואתמול גם במליאת הכנסת בקריאה טרומית (73 בעד, 1 נגד). המשך הטיפול בנושא הועבר לועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת.

במסגרת התיקון המוצע בחוק, מנהל בי"ח לא יאפשר כניסת גורמי שיווק מסחריים לשטח בית החולים ויפורסמו בעניין הזה כללים ברורים לציבור.

בדברי ההסבר להצעת החוק הודגש, כי בחלק לא מבוטל ממחלקות האשפוז מתאפשרת כיום גישה למטופלים מצד בעלי אינטרסים מסחריים ושיווקים. הם מנצלים את המצוקה הפיזית והרגשית של המטופל ובני המשפחה שלצדו ומפעילים עליהם מניפולציות רגשיות כדי "למכור את מרכולתם". בחוק הקיים אין הגדרה לגבי הקריטריונים שיתירו לגופים מסחריים כניסה לתחומי בית החולים ולהציע שירותים או רכישת מוצרים או גיוס תרומות.

הצעת החוק קובעת כי במצב הקיים מדובר בהפרת צנעת הפרט של המטופל – ויש לכן לתקן את המעוות בהקשר הזה. ח"כ בר-לב מסר, כי מדובר בעשיית צדק בסיסי עם חולים רבים שנעשו לטרף קל לגורמים מסחריים ואחרים.

נושאים קשורים:  חדשות,  חוק זכויות החולה,  ועדת השרים לענייני חקיקה,  ועדת הבריאות
תגובות
 
ilya
28.11.2014, 08:57

עוד חוק מיותר. גם עכשיו כל מנהל בית חולים ואפילו מנהל מחלקה יכול לאסור כניסת כל גורם זר (למעט קרובי משפחתו של חולה) למחלקה - נדרשות רק הנחיות ברורות לצוות האחיות בנושא.