חדשות

גרמן בוועדת הכספים: היטל של 15% על תיירי מרפא הוא הגיוני וסביר

שרת הבריאות: "בתי החולים הפרטיים 'גורפים את השמנת' ולא מטפלים במי שאינם רוצים, כשמדובר בטיפולים לא רווחיים"

שרת הבריאות יעל גרמן הופיעה אתמול (יום ב') לפני ועדת הכספים של הכנסת, הדנה בתקציב משרדה, ודיווחה כי ב-2015 יעמוד תקציב משרד הבריאות על 28 מיליארד שקל. היא הוסיפה, כי אם יוטל היטל של 15% על תיירות מרפא "ישראל עדיין תהיה יותר אטרקטיבית בהשוואה למדינות רבות, לרבות גרמניה, שבה למשל היטל דומה עומד על 40%".

גרמן אמרה, כי "יש הגיון שתייר ישלם היטל סביר על הטיפול שהוא מקבל בישראל תוך שימוש בתשתיות בריאות ציבוריות, שבהן הושקעו מיליארדי שקלים, כולל בכוח אדם רפואי". עוד אמרה השרה, כי יש לבטל את הפטור ממע"מ שממנו נהנים בתי החולים הפרטיים שבהם ניתנים טיפולים לתיירי מרפא. לדבריה, "הכספים הללו יופנו לטובת הרפואה הציבורית. גם עבור התיירים המצב ישתנה לטובה מכיוון שכיום ההתקשרות נעשית דרך סוכנים שמציעים להם בדולרים את מה שבית החולים מציע בשקלים. מעתה, התייר יעמוד מול בית החולים בלבד - ובכך יצטמצמו עלויות התיווך".

בדיון אמרה עוד גרמן, כי קיימים אינטרסים כלכליים כבדים ולחצים על נבחרי ציבור המשפיעים על מקבלי ההחלטות כדי שלא לפגוע ברפואה הפרטית. עם זאת, הודתה כי הרפואה הפרטית אכן "מושכת כלפי מעלה" את המערכת הציבורית, אולם "מערכת הבריאות הציבורית משרתת ציבור רחב מאוד, בעוד בתי החולים הפרטיים 'גורפים את השמנת' ולא מטפלים במי שאינם רוצים כשמדובר בטיפולים לא רווחיים".

"בתי החולים הציבוריים מוגבלים בתקרה, מה שמגביל את מספר הפרוצדורות שהם יכולים לבצע ואח"כ מפחיתים להם את התמורה - זאת בעוד שבבתי החולים הפרטיים לא מנתחים באמת קשישים וחולים קשים במיוחד. אין להם מגבלת "cap", אמרה.

עוד מסרה השרה גרמן, כי בישראל היחס בין ההוצאה הפרטית לציבורית על בריאות עומד על 40% פרטית ו-60% ציבורית בעוד שבמדינות ה-OECD הממוצע עומד על 28% פרטית לעומת 72% הוצאה ציבורית. "אין כוונה למוטט את הרפואה הפרטית, אלא רק לרסן את גידולה על חשבון הרפואה הציבורית", שבה והצהירה גרמן.

"הרופאים עוברים לרפואה הפרטית", אמרה שרת הבריאות, "כי שם משתכרים יותר גם באמצעות הביטוחים. מספר הביטוחים הפרטיים בישראל הוא במקום השלישי בעולם". עוד מסרה שרת הבריאות כי את מה שכינתה "הרפורמה הגדולה" – שבאה להסדיר את ביטוחי הבריאות - "נביא בבוא העת כחוק נפרד שיעבור בועדת הבריאות של הכנסת". משרדה, הוסיפה, יקצה 1 מיליארד שקל לקיצור תורים.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור ארנון אפק דיווח בוועדה, כי משרדו פועל ליישום מסקנות ועדת גרמן לחיזוק הרפואה הציבורית: 500 מיליון שקל מוקצים לנושאים הללו כבר בתקציב 2014, עוד 600 מיליון שקל בתקציב ל-2015 ו-700 מיליון בתקציב 2016. "כל הסכומים הללו נכללים בבסיס התקציב", אמר.

פרופסור אפק פירט את תוכנית העבודה של משרדו: צמצום הכפל בביטוחי הבריאות, ריסון הצמיחה המואצת של הרפואה הפרטית, תכנית לאומית לקיצור תורים, צמצום הפערים מול הפריפריה, הסרת חסמים להגדלת כמות הניתוחים, חיזוק חדרי המיון, תוספת אחיות ועוזרי רופא ושדרוג המחשוב.

בוועדת הכספים התפתח לאחר מכן ויכוח בין הח"כים, כאשר חלקם מתח ביקורת נוקבת על עצם ההיטל המוצע על תיירי המרפא. ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), שר הבריאות לשעבר, אמר: "יש צורך לעשות סדר בתיירות המרפא, אך אם יאסרו על כל בתי החולים לעסוק בכך, ייווצר חור והתקציבים יצטרכו לבוא מהממשלה, הדבר רק יביא להגדלת הגירעון. תיירים פטורים ממיסים בכל דבר, ואם נטיל עליהם מס בריאות הם יברחו. אני תומך בצמצום המעבר של רופאים לרפואה הפרטית, בכך שיתחייבו לעבוד מספר קבוע של שעות בבתי החולים. אני בעד השר"פ, ואז הרופאים יתחייבו שיישארו בבתי החולים כל היום".

ח"כים אחרים התריעו שההיטל יחסל את ענף תיירות המרפא וגם יפגע בתיירות בכלל. "תיירים לא יבואו לכאן" אמר ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו). אחרים התבטאו שענף התיירות הרפואית כבר נפגע קשה בימי מבצע צוק איתן בקיץ האחרון.

ח"כ שמעון סולומון (יש עתיד) אמר: "אלה שבאים לפה כתיירי מרפא יש להם מספיק כסף לספוג תוספת קטנה של היטלים. אם זה יתרום לאזרחים שלנו - אז מה טוב. יש גם תיירות מרפא מאפריקה ולא רק מאירופה והתוספת הזו אכן לא תמנע מהם לבוא". ח"כ סתיו שפיר (העבודה) אמרה: "מקווה שהמלצות ועדת גרמן ימומשו במלואן. מערכת הבריאות נמצאת בתת תקצוב. תוספת של 230 מיליון שקל לבתי החולים היא בוודאי איננה תוספת מספיקה".

נושאים קשורים:  חדשות,  ועדת הכספים של הכנסת,  שרת הבריאות יעל גרמן,  תקציב משרד הבריאות,  היטל על תיירות מרפא
תגובות
 
ilya
28.11.2014, 09:15

להטיל מע"מ על בתי חולים פרטיים - אולי כן. להטיל עוד מס נוסף על תיירי מרפא - בהחלט לאו.
כמה אפשר לחלוב אותה הפרה?