חדשות

חילופי האשמות בין הרופאים להנהלה ב"הדסה" על הסכם ההבראה

ההנהלה והוועדים חלוקים בנושא ביטוח האחריות המקצועית לרופאים, העברת כספים לקרנות שר"פ ופרישת רופאים בכירים מבית החולים

על רקע הודעת ועדי הרופאים במרכז הרפואי "הדסה" בירושלים בסוף השבוע, כי "יינתקו מגע" עם ההנהלה השבוע, ענתה אתמול הנהלת המרכז הרפואי כי מתקיימים מגעים בנוגע לסוגיות השנויות במחלוקת, ביניהן ביטוח האחריות המקצועית לרופאים וכספי קרנות השר"פ, והדפה תלונות על יחס לא הולם לרופאים בכירים.

ועד הרופאים הבכירים, ועד מנהלי המחלקות ו-ועדי הרופאים האחרים ב"הדסה" כינסו ישיבת חירום ביום חמישי האחרון, שבסיומה הודיעו על הימנעות מהשתתפות בישיבות הנהלה רפואית, בישיבות תכנון לטווח ארוך ובכל דיון בנושאים שאינם קשורים לטיפול מיידי בחולים. כלל הרופאים נדרשו להיענות להנחיה הזאת ובכל מקרה של ספק ואי-בהירות להתייעץ עם פרופסור אלון מוזס, ד"ר יובל מרוז או פרופסור מאיר (אירי) ליברגל.

בהודעה שהופצה לכלל הרופאים נאמר: "כפי שמסרנו, אנו מילאנו בדייקנות את חלקנו בהסכם ההבראה ובמלואו כולל צמצום בתקני רופאים. ההנהלה מצדה לא מילאה את כל המוטל עליה בהסדר הנושים, קרי: הסדרת ביטוח האחריות המקצועית ובכל הנושאים הנוגעים ליחסי עבודה, כפי שהתחייבו... וכן החזרת כספי קרנות השר"פ במועד ונושאים רבים נוספים. "בד בבד, ההנהלה ממשיכה לאבד הון אנושי. בשעה שבה הספינה מיטלטלת, ו-ועדי הרופאים עושים כל שלאל ידם כדי לעצור את עזיבת הרופאים - ההנהלה מפרה הבטחות ואיננה עומדת בהתחייבויותיה כלפיהם וכושלת במשימה החשובה ביותר והיא: לשמור על עילית הרופאים במדינת ישראל בתוך הדסה. גם הליך העזיבה מתאפיין במהלכים מבישים".

להודעה צורף העתק המכתב ששלחו הוועדים למ"מ מנכ"ל הדסה, פרופסור תמר פרץ, בנושא הקפאת המגעים. במכתב מדגישים הרופאים, כי "נדהמו לגלות שפוליסת הביטוח שעליה חתמה ההנהלה תוך הימנעות משיתוף פעולה עם מומחי הר"י בהכנתה כדי שיתרמו מניסיונם... כלל איננה דומה לזו שעליה התחייבה ההנהלה בהסדר הנושים שנחתם ב-18 במאי השנה והיא רצופה ליקויים מהותיים". באסיפה שהתקיימה ביום חמישי אמרו כמה מהדוברים, כי מדובר ב"פוליסה מחוררת יותר מגבינה שוויצרית".

הרופאים טוענים, כי הפרה נוספת של סעיפי הסכם ההבראה נוגעת להחזרת כספים בגובה של כ-60 מיליון שקל לקרנות הרופאים. לדבריהם, ההנהלה אמורה היתה להשיב כספים אלו, שנקבעו כסכום מופחת לאור המצב הקשה של הדסה, על-פי דין עד ה-31 באוקטובר, אלא שהם לא הועברו "בשל אי הסדרת יחסי עבודה תקינים עם החשב המלווה שמונה מטעם המדינה".

עוד כתב ועד הרופאים למ"מ המנכ"ל, כי "שמעו בצער רב על הדחת פרופסור אבי ניסן, שהתפטר לאחר שלא זכה באופן מתמשך לגיבוי מצד ההנהלה". פרופסור ניסן ביקש להמשיך בעבודתו עד ה-14 בדצמבר ועד אז לבצע העברה מסודרת למי שיחליף אותו בתפקיד מנהל המחלקה לכירורגיה כללית. פרופ' ניסן כתב כי זמן זה יאפשר למלא אחר מחויבויותיו ולהשלים טיפול בחולים שאותם ניתח, ולחולים שלהם התחייב ושנקבע להם ניתוח בשבוע זה.  "אלא שההנהלה באופן ברוטאלי", כתבו הרופאים, "הורתה לפרופסור ניסן לעזוב מיידית את בית החולים (הוראה שככל הנראה איננה תקינה על פי דיני העבודה), ניתקה מיידית את הדואר האלקטרוני שלו וגם נשלל מקום החנייה לרכבו". "זו התנהגות המזכירה משטרים חשוכים", כתבו הרופאים לפרופסור פרץ, "הפוגעת בוודאות במטופלים".

ההנהלה בתגובה: מתקיימים מגעים

הנהלת הדסה שיגרה אתמול (יום א') בתגובה מכתב לוועד מנהלי המחלקות ולוועד הרופאים הבכירים, בו היא מפרטת את מה שהיא מגדירה "מסכת העובדות המלאה" בארבעה הנושאים שהעלו הוועדים: ביטוח האחריות המקצועית ויחסי העבודה, כספי קרנות השר"פ, עזיבת רופאים בכירים וכן המאמצים להחזרתו לעבודה של רופאים בכירים שהתפטרו.

הנהלת הדסה טוענת במכתבה, כי לגבי סוגית ביטוח האחריות המקצועית קוימו מספר פגישות עם נציגי הרופאים ובפגישה האחרונה סוכם לשביעות רצון הרופאים שנציגי הר"י יעבירו להנהלה נוסח של מכתב התחייבות לגבי הכיסויים הביטוחיים שאינם נכללים בפוליסה הקיימת ושהם במסגרת הוראות הסכם ההבראה. כן מדגישה הנהלת הדסה, כי מדובר בפתרון ביניים עד לשדרוג הפוליסה הקיימת או החלפתה "ככל שניתן לעשות זאת". הנהלת הדסה הודיעה כי היא שותפה לאינטרסים של הרופאים בנושא הזה והיא מחכה לקבל את נוסח המסמך שעליו סוכם.

כן הודיעה ההנהלה כי "נמצא ביחד (עם הרופאים) פתרון הולם" לבעיה נוספת שהעלו הרופאים – החשש לגבי גורל הכספים שיועדו להפקדה לצורך הביטוח ובנושא זה סוכם שתתקיים פגישה שבה ישתתפו נציגי הנהלה ונציגי הר"י  במשרד עורכי-דין הרצוג-פוקס-נאמן  לשם ניסוח כתב הנאמנות ושיעבוד הכספים, אך עד מוצ"ש טרם נתקבל מועד לקיום הפגישה". לגבי סוגיית כספי קרנות השר"פ הודיעה ההנהלה לרופאים כי "כל החומר הרלבנטי לעניין הזה הועבר לידי החשב המלווה בתקווה שיטופל בדחיפות בימים הקרובים. היבטים משפטיים הנוגעים לעניין זה יועברו לייעוץ משפטי חיצוני כפי שביקש החשב המלווה".

באשר לעזיבת רופאים בכירים והצורך לשמור על ההון האנושי בהדסה, ציינה ההנהלה במכתבה כי "בית החולים, ככל מקום עבודה אחר, איננו קם ונופל על עזיבת רופא מוכשר ככל שיהיה". בעניין הזה פורטו במכתב מאמצי ההנהלה להשאיר את פרופסור אבי ניסן וד"ר מנדי בן-חיים בשיחות שקוימו עמם – אלא שהם החליטו לעזוב. לגבי מנהל חדר המיון, ד"ר  עזיז דראושה, שהתפטר במחאה על יחס ההנהלה אליו, מסרה הנהלת הדסה במכתבה לרופאים כי "קוימו עמו כמה שיחות, נמצא פתרון לשביעות רצונו והוא ממשיך לעבוד בהדסה".

המכתב לרופאים חתום על ידי פרופסור תמר פרץ, מ"מ מנכ"ל הדסה, פרופסור יורם וייס מנהל הדסה עין כרם, ד"ר אסנת לב-ציון מנהלת הדסה הר הצופים, ד"ר אשר שלמון סגן מנהל הדסה עין כרם ואורן לוי משנה למנכ"ל הדסה.

לקריאת המכתב המלא של ועדי הרופאים לחצו כאן

לקריאת מכתב התגובה של הנהלת "הדסה" לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "הדסה",  ועדי הרופאים,  פרופ' תמר פרץ,  הסכם ההבראה,  הסדר הנושים,  קרנות הרופאים
תגובות