הפרעה פוסט-טראומטית

תסמיני פוסט טראומה בקרב נפגעי חרדה בעקבות נפילת טילים

מחקר שנערך ב"סורוקה" מצא, כי כמחצית מנפגעי החרדה מציגים גם חודשיים לאחר שחוו את האירוע סימפטומים נוירולוגיים

יירוט של מערכת כיפת ברזל במהלך היום הרביעי למבצע עמוד ענן (מקור צילום: ויקיפדיה)
יירוט של מערכת כיפת ברזל במהלך היום הרביעי למבצע עמוד ענן (מקור צילום: ויקיפדיה)

מחקר בהיקף מצומצם שבוצע במרכז הרפואי "סורוקה", על 40 נפגעי חרדה שהגיעו לחדר המיון בבית החולים לפני שנתיים במהלך המבצע הצבאי "עמוד ענן", העלה כי הם סבלו מתסמיני פוסט-טראומה גם חודשיים לאחר שחוו נפילת טילים בסמוך לביתם או מקום שבו שהו. את המחקר ביצעו ד"ר הדר שלו ממרפאת הטראומה ב"סורוקה" וד"ר גל איפרגן מנהל המחלקה הנוירולוגית. הוא יוצג מחר (יום ה') בסיום "שבוע המחקר" שמקיים בית החולים.

הממצאים שעלו מעלים, כי נפגעי החרדה סבלו מתסמינים הבאים: כאבי ראש, סחרחורות, עייפות ניכרת, פגיעה בריכוז ובזיכרון, רעידות-גוף, אי- שקט ועצבנות יתר, רגזנות, דופק מואץ ושינויים תכופים שחלו במצב הרוח. אחדים גם דיווחו כי יש להם מחשבות טורדניות, סיוטים והבזקי זיכרון על האירוע שחוו. מחציתם אובחנו כסובלים מתסמינים דומים לאלו שלאחר זעזוע מוח. חלקם הציגו סימפטומים נוירולוגים דומים למי שעבר פגיעת הדף.

נפגעי החרדה שנטלו חלק במחקר פונו בעת המבצע ל"סורוקה" לקבלת טיפול ראשוני והגיעו לבית החולים שנית, כעבור 8-6 חודשים, לצורך בדיקות והערכות.

ד"ר שלו סיפר ל"ישראל היום", כי 27.5% ממשתתפי המחקר סבלו מתסמיני פוסט-טראומה ואצלם חלק מהאוכלוסייה מדובר בשיעור גבוה פי שלושה ממה שמתרחש בקרב חיילים לאחר מלחמה. "נפילת טיל בקרבת מקום יכולה לגרום לפגיעה בתפקוד עם תחלואת המשך עד כדי דרישה לקבלת טיפול פסיכיאטרי", ציין.

מחקר המשך בנושא הזה מבוצע עתה בבית החולים בבאר-שבע עם כמה מאות נפגעי חרדה במבצע "צוק איתן" מהקיץ האחרון.

נושאים קשורים:  הפרעה פוסט-טראומטית,  זעזוע מוח,  צוק איתן,  עמוד ענון,  חדשות,  המרכז הרפואי "סורוקה"
תגובות
ד"ר אייליג ישראל
23.11.2014, 09:19

האם לא כדי לבדוק כמה מהתושבים שלא הגיעו לחדרי מיון או לרופאים בזמן ארוע ולא יודעים שהם סובלי מתסמיני פוסט טראומה, זאת ביחס לתושבים שלא היו קרובים לאירוע או ביחס לתושבים שכלל לא חיים באזור

הדר שלו
26.11.2014, 21:07

בהחלט כדאי. בימים אלו נערך מחקר המשך שבודק זאת.