חדשות

"נשות הדסה" העבירו לאישור המדינה שמות המועמדים לתפקיד היו"ר

יו"ר הדירקטוריון הזמני אבי בלנשניקוב התפטר; יועץ ארגון "נשות הדסה" דוד ספקטור ודוברת המרכז הרפואי פרשו מתפקידם

אתר עיתון "דה מרקר" דיווח אתמול (יום א'), כי ארגון "נשות הדסה" העביר לאישור המדינה את שמותיהם של שלושה מועמדים לתפקיד יו"ר דירקטוריון המרכז הרפואי: אייל גבאי, דוד בלומברג וארז מלצר.

גבאי (47) היה מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנהל רשות החברות הממשלתיות ואחד משני נאמני הסדר החוב בחברת IDB. ב-2011 היה חבר בועדת סל התרופות; בלומברג (70), שימש בעבר כיו"ר בנק ירושלים, יו"ר דירקטוריון החברה הישראלית לביטוח סחר (בסס"ח), יו"ר החברה לביטוח משכנתאות EMI וכן דירקטור ב-U-Bank ובאפריקה ישראל להשקעות. כן שימש חבר בוועדה המייעצת לענייני בנקאות בבנק ישראל. לפני כמה שנים היה אחד משלושה בוררים בסוגיית שכר הרופאים; מלצר היה בעבר מנכ"ל החברות נטפים, אפריקה ישראל וגדות מיכליות.

בהתאם להסכם ההבראה, יהיה על שרת הבריאות יעל גרמן להיפגש בימים הקרובים עם כל אחד מהשלושה ובהמשך יידרשו מנכ"לי משרדי הבריאות האוצר לקיים דיון משותף שבו יוחלט על המועמד שיובא לאישור הדירקטוריון. אם לא תהיה הסכמה תורחב רשימת המועמדים עד  שתושג הסכמה. במקביל הוחל במהלכים לבחירת דירקטורים.

עם השלמת בחירת הדירקטוריון הקבוע, שיהיה מורכב מ- 9 חברים - 4 מהם ישראלים שימונו בידי ועדה ציבורית בראשות שופט בדימוס ועוד 4 שימונו בידי נשות הדסה (כאשר לפחות שניים ישראלים) וכן היו"ר - יחל תהליך איתור מנכ"ל קבוע להדסה (לשם כך תוקם ועדת איתור). על-פי הסכם ההבראה, נושאים כמו הסכמי שכר או מינויי מנהלי מחלקות ואגפים יחייבו את אישור הדירקטוריון.

במקביל, נודע הערב (יום ב') כי דוד ספקטור, ששימש כיועץ של ארגון נשות הדסה במהלך הדיונים על הסכם ההבראה ובחודשים האחרונים, הודיע אמש כי הוא פורש מהתפקיד. ספקטור עמד במרכז ביקורת שמתחו ועדי הרופאים וועד עובדי המנהל והמשק. יחד אתו פרשה גם דוברת המרכז הרפואי, רחלי גולדבלט. היא הודיעה במייל כי שארית הדירקטוריון המבוסס על נשות הדסה, בראשות נשיאת הארגון מרסי נתן, החליט היום להפסיק את שירותיה.

בלשניקוב התפטר במחאה

כרגע לא ברור כיצד תאושר הבחירה, בשל העובדה כי שלשום (שבת) הגיש היו"ר הזמני של הדסה, אבי בלשינקוב, את התפטרותו והודיע כי היא נכנסת לתוקף מיידי. כן התפטר חבר הדירקטוריון מוטי דבי. "דה מרקר" ציטט את הודעתו של בלשניקוב: "במהלך השבת הוברר לבלשניקוב ששרת הבריאות מתכוונת לא לקבל החלטה לגבי מועמדי הדסה לתפקיד היו"ר. בלשניקוב הודיע כי יציבות בית החולים חשובה יותר מכל בימים אלה והביע תקוה כי בצעדו זה יתעוררו נשות הדסה והממשלה וימנו יו"ר קבוע כבר בימים הקרובים".

היומון "כלכליסט" דיווח, כי התפטרות היא תוצאה של מתיחות בין הדירקטוריון לבין הבעלים של בית החולים, ארגון נשות הדסה. הדירקטורים טענו באחרונה כי נשות הדסה מתערב בפעילות השוטפת של  בית החולים ובכלל זה נכנע לדרישת המדינה בנושא החשב המלווה.

מועצת המנהלים של המרכז הרפואי "הדסה", בנוכחות נשיאת ארגון נשות הדסה ונציגי המדינה, אמורה היתה להתכנס אתמול (יום א') והיום כדי לבחור דירקטוריון קבוע ויו"ר לדירקטוריון החדש. כעת, ייתכן שההצבעה תידחה בכמה ימים.

בתוך כך, מועצת עובדי הדסה הגישה דרישה להיות נוכחת בדיונים הללו. בהודעה שהופצה בסוף השבוע לכלל העובדים, מסר יו"ר מועצת עובדי הדסה, אמנון ברוכיאן, כי הוגשה גם תביעה למנכ"לית הזמנית, פרופסור תמר פרץ, לפטר את היועצים החיצוניים שההנהלה הנוכחית שכרה "המסבים נזק ומתפרנסים מהמשבר שבו  נמצא בית החולים".

העובדים תובעים מההנהלה הנוכחית "לפנות מיידית את מקומה להנהלה חדשה, מקצועית ואמינה עם רצון חיובי להציל את בית החולים". עוד דיווחה מועצת העובדים, כי הנהלת הדסה נאלצה בסופו של דבר לאפשר לחשב המלווה מטעם המדינה גישה לנתונים הנוגעים להליך ההבראה של בית החולים.

יו"ר מועצת העובדים מסר עוד, כי במסגרת הליכי ההבראה פוטרו למעלה מ-500 עובדי מנהל ומשק ושכר העובדים קוצץ – אלא שהנהלת הדסה שכרה באחרונה עובדים חדשים במקום המפוטרים על-ידי העסקת 20 עובדים אלו דרך גורם חיצוני. מועצת העובדים הודיעה כי תפעל השבוע לביטול המינויים שנעשו ללא מכרז.

בתוך כך, הודיעו הדסה ופרקליטות המדינה לבית המשפט העליון כי הם מנהלים מגעים למציאת פתרונות לסוגיות השנויות במחלוקת ביניהן בנוגע לתוכנית ההבראה. שופט העליון אליקים רובינשטיין נעתר לבקשתן ולפיכך הדיון שעמד להתקיים ביום חמישי נדחה למועד שייקבע בתחילת דצמבר. הצדדים נדרשו להציג לבית המשפט העליון את תוצאות המו"מ עד שבוע לפני מועד הדיון.

עדיין שר"פ בשעות הבוקר

אתמול גם דווח בעיתון "כלכליסט", כי גם בימים אלה עדיין אפשר לקבוע תור לניתוח במסגרת השר"פ בהדסה לשעות הבוקר, למרות שהסכם ההבראה אסר לקיים רפואה פרטית בבית החולים בשעות הבוקר ולפני הצהריים. כתב העיתון מיקי פלד פנה למוקד שר"פ בהדסה ונענה כי על מנת לקבוע תור לבוקר יש לבקש זאת ישירות מהרופא.

תגובת הדסה כפי שנמסרה לעיתון: "הנהלת בית החולים בנתה תוכנית מיוחדת שתופעל בתחילת 2015 ותביא את כל טיפולי השר"פ להתקיים על-פי הוראות תוכנית ההבראה וחוזר מנכ"ל משרד הבריאות, שאמור להתפרסם בקרוב. כבר עתה מרפאות שר"פ פועלות החל מהשעה 15:00. בעתיד הקרוב רק פרוצדורות מיוחדות שמופיעות בהסכם יקבלו אישור להתבצע בבוקר".

 

נושאים קשורים:  חדשות,  ארגון נשות הדסה,  אבי בלשניקוב,  משבר ב"הדסה",  המרכז הרפואי "הדסה"
תגובות
 
דני
16.11.2014, 14:20

נרגעתי, הייתי בלחץ כבר 4 ימים ללא ידיעות שליליות על הדסה. טוב עשה מר בלשניקוב שעזב את הפארסה בה לא נתנו לו באמת יו"ר. אני מקווה שהמדינה תיכנס בעובי הקורה ותמנה יו"ר ומנכ"ל שבאמת ינהלו את הדסה לטובת הבריאות והארגון המכובד.

דני
17.11.2014, 12:17

ועכשיו השאלה האם הדירקטוריון החדש באמת יפעל כדירקטוריון או שנשות הדסה ניהלו את הארגון דרך יועץ המהווה יו"ר דה פאקטו ולא אושר ע"י המדינה?

רופא בהדסה
17.11.2014, 21:07

דוד ספקטור ורחלי גולדבלט - ברוך שפטרנו מכם. שלום ולא להתראות. עשיתם די נזקים להדסה.

מנהל בהדסה
18.11.2014, 11:58

אכן פרישתם של ספקטור וגולדבלט היא בשורה עם תקווה להדסה. נקווה לשיקום מהיר.