חדשות

מחקר ישראלי זיהה גורם המאיץ מחלות לב כתוצאה מזיהום כלי רכב

המחקר בוצע במעבדת הליפידים בבית החולים "רמב"ם"; נמצא כי פחמן חד-חמצני מעלה את רמות הטריגליצרידים בתאים

מחקר שנעשה על ידי פרופסור מיכאל אבירם, מנהל המעבדה לחקר הליפידים במרכז הרפואי "רמב"ם" ובפקולטה לרפואה בטכניון בחיפה, מציג לראשונה את המנגנון והאופן שבו זיהום אוויר שמקורו בתחבורה מזרז התפתחות טרשת עורקים ומחלות לב וכלי דם.

פרופ' מיכאל אבירם (צילום: אילוסטרציה)

פרופ' מיכאל אבירם (צילום: אילוסטרציה)

במחקר, שנעשה בשיתוף ד"ר לוריין פטריק מהפקולטה להנדסה סביבתית בטכניון, נמצא כי חשיפה של המקרופגים בדם לפחמן חד חמצני (CO) - שהוא המרכיב המרכזי בזיהום אוויר שמקורו בכלי רכב - העלתה את רמות הטריגליצרידים בתאים בכ-60% וכן הורידה את יכולת הכולסטרול הטוב (HDL) לסלק עודפי כולסטרול בכ-30%.

פרופסור אבירם מסר, כי זהו המחקר הראשון המתאר את מנגנוני השפעת ה-CO על האצת התפתחות טרשת העורקים, שביטוייה הם מחלות לב וכלי דם. לדבריו, "ממצאים אלו מדגישים את הצורך בהורדת כמות זיהום האוויר – במטרה ישירה להוריד את התחלואה והתמותה ממחלות לב וכלי דם".

נושאי זיהום האוויר בערים הגדולות בישראל חזר לכותרות בשבועות האחרונים, בעקבות דליפת אמוניה בעמק חפר ומטרדי ריח בצפון. מפעלי התעשייה, במיוחד בחיפה, נתפסים כמזהמים העיקריים, אלא שהמחקר החדש מצביע על כלי הרכב - שמספרם בישראל ממשיך לגדול בקצב מהיר - כגורם המזרז התפתחותן של מחלות קרדיו-וסקולאריות.

המחקר התמקד בהשפעת ה-CO על צבירת השומנים בדפנות כלי הדם – התהליך העיקרי בהתפתחות טרשת עורקים, שביטוייה הם התקפי לב ושבץ מוחי. המחקר אמור להתפרסם בקרוב בכתב העת הבינלאומי Toxicology & Industrial Health.

נושאים קשורים:  חדשות,  טרשת עורקים,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  מחלות כלי דם ולב,  מעבדת ליפידים,  הפקולטות לרפואה ולהנדסה סביבתית בטכניון,  פרופ' מיכאל אבירם
תגובות