חדשות

ניסיונות הידברות ב"הדסה": רופאים שפרשו נפגשו עם בלשניקוב

ל"דוקטורס אונלי" נודע, כי יו"ר הדריקטוריון בלשניקוב מנסה לשכנע אותם לשוב לעבודה; ועד הרופאים: "הסכסוך עדיין רחוק מסיומו"

מ"מ יו"ר דירקטוריון "הדסה", אבי בלשניקוב (צילום: פלאש 90)
מ"מ יו"ר דירקטוריון "הדסה", אבי בלשניקוב (צילום: פלאש 90)

ניסיונות הידברות נעשים מאז שלשום בין הנהלת "הדסה" לבין הרופאים שפרשו במחאה או שפוטרו, במטרה לסיים את הסכסוך שפרץ ביניהם בשבועות האחרונים, שהוביל בין השאר להשעיית ההשתלות בבית החולים לחודש הקרוב.

מ"מ יו"ר דירקטוריון "הדסה", אבי בלשניקוב (צילום: פלאש 90)

מ"מ יו"ר דירקטוריון "הדסה", אבי בלשניקוב (צילום: פלאש 90)

שלושה רופאים בכירים בתחום ההשתלות - ד"ר הדר מרחב, ד"ר מנדי בן-חיים ופרופסור אבי ניסן - נפגשו עם ממלא מקום יו"ר הדירקטוריון, אבי בלשניקוב. ל"דוקטורס אונלי" נודע, כי בלשניקוב מנסה לשכנעם לשוב לעבודה בהדסה. השלושה, לצד רופאים בכירים נוספים ומנהלי מחלקות נפגשו עמו ושטחו לפניו את טענותיהם כלפי ההנהלה.

ד"ר בן-חיים וד"ר ניסן הגישו את התפטרותם להנהלה בשבוע שעבר. ד"ר מרחב, ששימש כמנהל מחלקת ההשתלות, פוטר והגיש בנושא זה תביעה נגד הדסה לבית המשפט.

ההידברות באה על רקע הסכמה משותפת של הר"י, ועדי מנהלי המחלקות, הרופאים הבכירים, הרופאים הצעירים, ועד רופאי השיניים והנהלת "הדסה" לדחות ל-16 בנובמבר את הדיון שנקבע בעתירה נגד פיטורי רופאים במרכז הרפואי.

בבקשה לדחייה נאמר, כי בפגישה שקיימו פרופסור דרור מבורך, ד"ר שגית ארבל-אלון וכן ד"ר אשר שלמון עם  פרופסור תמר פרץ הושגו שורה של סיכומים. בין השאר: הנהלת הציגה לרופאים את רשימת 27 המשרות של רופאים שהעסקתם הסתיימה בהדסה מכל סיבה שהיא מ-1 בינואר השנה ושההנהלה החליטה לבטל. על-פי הנתונים, ביטול המשרות מביא לחסכון כספי שנתי של 14,273,000 שקל. ההנהלה תאפשר להר"י ולרופאים לבצע את כל הבדיקות לצורך חישוב החיסכון המדויק. ועדי הרופאים יהיו רשאים להעביר את הנתונים לבדיקת רואי-חשבון מטעם הר"י – ולצורך זה הוגשה הבקשה המשותפת לדחיית הדיון.

עוד הוסכם, כי לאחר הבדיקה הר"י וועד הרופאים יהיו רשאים להציג להנהלת הדסה את השגותיהם לעניין החיסכון הכספי שהושג כתוצאה מביטול המשרות.

כן דווח לבית הדין כי ההנהלה מקיימת שיג ושיח עם 3 רופאים נוספים לפרישה מרצון – ואזי רשימת הרופאים תעודכן כך שמשרתם תבוטל ובלבד שלא יבוטלו למעלה מ-30 משרות, כפי שנקבע בהסכם הנושים (שהוא חלק מתוכנית ההבראה – ד.א.).

עוד נמסר לבית הדין, כי הנהלת הדסה התחייבה לפעול בשיתוף פעולה ובהסכמה של הר"י וועדי הרופאים לרבות בקשר לצמצומים הנוספים אם יידרשו אף זאת על-פי ההסדר עם הנושים. בכל מקרה לא תכפה ההנהלה סיומי העסקה של רופאים ולא תקיים שימועים ו/או פיטורים של רופאים לצורך יישום סעיף 4.2  בהסדר הנושים (העוסק בצמצום המשרות).

עוד סוכם כי עם השגת חיסכון שנתי בסך 15 מיליון שקל כתוצאה מביטולי משרות בסקטור הרופאים (הכולל גם את רופאי השיניים ובעלי תואר PhD בדירוג הרופאים) – ימוצה הסעיף הנ"ל להסדר הנושים וההנהלה לא תהיה רשאית לצמצם משרות נוספות מכוח הסעיף הנ"ל. בהתקיים כל האמור לעיל יוכלו הצדדים לפרסם כי הושלמו הצמצומים על-פי סעיף 4.2 להסדר הנושים ואז תיעשה פנייה משותפת לבית הדין האזורי לעבודה למחוק הליך שנכלל בעתירה שהוגשה לו וכן תיעשה פנייה משותפת לבית המשפט המחוזי.

"הסכסוך עדיין רחוק מסיומו", נמסר בשם רופאי "הדסה", ,"יש רק הידברות בדרך להבנות. הצדדים ממשיכים בדיונים". דוברת הדסה מסרה ל"דוקטורס אונלי": "בשלב זה ניתן לומר שהדבר הרשמי היחיד הוא שפרופסור תמר פרץ (מ"מ המנכ"ל) והנהלת הדסה נמצאים בהידברות מתמדת מול נציגי ועד הרופאים".

בתוך כך נודע עוד, כי נשיאת ארגון "נשות הדסה", מרסי נתן, שבה לישראל כדי ליטול חלק בדיונים. שובה לארץ הוגדר בידי אנשי הדסה כ"מהלך דרמטי" משום שסיימה רק לפני ימים אחדים ביקור-עבודה בארץ וחזרה לארה"ב. נוכח ההתפתחויות של הימים האחרונים הגיעה לישראל שנית. הפעם נועד הדבר כנראה גם כדי לקדם משמעותית את השינויים הפרסונאליים בהנהלת המרכז הרפואי, מינוי דירקטוריון חדש , יו"ר ומנכ"ל כמינויי קבע. השינוי נחוץ כדי שהאוצר יעביר את חלקו בהסכם ההבראה.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "הדסה",  ארגון נשות הדסה,  פרופ' מנדי בן-חיים,  פרופ' אבי ניסן,  המשבר ב"הדסה"
תגובות