חדשות

מוקד חדש של אבולה בסיירה ליאון מעלה חשש מהמשך ההתפרצות

קרוב ל-5,000 בני אדם מתו מהמחלה במערב אפריקה עד כה; מנכ"לית ה-WHO מאשימה חברות התרופות באי השקעה מספקת בעבר

מוקד התפרצות חדש של מחלת אבולה התגלה בסיירה ליאון – באזור החוף ליד גבול גינאה, שעד כה נחשב לאזור היחיד שבו לא היתה פעילות של הנגיף. לפי הדיווחים, בסוף השבוע האחרון נקברו יותר מ-30 מקומיים שחלו במחלה באזור החקלאי, בו חיים מעל רבע מיליון תושבים.

עד כה, בהשפעת ראשי הכפרים והשבטים המקומיים, הנהיגו התושבים כניסה יזומה באורח עצמאי להסגר ובידוד, בכל מקרה שבו היה חשש להידבקות. גישה זו הוכיחה עצמה עד תחילת השבוע.

ארגון הבריאות העולמי ורשויות מקומיות במערב אפריקה דיווח כי עד תחילת השבוע הנוכחי מספר האנשים שנדבקו באבולה בשלוש המדינות במערב אפריקה - בנוסף למקרים בודדים או מעטים מאוד של חולים שעליהם דווח כשאושפזו בבתי חולים בארה"ב, ספרד, מאלי, סנגאל וניגריה – הגיע כבר ל-13,567. מהם מתו מהמחלה קרוב ל-5,000 בני אדם. מספר הילדים באותן מדינות שנותרו יתומים בעקבות מות הוריהם עבר את ה-4,000. ליבריה היא המדינה שבה היה מספר החולים הגדול ביותר – 6,535 עד כה. בסיירה ליאון נרשמו 5,338 חולים.

בין חולי האבולה שמתו מהמחלה בשבוע האחרון נמצא גם רופא, ד"ר גודפרי ג'ורג', ששימש כמנהל הרפואי הראשי בבית חולים ממשלתי בצפון סיירה ליאון. במדינה זו קיים מחסור חמור ביותר של רופאים: 2 לכל 100 אלף נפש (לשם השוואה: בארה"ב היחס הוא 240 ל-100 אלף).

בתחילת השבוע האשימה מנכ"לית ארגון הבריאות העולמי ד"ר מרגרט צ'אן את חברות התרופות בגרירת רגליים בעבר בנוגע לפיתוח תרופות וחיסון למחלה. היא אמרה, כי הבעיה הכאובה ביותר כיום במלחמה נגד המחלה, היא "היעדר השקעות ביצירת תרופות, טיפולים יעילים וחיסונים לאבולה משום שתעשיית התרופות היא 'מוטת-רווח' ואיננה רוצה להשקיע בפיתוח וביצור מוצרים הכרחיים אלו עבור שווקים שבהם לא יכולים לשלם בעדם" .

נושאים קשורים:  חדשות,  ארגון הבריאות העולמי,  WHO,  מגיפת האבולה,  סיירה ליאון,  מערב אפריקה
תגובות