חדשות

בעקבות עתירה לבג"ץ: נדחה הדיון בפרק הבריאות בחוק ההסדרים

את העתירה הגישו "אסותא" ומוסדות רפואיים פרטיים נוספים, הצפויים להיפגע משמעותית מהמיסוי שיוטל עליהם במסגרת החוק

שלושה שופטי בג"צ - אליקים רובינשטיין, עוזי פוגלמן ודפנה ברק-ארז – הורו שלשום (יום א') להאריך עד יום חמישי הקרוב (6 בנובמבר) את הזמן להגשת הערות והשגות לפרק הבריאות בחוק ההסדרים. הפרק עוסק בתקרת הפעילות של בתי החולים הפרטיים, בהיטל ובמיסוי חדשים שיוטלו עליהם במטרה לממן ולחזק את הרפואה הציבורית.

את העתירה לבג"צ הגישה חברת "אסותא מרכזים רפואיים" ואליה הצטרפו: איגוד חברות התיירות הרפואית, הרצליה מדיקל סנטר, פורום מרפאות כירורגיות פרטיות בלשכת המסחר תל-אביב-מרכז וחברת נור-מד (המרכז הרפואי ברמת אביב בת"א). העתירה הוגשה נגד שרי הבריאות והאוצר, משרדיהם והוועדה המייעצת לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית (ועדת גרמן).

העותרים טענו, כי מסקנות ועדת גרמן לא פורסמו באופן מסודר ולא ניתן להם מספיק זמן ובמועד חומר להתייחסות והערות. עוד נטען, כי המדינה התחייבה לפרסם את מלוא ההמלצות, הפרוטוקולים והנימוקים אלא שפרסום הפרוטוקולים שנועד ל-6 בנובמבר הוקדם לפתע ל-2 בחודש.

שופטי בג"צ מתחו ביקורת על משרד הבריאות בעניין הזה. "במישור המשפטי זכויות העותרת וחברותיה וכל מאן דבעי שמורות לעת הדיון בהצעות החוק בכנסת", כתבו. עוד קבעו השופטים, כי "יש לראות במהלך הנוכחי של החקיקה קודם לפרסום מלא משום הפרת התחייבות המדינה".

ועדת השרים לחקיקה לדון אמורה, כפי שנודע היום, לדון בפרק הבריאות בחוק ההסדרים רק בשבוע הבא. אסותא רואה עצמה נפגעת מרכזית מההמלצה בחוק להטיל תקרת פעילות על בתי החולים הפרטיים, ולמסות בעשרות אחוזים הכנסות שיהיו מעבר לאותה תקרה שתיקבע. כמו כן, כולל החוק איסור התקשרות ישירה של מטופל עם רופא פרטי ותשלום לו, והתשלום במקרה של ניתוח בבית חולים פרטי יהיה ישירות לבית החולים שישלם את שכר הרופא. בנוסף יוטל היטל על תיירות מרפא.

בנוסף לאסותא, גם מנכ"ל שירותי בריאות כללית אלי דפס, התריע כי הסעיף בחוק יגרום לחזרה ל"רפואה שחורה", ויו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר אידלמן הבהיר במכתב לשרי הבריאות והמשפטים כי הר"י מתנגדת להצעת החוק וכי מדובר ב"חנק מערכת הבריאות הפרטית במטרה להסיט מטופלים למערכת הציבורית חסרת המשאבים".

הצעת החוק בניסוחה הנוכחי נתמכת בידי שרת הבריאות ואגף התקציבים באוצר, כאשר שרת הבריאות מבקשת לרסן באמצעות נושאים אלו את הרפואה הפרטית. היא אף התבטאה בדיוני הועדה הציבורית, כי מדובר במעין אפליה מתקנת לטובת המערכת הציבורית ולכן יש לה הצדקה.

נושאים קשורים:  חדשות,  חוק ההסדרים 2015,  רפואה ציבורית,  אלי דפס,  רפואה פרטית,  משרד האוצר,  משרד הבריאות,  הרצליה מדיקל סנטר,  אסותא
תגובות
דר' רוטמן
07.11.2014, 13:30

חוק מבורך שיכול להיות אבן דרך להצלת הרפואה הציבורית.