חדשות

דיווח: מש' האוצר מעכב העברת 167 מיליון ש"ח לבית החולים "הדסה"

הסיבה לעיכוב, לפי דיווח ב"כלכליסט": סכסוך בין משרד האוצר לבין הנהלת הדסה סביב סמכויות החשב המלווה שמונה לבית החולים

טקס החתימה על הסכם ההבראה ל"הדסה" (צילום: משרד הבריאות)
טקס החתימה על הסכם ההבראה ל"הדסה" (צילום: משרד הבריאות)

משרד האוצר מעכב העברת כ-167 מיליון ש"ח למרכז הרפואי "הדסה"; כך מדווח הבוקר (יום ב') העיתון "כלכליסט". מדובר ב-140 מיליון שקל לקרן רשלנות רפואית ו-27.5 מיליון לתפעול שוטף. בתגובה, מעכב ארגון "נשות הדסה" העברת סכום של 47 מיליון ש"ח לתפעול השוטף. התשלומים שעוכבו אמורים היו להיות מועברים להדסה כחלק מהסכם ההבראה.

טקס החתימה על הסכם ההבראה ל"הדסה" (צילום: משרד הבריאות)

טקס החתימה על הסכם ההבראה ל"הדסה", ביוני 2014 (צילום: משרד הבריאות)

על-פי הדיווח, העיכובים נובעים ממחלוקת חריפה בין הנהלת הדסה לבין המדינה לגבי סמכויות החשב המלווה מטעם האוצר שמונה להדסה על-פי הסכם ההבראה. העיתון מסר, כי האוצר טוען שההנהלה מונעת מהחשב גישה ישירה לספרי החשבונות של בית החולים ומסתירה ממנו מידע. ההנהלה טוענת, כי נעשה ניסיון מצד המדינה להרחיב את סמכויות החשב המלווה מעבר למה שכתוב בתוכנית ההבראה. לפי הדיווח, האוצר אינו מתכוון להעביר את הכספים עד שיוסדרו סמכויות החשב המלווה, במלואן.

במקביל, עד כה גם לא נבחרו 4 נציגי הציבור לדירקטוריון שאמור להתחיל לפעול בו מ-1 בינואר 2015 וגם לא נקבעו היו"ר הקבוע לדירקטוריון והמנכ"ל הקבוע. בעלי התפקידים הללו המכהנים עתה הם בגדר ממלאי-מקום בלבד.

בדיווח נמסר עוד, כי הרופאים מצדם כבר מילאו למעשה את חלקם בתוכנית ההבראה: שכרם קוצץ ב-4.5% ונתח הכנסות הדסה משר"פ גדל מ-15% ל-30%. אין עדיין הסכמות בנושא פיטורי רופאים – נושא שהוביל לעוד סכסוך קשה עם ההנהלה. כמו כן, חלוקים ההנהלה והעובדים, כך על-פי הדיווח, לגבי היקפי הפעילות כיום בהדסה - העובדים טוענים כי המשבר החריף הוביל לצמצום הפעילות, בעודההנהלה טוענת שבאחרונה היא דווקא עלתה.

יו"ר ועד מנהלי המחלקות בהדסה, פרופסור דרור מבורך, אמר לעיתון כי "ללא פתרון למשבר יחסי האמון בינינו לבין ההנהלה, נפעיל את סכסוך העבודה שעליו הכרזנו ונתחיל בעיצומים". ועדי הרופאים אמורים להתכנס גם היום לישיבת חירום שתעסוק, כך נמסר מהוועד, בפיטורי רופאים נוספים מעבר לנדרש בתוכנית ההבראה – מהלך חד צדדי של ההנהלה.

הנהלת הדסה מסרה לעיתון בתגובה, כי היא "עושה לילות כימים ליישום תוכנית ההבראה באופן מלא ומדויק. שדרת הניהול החדשה הביאה את בית החולים למצבו בטוב ביותר בשנים האחרונות ולעמידה בכל יעדי תוכנית ההבראה. יישום התוכנית כולל גם את מערכת היחסים עם אנשי החשב המלווה. סמכויותיו מוגבלות ועליו לעמוד בהוראות הסכם ההבראה. למדינה ולחשב המלווה הוצגו באופן מלא ופרטני כל המידע המתחייב על פי הסכם ההבראה והרבה מעבר לכך".

לדיווח המלא לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  משרד האוצר,  המרכז הרפואי "הדסה",  משבר ב"הדסה",  המשבר ב"הדסה"
תגובות