חדשות

מאמר על פרויקט "הצל לבו של ילד" בביה"ח "וולפסון" פורסם ב"לנסט"

עד כה טופלו במסגרת הפרויקט כ-3,400 ילדים, ביניהם כ-1,500 פלשתינאים; בשנים האחרונות מטופלים פעוטות מעיראק ומסוריה

כשלושה שבועות לאחר שהעורך הראשי של כתב העת הרפואי הבריטי "לנסט", ד"ר ריצ'רד הורטון, התחייב לפרסם בכתב העת סדרת מאמרים על הרפואה בישראל, פורסם שלשום (שבת) מאמר שכתבו חמישה רופאים מהמרכז הרפואי "וולפסון" בחולון, בו הם מתארים את ייחודו של פרויקט "הצל לבו של ילד" (Save a Child's Heart), הפועל בו.

על המאמר חתומים ד"ר טיבריו עזרי (רופא-מרדים), ד"ר ליאור ששון (מנתח לב), ד"ר ציון חורי (מנהל טיפול נמרץ ילדים), ד"ר עקיבא תמיר (מנהל קרדיולוגיה ילדים) וכן ד"ר יצחק ברלוביץ, מנהל בית החולים. המיזם יציין בקרוב 20 שנה לקיומו.

"ברצוננו להדגיש את המאמצים הגדולים שעושים רבים מהרופאים בישראל כדי להעניק טיפול איכותי לאזרחי מדינות ערביות ואחרות – חרף מצב המלחמה במזרח התיכון", כותבים המחברים, "בתי החולים בצפון ישראל - רמב"ם בחיפה, זיו בצפת והגליל המערבי בנהרייה - וגם אחרים, מטפלים כיום בפליטים מסוריה. התרומה של 'וולפסון' היא במסגרת פרויקט 'הצל לבו של ילד', שהושק בידי ד"ר עמי כהן ב-1995".

"רופאי בית החולים בחולון מתמקדים בתיקון פגמי לב מולדים או נרכשים בקרב ילדים מעזה, הגדה המערבית ומדינות מתפתחות אחרות. עד היום, מעל 3,400 ילדים מ-48 מדינות טופלו במסגרת המיזם, ביניהם מעל 1,500 פלשתינאים וכן ילדים שהגיעו לישראל מעיראק ומסוריה.

"כל הניתוחים והטיפולים ממומנים מתרומות שהנהגת המיזם מגייסת. משפחות הילדים המנותחים והמטופלים לא משלמות עבור הטיפול הרפואי. לפני הניתוח עצמו ובכל תקופת ההתאוששות וההחלמה שלאחריו, הילדים ומלוויהם מתארחים, חינם, בהוסטל שמפעיל מיזם SACH", נכתב.

"למרות שפעמים אחדות שמענו שריקת רקטות עפות מעל בניין בית החולים שלנו, ועל-פי הוראת הרשויות עלינו להגיע במהירות למקלט – המשכנו במשימה וביצענו את הניתוחים הנדרשים בילדים שנזקקו לכך, מבלי שים לב למוצאם".

עוד מדווח במאמר, כי בנוסף לטיפול ולניתוחים, מודרכים במסגרת המיזם רופאים, אחיות וטכנאים רפואיים מעזה, מהגדה המערבית וממדינות מתפתחות אחרות. כיום תשעה רופאים פלשתינאים עוברים השתלמות ואימון ב"וולפסון" ברפואת ילדים, ניתוחי לב בילדים, קרדיולוגיה, רדיולוגיה, הרדמה, טיפול נמרץ ילדים וטיפול בפגים וילודים. הם אמורים לחזור לבתי החולים מהם הגיעו כדי לשפר את איכות הטיפול בתחומים אלו לאוכלוסיה הפלשתינאית. בנוסף, עוברים עתה הדרכה בוולפסון גם רופאים מטנזניה, מאתיופיה ומרומניה.

"מדי שנה צוותים מבית החולים בחולון, יוצאים לבצע מרתון ניתוחים במדינות כמו טנזניה, אתיופיה, רומניה, מולדובה, אוזבקיסטן וסין", כתבו המחברים, "רק באחרונה צוות רפואי שהוכשר בוולפסון החל להפעיל בית חולים בטנזניה. בימים אלו ממש מודרך בבית החולים החולוני מי שיהיה מנתח הלב הראשון בטנזניה".

לקריאת המאמר המלא ב"לנסט" לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  לנסט,  Save a Child's Heart,  המרכז הרפואי וולפסון,  "הצל ליבו של ילד"
תגובות
דר׳ מינה גורביץ
03.11.2014, 22:31

בהחלט סיבה לגאווה המיזם הזה של הצלת ילדים עם מומי לב מולדים במדינות העולם השלישי....
כל הכבוד לאלה שלוקחים חלק במפעל חשוב זה,
מינה גורביץ

ד"ר עוזי רביב
06.11.2014, 01:02

מפעל אדיר שנוסד על ידי ד"ר עמי כהן ז"ל שהשקיע בו את כל מרצו ויכולתו הרפואית. פטירתו בטרם עת לא הפסיקה את פעולת "הצל לבו של ילד" וד"ר ליאור ששון שעבד יחד עמו ממשיך עם כל הצוות בעבודה המסורה. "הצל לבו של ילד" הוא גאוותו של בי"ח וולפסון - ובצדק.
לאחרונה התעורר ויכוח אם היה ראוי לאשפז ולטפל בבתו של הנייה, ראש החמאס בעזה - אבל, לדעתי, אף רופא לא צריך להתלבט בענין כזה - כולנו נשבענו את שבועת הרופא ומחוייבים לעבודתנו שהיא טיפול בכל חולה ללא קשר למוצאו, דתו או מינו. צוות עמותת "הצל לבו של ילד" הוא ההוכחה לכך.