חדשות

רופא נוסף התפטר מ"הדסה"; "קצה נפשי מהמתחולל בבית החולים"

פרופסור אבי ניסן, מנהל כירורגיה כללית, הודיע היום (יום ה'): "מאסתי לקום בבוקר ולנסות לאחות את הקרעים במערכת המתפוררת"

פרופסור אבירם ניסן (צילום: בי"ח הדסה)
פרופסור אבירם ניסן (צילום: בי"ח הדסה)

עוד רופא בכיר התפטר מעבודתו ב"הדסה" – השלישי שנקט צעד הזה בימים האחרונים. היום (יום ה') שלח פרופ' אבירם (אבי) ניסן, מנהל המחלקה לכירורגיה כללית ב"הדסה עין כרם", מכתב התפטרות למנהל בית החולים הדסה עין-כרם, פרופסור יורם וייס, ולמ"מ מנכ"ל הדסה, פרופסור תמר פרץ. לפני כן התפטרו מבית החולים ד"ר מנדי בן-חיים (יחידת ההשתלות) וד"ר עבד אל-עזיז דראושה (מנהל חדר המיון).

במכתבו החריף כתב פרופסור ניסן: "אני כותב מכתב התפטרות זה בלב כבד ובניגוד לעצה שקיבלתי מחברים, משפטנים ואחרים. אני יודע כי זהו הצעד הגרוע ביותר בקריירה שלי אך אני בוחר באמת ובעקרונות עליהם גדלתי והתחנכתי. קצה נפשי בכל המתחולל במחלקתי ובבית החולים סביבי. מאסתי לקום בבוקר ולנסות לאחות את הקרעים ולהציל את השברים של המערכת המתפוררת.

"אין לי ספק כי יקומו מיד אנשים אשר יתנדבו למלא את מקומי בדאגה מזויפת לשלום החולים ואחרים יזחלו על גחונם ויצאו ממחילותיהם לחפש את הקורבן הבא להכישו במצוות אדונם ואחיתופל אשר לצדו. יש כאלו שירוצו למכון הרנטגן לשקף את אשר נשאר או לא נשאר מעמוד השדרה אותו איבדו בדרך.

"אני יוצא את בית החולים הדסה בראש מורם, כי אני יודע כי את כל אותם רופאים צעירים במחלקתי, רופאים שעובדים עמי וחברים לדרך ברחבי בית החולים – רופאים, אחיות, טכנאים ושאר האנשים המופלאים שהייתה לי הזכות לעבוד עימם – לא תוכלו לשקר.

"צר לי כי אנשים מוכשרים, ישרים ואמיצים מכתתים את רגליהם בימים אלה מלשכת מנהל בית חולים אחד למשנהו כקבצנים המציעים את מרכולתם, בעוד שבבית החולים הדסה נשארים במקומם אנשים קטנים ועלובי נפש. אני מתפטר היום בקריאה פשוטה: הדסה ראויה ליותר".

פרופסור ניסן מונה למנהל המחלקה לכירורגיה כללית באפריל 2013, במקום פרופסור אבי ריבקינד ששימש בתפקיד עשר שנים. שנתיים קודם לכן שימש פרופסור ניסן כמנהל כירורגיה-אונקולוגית במרכז הרפואי "רבין-בילינסון". באוגוסט 2013 ביצע בהדסה ניתוח בקע לראש הממשלה בנימין נתניהו.

ביום שלישי השבוע הכריזה הר"י על סכסוך עבודה בהדסה והודיעה על כך לממונה הראשי על יחסי העבודה.

דוברת המרכז הרפואי הדסה מסרה בתגובה על ההתפטרות: "הנהלת הדסה קיבלה את התפטרותו של פרופסור אבירם ניסן ומבקשת שלא להגיב להכפשות חסרות הבסיס והבלתי פוסקות של ועדי הרופאים בתקופה בה ההנהלה פועלת לצמצם 30 משרות של רופאים כמתחייב מהסדר ההבראה שנחתם על ידי כל הצדדים, כולל ועדי הרופאים, ואושר על ידי בית המשפט".

נושאים קשורים:  חדשות,  הר"י,  המרכז הרפואי "הדסה",  משבר ב"הדסה",  פרופ' אבי ניסן,  המשבר ב"הדסה"
תגובות
 
דמי ריזיק צפת
31.10.2014, 11:32

כרופא שהיה לו הכבוד לעבוד לצד פרופ' ניסן אני מעריך את היושרה שלו.
וגם סגנון כתיבתו מעניין ומוסיף לו נקודות.

יחד עם זאת את הדסה אפשר להציל וצריך לסמוך על תמי פרץ ויורם וייס שיעשו זאת
למען חבריהם, למען ירושלים, ולמען העם - העמים - שיושבים בציון.

אין לנו הדסה אחרת.

ואיכילוב ותל השומר לעולם לא יהיו הדסה.
לא ברצינות.
לא בנדיבות היד בסיעור המוחין ובהקדשה לגרים ולנוכרים אחרים שמגיעים בשערי הבית.
והדסה היא הבית.

אחד
01.11.2014, 23:44

בדיוק בגלל היוהרה הזאת הדסה נופלת, והמדהים שדיעות כאלו מראות שהלקח עדיין לא נלמד ובנפילה הגדולה למטה אתם רק ממשיכים לצעוק לכולם כמה אתם טובים ואחרים לא. תתעוררו!

גיא
03.11.2014, 21:21

"אחד", הדסה לא נפלה בגלל יוהרה, אלא כי ל"דודות מאמריקה" נגמר הכסף לשלם במקום ממשלת ישראל. עכשיו ממשלת ישראל תשלם על רפואה ציבורית בירושלים ממנה נהנים תושבי ירושלים והסביבה (עד וכולל מודיעין).
היוהרה היחידה שאפשר להאשים בה זה המחשבה שלנצח הדסה תוכל להסתדר בלי כסף ממשלתי. אבל כאשר ההכנסות נקבעות על ידי תעריף הפסדי ממשרד הבריאות שמכסה את גרעונות בתי החולים שלו ושל קופ"ח כללית, אבל לא את אלה של הדסה (ושע"צ), נכנסים לגרעון הולך וגדל בסיחרור.
יודעים היום בהדסה שלא כל רופא, וכל מחלקה טובים יותר מבכל מקום אחר. יודעים זאת מהסטודנטים הצעירים, ועד זקן הפרופסורים.
אבל עדיין, הדסה שונה מבתי החולים האחרים בגישה ובצורת העבודה, וברוב המחלקות טובה משני בתי החולים שהוזכרו לעיל. העובדה שביה"ח חזר לתפוסה של 100% מעידה, שגם החולים חושבים כך.

עמוס כץ
02.11.2014, 09:38

עצוב . רופא גדול. אדם שמשלב מקצועיות עם סולם ערכים,אדם שמנהל את מחלקתו בשכל ובחוכמה, ומצליח בסבלנות ואנושיות להקשיב לחולים. פגשתי את פרופסור ניסן במהלך שני אשפוזים וניתוח מורכב של אשתי. שהיתי במחלקה למעלה משלושה שבועות ואין לי ספק שהוא הוביל וחינך צוות להתנהגות אנושית ומכבדת וכמובן דרישה למקצוענות. כל השבתות שהיינו שם הוא קפץ לבקר את החולים ואני שבמקצועי למדתי לאבחן יכול לומר בפה מלא שפרופסור ניסן הוא מנהיג ואדם משכמו ומעלה.אני יודע גם שהדסה כמוסד בו עבד גם אביו יקרה לליבו ועצוב מאוד שאדם כמוהו בוחר לעזוב. כנראה הריקבון עמוק .

דני
10.11.2014, 22:35

כמי שמכיר את פרופ' ניסן, אני יכול להגיד שאין הרבה אנשים כמוהו. מנהיג ישר ומעל הכל אדם. אם פרופ' ניסן כותב כך, סימן שכלו כל הקיצין.

חבל על הדסה, מוסד מפואר שהניהול הנוכחי מביאו למצב זה.

אני תקווה שימצא המבוגר האחראי שיעשה סדר ויחזיר את המוסד לתפארתו. לצערי זה לא נראה כרגע באופק.

נחמה קריב
14.12.2014, 15:52

את פרופ אבי ניסן אני מכירה בשנה האחרונה, כפציינטית שלו . נותחתי 3 ניתוחים בהדסה
תוך 7 חודשים.2 עלידי פרופ אבי ניסן,ואחד על ידי ד"ר עוזי יזהר.
מעקב וטיפול אונקולוגי קיבלתי במכון שרת אל ד"ר איילה הוברט.
קיבלתי בהדסה טיפול מצויין כחולה מן המניין ולא בשר"פ. ברור לי כי את רמת הטיפול קובעים
המנהיגים מהם לומדים הסטודנטים לרפואה,והמתמחים.
ראיתי לא אחת,איך פרופ ניסן מרחיב את ההסבר על חשיבות הפן האנושי במתן הטיפול .
אין ספק שנתן דוגמא אישית.

כמו בתגובת קודמיי,הפרופ אדם בעל שיעור קומה,ואנושיות.
ברור שעזיבתו תהווה הפסד גדול להדסה.