טרשת נפוצה

שונות עונתית בשיעור התקפי טרשת נפוצה קשורה במיקום הגיאוגרפי

מחקר מצא, כי לקו הרוחב ולרמת הקרינה האולטרה-סגולה יש השפעה על התקפי טרשת נפוצה; שיא בתחילת האביב ושפל בסתיו

29.10.2014, 08:59
כדור הארץ (צילום: אילוסטרציה)
כדור הארץ (צילום: אילוסטרציה)

מחקרים קודמים שהעריכו שונות עונתית בשיעור ההתקפים בטרשת נפוצה הראו תוצאות סותרות. מספר קטן של התקפים, קריטריונים שונים לאבחון, ואזור גאוגרפי מחקרי אחד הגבילו את האפשרות להשליך ממחקרים קודמים לכלל. מטרת מחקר זה היתה לקבוע אם ישנה שונות בתזמון של ההתקפים בשני חצאי כדור הארץ (המיספירה), ולקבוע אם שיאים עונתיים משתנים בהתאם לקו הרוחב.

החוקרים השתמשו במסד הנתונים הבינלאומי של טרשת נפוצה (MSBase Registry) על מנת לנתח שיעורי התקפים בהתאם לפיזור הגיאוגרפי בשתי ההמיספירות ובהתאם לקו הרוחב. מודל רגרסיה שימש על מנת למדל את התקפים ושיעור הקרינה האולטרה-סגולה העונתית. רגרסיה לינארית שימשה כדי לחקור את הקשר בין קו הרוחב והקרינה האולטרה-סגולה ובהתאם – שיא ההתקפים.

בסה"כ, נותחו קרוב ל-33 אלף התקפים אצל קרוב ל-10 אלפים חולים מ-30 מדינות. החוקרים מצאו, שלהתקפים היה דפוס מחזורי שנתי סינוסואידלי עם שיא בתחילת האביב ושפל בסתיו בשתי ההמיספרות. כל 10 מעלות הרחק מקו המשווה היו קשורות בירידה ממוצעת ברמות השפל של הקרינה האולטרה-סגולה ולפיגור של 28.5 ימים בזמן השיא של ההתקפים (רווח בר סמך 95%; 3.29-53.71; P=0.02).

המחקר הראה לראשונה, שישנו קשר תלות בין קו הרוחב ורמות השפל של הקרינה האולטרה-סגולה לבין התחלת ההתקפים בשתי ההמיספירות.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Spelman T, Gray O, Trojano M, et al. Seasonal variation of relapse rate in multiple sclerosis is latitude dependent. Ann Neurol. 2014. Early Publication. doi: 10.1002/ana.24287

נושאים קשורים:  טרשת נפוצה,  MS,  התקפי טרשת נפוצה,  כדור הארץ,  קרינה אולטרה-סגולה,  המסיפירה,  מחקרים