חדשות

ארה"ב: הסגר לאנשי צוות רפואי שטיפלו בחולי אבולה במערב אפריקה

מושלי ניו-יורק וניו-ג'רזי הודיעו על הצעד על רקע הבהלה שנוצרה לאחר שאותר חולה אבולה ראשון בניו-יורק; מקרה ראשון גם במאלי

על רקע הופעת מקרה האבולה הראשון בעיר ניו יורק בסוף השבוע, הודיעו אתמול מושלי המדינות ניו-יורק וניו-ג'רזי על צעד חריג: כל איש צוות רפואי שבא במגע עם חולי אבולה במערב אפריקה או במקום אחר יושם בהסגר חובה למשך 21 יום. החולה המטופל בניו יורק הינו רופא שהתנדב לסייע לחולי אבולה בגינאה ופיתח את תסמיני המחלה רק כמה ימים לאחר שובו.

בנוסף, כל נוסע שיגיע ממערב אפריקה לארה"ב יימצא בתקופה הקרובה תחת מעקב כלשהו של רשויות הבריאות האמריקאיות.

הרופא האמריקאי, ד"ר קרייג ספנסר (33), אובחן ביום חמישי האחרון כחולה אבולה. הוא מאושפז עתה בבידוד מלא בבית החולים Bellevue. הוא חזר לארה"ב לאחר שטיפל בחולי אבולה בגינאה במסגרת עבודתו בארגון "רופאים ללא גבולות". גינאה היא אחת ממדינות מערב-אפריקה שבהן ממדי מגיפת האבולה גדולים במיוחד.

ד"ר ספנסר חזר ב-17 באוקטובר לדירתו שברובע הארלם שבניו-יורק לאחר שסיים את עבודתו בגינאה 3 ימים קודם לכן וטס לארה"ב דרך אירופה. הוא מסר לרופאים בבית החולים הניו-יורקי בעת התשאול, כי רק ב-21 באוקטובר החל לחוש לאות. מאז שובו מאפריקה נהג למדוד את חומו פעמיים ביום, וכשהחום עלה באופן דרמטי ל-39.5 מעלות, החליט להתאשפז בבית החולים, השוכן בשדרה הראשונה פינת רחוב 25.

מיד עם כניסתו לבידוד, פשטו עובדי מחלקת הבריאות העירונית על העיר כדי לאתר ולעקוב אחר כל מי שעשוי היה להימצא בקשר או במגע עמו בימים האחרונים. כל צעד וכל מקום שבו שהה - ולו לדקות ספורות – נבדק ותועד. דירתו נחתמה.

התברר, כי ביום שבו חומו עלה נסע ד"ר ספנסר בשני קווים של הרכבת התחתית, בילה באולם באולינג ברובע וויליאמסבורג ונסע משם במונית למנהטן. במקביל, נאסף לגביו מידע על שימוש שעשה בכרטיס אשראי ובכרטיסי הרכבת מאז שובו מאפריקה, ובמיוחד ביום שבו חומו החל לעלות. ככל שהמחלה מתקדמת – לפני שהחולה מוכנס לבידוד ולטיפול – המטען הויראלי בגוף החולה עולה וכך גדל הסיכון להידבקות.

עד כה, אותרו שלושה אנשים שהיו בסיכון להדבקה באבולה. אחת מהם היא ארוסתו של ד"ר ספנסר, שהוכנסה לבידוד באותו בית חולי). שניים אחרים הם חבריו, אבל עדיין לא הוחלט אם יאושפזו או יוכנסו לבידוד ביתי. בשלב זה, כל השלושה לא מראים תסמינים של מחלת האבולה.

יחד עם תוצאות הבדיקה שנעשתה בבית החולים שאישרה את היותו חולה אבולה, אמור ד"ר ספנסר לעבור בדיקה נוספת של ה-CDC בידי צוות מיוחד מטעמו שנשלח לניו-יורק, לצורך אישור מלא של הממצאים.

רשויות הבריאות בניו-יורק מסרו כי היה צפוי שבעיר יתגלו מקרים בודדים של חולי אבולה ולכן נעשתה היערכות מקפת לכך. במרכז הרפואי "בלוויו" הוקצו 4 חדרים במחלקה בקומה העליונה כדי לאשפז במקרה הצורך חולים במחלות מידבקות קשות כמו אבולה. ד"ר ספנסר אושפז בחדר לחולה יחיד. בית החולים הוקם ב-1726 והוא בית החולים הוותיק ביותר בכל ארה"ב הממשיך בפעילות רצופה. הוא נחשב למוסד מוביל בטיפול במחלות מדבקות.

מקרה ראשון גם במאלי

עוד נמסר בסוף השבוע, כי במאלי מתה תינוקת בת שנתיים מאבולה. הדאגה במדינה האפריקאית גדולה במיוחד, מכיוון שידוע כי יותר מ-40 בני אדם עלולים היו להיחשף לנגיף שנשאה אותה פעוטה מאחר שנסעו עמה באוטובוס מגינאה דרך בירת מאלי במאקו לעיר קייס שבמערב המדינה. במהלך כל הנסיעה, לאורך 1,000 ק"מ, הראתה הפעוטה תסמינים של המחלה עד שאושפזה ביום רביעי שעבר ושם נפטרה.

מספר המדינות במערב אפריקה שבהן התגלו חולי אבולה עלה בכך ל-6. ארגון הבריאות העולמי הודיע כי נכון לסוף השבוע, מספר חולי האבולה הגיע ל-10,141 מאז פרצה המגפה במערב אפריקה. 4,922 מהם מתו.

עוד נמסר, כי בגינאה, סיירה ליאון ובליבריה יחלו לחסן עובדי בריאות בחיסון ניסיוני כבר בחודש דצמבר הקרוב. ארגון הבריאות העולמי (WHO) הודיע, כי מאות אלפי מנות חיסון יהיו זמינות במחצית הראשונה של 2015.

נכון לסוף השבוע, מחוץ לאפריקה אובחנו עד כה 18 חולי אבולה. 4 מהם מתו (2 במדריד, 1 בדאלאס, 1 בלייפציג). 4 עדיין בטיפול : 1 בניו-יורק, 2 בבתסדה ו-1 בפרנקפורט. כמה חולים כבר החלימו מאבולה ושוחררו לביתם: 2 שאושפזו באומהה, 3 באטלנטה, 1 בלונדון, 1 בהמבורג, 1 בפריס, 1 באוסלו ו-1 במדריד.

נושאים קשורים:  חדשות,  מנהטן,  ניו ג'רזי,  מערב אפריקה,  בידוד,  מגיפת האבולה,  ניו יורק,  WHO,  CDC,  מאלי
תגובות