חדשות

משרד הבריאות אישר לראשונה לנשאית HIV לעבור ניתוח לשינוי מין

מנכ"ל מש' הבריאות: "איש לא ימנע מנשא איידס לעבור ניתוח כלשהו"; מנהל מרכז האיידס ב"שיבא": "עומס נגיפי אינו קריטריון לניתוח"

ניתוח קיסרי (צילום: אילוסטרציה)
ניתוח קיסרי (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות אישר לנשאית HIV בת 35 לעבור ניתוח לשינוי מין לאחר מאבק  ארוך בסוגיה, שנמשך כעשר שנים. מנכ"ל המשרד פרופסור ארנון אפק, אמר לעיתון "הארץ", כי המשרד תומך בזכותם של אנשים לעבור ניתוח לשינוי מין "בין אם הם נשאי HIV ובין אם לאו, בהתאם להחלטת גורמים רפואיים מוסמכים". לדבריו, "כשם שאיש לא ימנע מנשא HIV לעבור ניתוח לב או ניתוח לתיקון בקע, רק בשל היותו נשא של הנגיף, כך גם לגבי ניתוח לשינוי מין".

בדיווח שנמסר אתמול הובהר, כי החלטת משרד הבריאות מהווה שינוי מהותי בגישתו. בעבר נדחו בקשות דומות מצד כמה נשאי HIV.

האשה שקיבלה את האישור, ואמורה לעבור את הניתוח שישנה את מינה מזכר לנקבה, מתגוררת במרכז הארץ. הניתוח אמור להתבצע בקרוב במרכז הרפואי "שיבא" בתל השומר, על ידי רופא ישראלי שחזר באחרונה משנת התמחות בנושא ספציפי זה בחו"ל.

בסוף 2004 פנתה הנשאית לראשונה לוועדה הרפואית המאשרת ניתוחים לשינוי מין, בבקשה לעבור ניתוח כזה. היא מסרה לעיתון, כי עברה את כל ההליך הנדרש על-ידי הוועדה ועמדה בכל הקריטריונים, אך לטענתה לא נותחה בשל חשש המנתחים להידבק באיידס.

לפני כשנתיים ניסתה האשה פעם נוספת לקבל את האישור לניתוח, והוא ניתן לבסוף ב-2013. עם זאת, בתקופה זו הניתוחים לשינוי מין לא נעשו באופן סדיר, בעקבות מחסור במנתח מומחה בתחום. אחת לשנה הובאה לישראל מומחית מקולוראדו, ד"ר מרסי באוורס, כדי לבצע בארץ סדרת ניתוחים מסוג זה. היא הספיקה לקיים בישראל שני סבבי ניתוחים, אך הנשאית לא נכללה בשניהם.

לדברי העיתון, האשה פנתה לוועד למלחמה באיידס כדי שיסייע במאבקה. פרופסור אייל וינקלר, העומד בראש הוועדה המאשרת ניתוחים אלה, אישר את ביצוע הניתוח "בכפוף לפוטנציאל ההדבקה שלו (עומס נגיפי)". חוות דעת רפואית נוספת הוצגה מטעם מנהל מרכז האיידס ב"שיבא", ד"ר יצחק (איציק) לוי, לפיה "עומס נגיפי" איננו קריטריון לביצוע או אי ביצוע הניתוח.

לקריאת הדיווח המלא לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  איידס,  כירורגיה פלסטית,  ניתוח שינוי מין,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות