דעות

להיערך היטב כדי למנוע התפרצות אבולה בישראל

טוב תעשה ממשלת ישראל אם תתכנס היום ותחליט על הקצאת משאבים למניעת התפרצות אבולה בישראל, שלא נאחר את הרכבת

מחלת האבולה (Ebola virus disease ,EVD) נגרמת על ידי וירוס שהועבר לבני אדם על ידי חיות בר. האיזורים האנדמיים הם ניגריה, גיניאה, סיירה ליאון וליבריה. תקופת הדגירה היא כ-9-11 יום מרגע החשיפה ואז החולה הופך לתסמיני. תחילה מופיעים תסמינים לא ספציפיים ודומים לכל מחלה זיהומית: חום, צמרמורות, כאבי שרירים, חולשה ורעד.

"אחת האחיות בארה"ב נדבקה באבולה בעת שהסירה את הכפפות ובטעות נגעה במצחה"

כאשר הסימנים מופיעים בבני אדם באפריקה חושבים תחילה שמדובר במלריה, מחלת טיפואיד, זיהום הפוגע בקרומי המוח או דלקת ריאות. בהמשך יתכן במשך 5 ימים סימנים לא ספציפיים הכוללים שלשול מימי, כאבי בטן, הקאות. יתכן גם כאבי חזה, קשיי נשימה, כאבי ראש או בלבול. בהמשך מופיעים דימומים במקומות שונים בגוף – בעור, בעיניים, וחמורים יותר באיברים פנימיים, בצואה, בשתן. כ-50% עד 70% מהחולים נפטרים תוך 6-16 ימים מתחילת הסימנים, בדרך כלל בשל כשל רב מערכתי.

ההדבקה היא על ידי מגע ישיר עם הפרשות של בני אדם, מגע עם זיעה, נוזלי גוף דם, ריריות, העברה במגע עור כשיש סדקים בעור, ונדיר יותר- דרך מזון נגוע. העברה אינה טיפתית בנשימה. זמן הדגירה עד כ-21 יום וכל תקופת הדגירה החולה אינו יודע שהוא נושא את הנגיף האלים. בעידן המודרני, חולים הנושאים את הנגיף עלולים לעבור מהאיזורים האנדמיים לכל מקום בעולם וכשהסימנים מתפתחים אף להפיץ את המחלה. כך קרה לאחרונה בארה"ב ובגרמניה. אין עדיין כל טיפול ספציפי למחלה, רק טיפול תומך.

לאור העובדה שהמודעות למחלה עד כה לא היתה גבוהה לא נערכו צוותי הרפואה בעולם כהלכה. כך קרה ששתי אחיות בבית חולים בטקסס נדבקו מחולה שנפטר מהמחלה. אלא שכאן לא הסתיימה הטרגדיה. אחת האחיות ששמה לב לעלית חום גופה, התקשרה למרכז למחלות בארה"ב ונמסר לה שעליה להגיע בטיסה מסחרית למרכז רפואי ב-Fort Worth. זו כמובן היתה טעות ולאחר שהאחות טסה, רשויות הבריאות בארה"ב הוציאו הודעה דחופה לכל הנוסעים בטיסה המסחרית, צוות המטוס וכל מי שניקה את המטוס להתייצב לבדיקות.

ה-CDC הוציא מיד הוראה, לפיה כל מי שיש לו חום אסור לטוס או לנסוע בתחבורה ציבורית במשך 21 יום. גם ההנחיות על לבישת מיגון לצוות המטפל לא היו ברורות מספיק. אחת האחיות נדבקה בעת שהסירה את הכפפות ובטעות נגעה במצחה. גם ההוראות למיגון בתחילה לא כללו את הצוואר ואזורים נוספים בגוף. לאור זאת, ה-CDC הוציא הנחיות מחמירות כעת הכוללות מיגון של כל איזורי הגוף וכן ליווי צמוד של משגיחים שיבדקו בשבע עיניים את הסרת הלבוש על ידי צוותי הרפואה.

יתר על כן, לפי הנחיית ה-CDC בארה"ב, בכל בית חולים שם יתגלה חשד לחולה במחלה, ישלח המרכז צוות מיומן לעזור בזיהוי ובטיפול במחלה.

מדובר אם כן במחלה הנגרמת על ידי וירוס אלים במיוחד, ללא טיפול ספציפי, עם תמותה גבוהה ביותר. עם המשך העברת הנגיף באמצעות בני האדם מהאיזורים האנדמיים באפריקה לארה"ב, לאירופה ולמזרח התיכון אנו צפויים להתפרצות המחלה במקומות שונים בעולם ויש להיערך לכך מבעוד מועד.

"חייבים לנקוט מהלך פרואקטיבי, כפי שנהגו בעבר עם התפשטות 'שפעת החזירים'"

למניעה של המחלה תפקיד חשוב ביותר. ההסברה היא חלק חשוב במניעת המחלה. אנשים עם חום, שיעול, עייפות אסור שיטוסו או ייסעו בתחבורה הציבורית. בנמלי התעופה בעולם החלו לשאול נוסעים המגיעים מהאיזורים האנדמיים אם חלו לאחרונה ומבקשים לבדוק את חום גופם. אולם זה אינו מספיק.

חייבים לנקוט מהלך פרואקטיבי, כפי שנהגו בעבר עם התפשטות "שפעת החזירים". אז נהגו למדוד חום לכל נוסע שמגיע בטיסה מחו"ל ואם קיים חום, לבודד את החולה עד לבירור סופי.

בעולם החלו נושבות "רוחות מלחמה" בנושא האבולה. יש המאשימים את ארגון הבריאות העולמי (WHO) שלא דיווח בזמן אמת על גודל המגיפה באפריקה, אולם זה מאשים את הסניף באפריקה שבשל בעיות לוגיסטיות פנימיות לא התריע בזמן על התפשטות המחלה. כך או כך, גם המרכז לבקרת מחלות סופג כעת ביקורות מכל עבר על כך שלא הכין בזמן את צוותי בתי החולים בארה"ב ועל הנחיות בלתי שלמות על מיגון צוותי הרפואה.

המחלה עוד טרם מוגרה וכבר יש תאוריות קונספירציה. אחת האשמות היא שלארצות המערב אכפת כעת ממגפת האבולה משום האיום על התפשטותה המהירה לארצות אירופה ולארה"ב. כל עוד המחלה נשארה בגבולות אפריקה נראה היה שלא היתה כל תכונה ממשית בקרב קובעי מדיניות הבריאות בעולם. אולם משהחרב מונחת על צוואר המערב, חלה תזזית בדיונים בדרגים גבוהים.

גם חברות התרופות חשופות לביקורות. מגיפת הכולירה גובה פי כמה וכמה יותר קורבנות מאשר האבולה, אולם אין כל דרישה במערב לטיפולים מתאימים משום שאין סכנה להעברת מגיפת הכולירה מארצות אפריקה לארצות אירופה וארה"ב.

טוב לנקוט במהלך פרואקטיבי לפני שיהיה מאוחר מדי. ה-CDC יחד עם האו"ם הכריזו על מחלת האבולה כמגיפה הקשה ביותר בעת החדשה. קוראים למגיפה זו "פצצת האבולה" (the Ebola bomb). מדובר במחלה חוצה גבולות ויבשות, שיש לשלב ידיים בין כל המדינות כדי לעצור את התפשטותה כמה שיותר מהר.

משרד הבריאות בישראל אכן לקח על עצמו להכין את בתי החולים למחלה ואף פירסם דף מידע על המחלה באתר הבית של משרד הבריאות. משרד הבריאות קבע בינתיים שני בתי חולים שבהם יש את היכולת לטפל בחולים: המרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר והמרכז הרפואי רמב"ם. הקצאה של שני מרכזים רפואיים בלבד, לאוכלוסייה של 7 מיליון אזרחים, אינה מספיקה כלל. כל מרכז רפואי כזה עלול לקרוס אם יטפל בו זמנית בלמעלה מ-10 חולים קשים במחלה ולכן חייבים לפתוח מרכזים נוספים בישראל.

ניתן לאמץ את השיטה של ה-CDC, שקבע שלכל מרכז רפואי בארה"ב שבו יאושפז חולה באבולה, יישלח צוות מיומן ומתורגל למקום. בכך יש ריכוז של משאבים במקום אחד עם חיסכון כלכלי לא מבוטל. יתר על כן, חובה ללמד כל רופא ורופא בישראל על סימני המחלה וכיצד להמנע מהדבקתה. יש ללמד את כל הצוותים הרפואיים בקהילה על המחלה, מניעתה ואיתורה בהקדם ויש להפיץ בכל כלי התקשורת מידע על המחלה. יש לפתוח קווי חירום לציבור ולגורמי רפואה, בהם יהיה ניתן לשאול שאלות ולהשיב תשובות אמינות. אסור לשבת שאננים. מדובר במגפה שאם לא תיעצר בזמן, תגיע לממדים של אסון גלובלי.

כמובן שכל הערכות כזו דורשת הקצאת משאבים כלכליים לא מבוטלים. טוב תעשה ממשלת ישראל אם תתכנס היום ותחליט על כך מבעוד מועד. שלא נאחר את הרכבת.

נושאים קשורים:  דעות,  CDC,  שפעת החזירים,  WHO,  מגיפת האבולה
תגובות