חדשות

ראש המטה לביטחון לאומי יוביל את ההתמודדות עם אבולה בישראל

בסוף השבוע נערך בנתב"ג תרגיל שכלל טיפול ב"חולה אבולה" שהגיע בטיסה; תימנע כניסת נוסעים מאפריקה שיסרבו לעבור בדיקת חום

ראש המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, יוסי כהן, מונה להוביל את הההיערכות הממשלתית להתמודדות עם מגיפת האבולה; כך דיווח היום (יום א') העיתון "ישראל היום". בימים האחרונים האיצה המדינה את היערכותה למקרי הופעת אבולה בישראל: נערך תרגיל חירום בנתב"ג, הוקשחו הקריטריונים לתשאול נוסעים מאפריקה ואומצו תקנות המאפשרות למנוע כניסת נוסעים המסרבים למדידת חום בכניסה לישראל.

תרגול העברת "חולה אבולה" לבית החולים "שיבא" מנמל התעופה בן גוריון (צילום: פלאש 90)

תרגול העברת "חולה אבולה" לבית החולים "שיבא" מנמל התעופה בן גוריון (צילום: פלאש 90)

בימים הקרובים ייערכו תרגילי חירום נוספים ב"שיבא", ב"רמב"ם", שיבחנו את היערכות חדרי המיון של בתי החולים לטיפול באדם המציג תסמינים אופייניים של המחלה, ואת שרשרת הפעולות שהצוות מבצע עד להעברתו לחדר בידוד. בהמשך יבוצעו תרגילי החירום בשאר בתי החולים בארץ.

בתרגיל שנערך שלשום (יום ו') בנתב"ג השתתפו משרד הבריאות, מד"א, יחידות של רשות שדות התעופה, רשות ההגירה והאוכלוסין במשרד הפנים והמשטרה. במסגרת התרגיל, נוסע מדומה שהראה במהלך הטיסה תסמיני אבולה ועורר חשד שייתכן כי נדבק בנגיף, נחת בטיסה מטורקיה. נוסעים שהיו סביבו סיפרו כבר בביקורת הדרכונים שהתנהגותו עוררה חשד. כל נוסעי הטיסה ה"חשודה" התבקשו להצהיר על מקומות במערב אפריקה שבהן ביקרו באחרונה (עד 21 יום לפני הגעתם לישראל) ולדווח על מצב בריאותם.

בקר מטעם רשות שדות התעופה איתר את "החולה החשוד" והוא הועבר בדחיפות לחדר מרפאה מיוחד שהותקן בנתב"ג, נישא אל אלונקה עם כיסוי בידוד, והתקבל בידי אנשי הצוות הרפואי שהיו לבושים בחליפות מגן מיוחדות, מסכות לפנים וכפפות. צוות של מד"א תירגל את הוצאתו מנתב"ג ופינויו לבית החולים הקרוב, "שיבא", שבו נבחנו הליכי הקליטה.

מנהל בית החולים הכללי ב"שיבא", פרופסור ארי שמיס, הדגיש כי "מבחינתנו, כבית חולים, לא מתווה התרגיל חשוב, אלא המתווה לגבי חולה המגיע מהרחוב ועלינו לזהותו עוד בשלב התשאול הראשוני אצל פקידת הכניסה למיון. תרחיש זה תורגל כאן כבר פעמיים". עוד מסר פרופסור שמיס, כי כאשר ייקבע שאותו אדם חולה באבולה הוא לא יאושפז במגדל האשפוז המרכזי בבית החולים אלא במתקן בידוד חיצוני.

קודם לתחילת התרגיל סוכם בהתייעצות טלפונית שקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שרת הבריאות יעל גרמן, מנכ"ל המשרד פרופסור ארנון אפק, מנכ"ל נתב"ג שמואל זכאי וגורמים נוספים, כי כל הנוסעים שיגיעו לארץ ועברו דרך 15 יעדים שונים במערב אפריקה וביניהם המדינות שבהן משתוללת המגפה עתה (סיירה ליאון, ליבריה וגינאה) יידרשו בנוסף לתשאול, לשאלוני הסבר ולהצהרה בכתב - לעבור מדידת חום.

מדובר בעליית מדרגה בהיערכות גורמי הבריאות ורשויות נוספות בארץ להופעת מקרי אבולה בישראל. הפעולות ייעשו גם במעברי הגבול היבשתיים ובנמלי הים. תקנות שאומצו מאפשרות לגורמים שונים במעברי הגבול למנוע כניסה לישראל של מי שייסרבו להצהיר על מצבם הרפואי ומסלול נסיעתם, או להיבדק.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  משרד ראש הממשלה,  מגיפת האבולה,  נתב"ג,  מעברי גבול,  יוסי כהן,  המטה לביטחון לאומי
תגובות