חדשות

ארגון הבריאות העולמי: עלייה בקצב התמותה של חולי אבולה באפריקה

הארגון הזהיר כי מספר החולים עשוי לגדול פי עשרה בתוך חודשיים; בגרמניה מת עובד בריאות של האו"ם שהוטס לטיפול ניסיוני

ארגון הבריאות העולמי הודיע היום (יום ג') בתדרוך לתקשורת, כי קצב התמותה של חולי אבולה עלה באפריקה מ-50% ל-70%, וכי ייתכן שהנתון משקף החמרה במגיפה שתגרום לכ-10,000 מקרי אבולה בשבוע בעוד כחודשיים בשלוש המדינות האפריקאיות הנגועות.

ב-4 השבועות האחרונים שיעור המקרים החדשים של חולי אבולה וחשודים כחולים הגיע לכדי 1,000 בשבוע. מטרת ה-WHO היא להגיע לכדי 70% מהמקרים שיכונסו לבידוד. המספרים העדכניים נכון להיום: 4,447 מתים מבין 8,914 החולים במדינות גינאה, סיירה ליאון וליבריה. לפי הארגון, מוקדי הבעיה הם בערים הגדולות בהן: קונאקרי, פריטאון ומונרוביה, בהתאמה.

היום דווח, כי עובד סיוע רפואי של האו"ם ממוצא סודני, בן 56, שנדבק בנגיף בליבריה, מת לפנות בוקר בבית החולים סנט-גיאורג בלייפציג שבגרמניה. לפי אחד הדיווחים הוא היה רופא.

החולה הוטס לגרמניה לקבלת טיפול בתרופות ניסיוניות. ההטסה נעשתה במטוס מנהלים סילוני שבו תא בידוד מיוחד. צוות רפואי בלבוש מיגון כנגד סיכונים ביולוגיים קיבל אותו בנמל התעופה והעבירו לבית החולים. זה מקרה שלישי של מטופל שחלה באבולה באפריקה ומת בגרמניה, לאחר טיפול בתרופה ניסיונית. בבית החולים בלייפציג שישה חדרי בידוד במרפאה לרפואה טרופית. זהו מקרה שני של חולה אבולה מאותה יחידה של כוח הסיוע של או"ם הפועלת בליבריה (UNMIL). עוד 41 מחברי אותו הכוח הוכנסו לבידוד בליבריה.

ב-UNMIL כ-15 אלף איש. ביניהם משקיפים צבאיים ואחרים. המשלחת הובאה לשם לאחר שמלחמת אזרחים גבתה בליבריה את חייהם של רבע מיליון בני אדם. מטעם האו"ם מועסקים עתה במדינה מעל 9,000 בני אדם (בעיקר אזרחי פקיסטן, בנגלדש, סין, ניגריה, גאנה ונפאל) אבל עתה יש כוונה לצמצם את מצבת כוח האדם, בגלל מגפת האבולה הבלתי ניתנת לשליטה באותה מדינה.

בבית חולים אחר בגרמניה, בפרנקפורט, מטופל רופא יליד אוגנדה שנבדק בנגיף בסיירה ליאון. מבית חולים בהמבורג שוחרר אתמול חולה אבולה, עובד סיוע מסנגל, לאחר 5 שבועות של טיפול רפואי.

בבתי חולים בגרמניה יש שבע יחידות ייעודיות לטיפול בתנאי בידוד בחולים במחלות מידבקות חמורות.
עוד נמסר היום, כי 800 חיילי כוח שלום של האו"ם מסיירה ליאון, שעמדו להיות מוצבים בסומליה, הוכנסו לסגר למשך 3 שבועות לאחר שאחד מהם אובחן כחולה אבולה.

היום גם נמסר, כי האחות שנדבקה בנגיף בטקסס כתוצאה ממגע עם חולה, נינה פאם בת 26, מקבלת עירויי פלזמה מתרומה של רופא שחלה והחלים מאבולה. האחות ועוד כ-70 מעמיתיה שטיפלו בחולה, שמת לפני כשבוע, נטלו דגימות-דם למבחנות מאזור הצוואר, ניקו את המיטה וסביבתה משלשולים והקאות. בית החולים הודיע, כי כל אנשי הצוות לבשו מיגון מלא כולל חליפות מיוחדות, כפפות, מסכות ומגן פנים.

עוד נמסר כי צלם-עיתונות אמריקני בן 33 מטופל בבית חולים בנברסקה, אליו הגיע ב-6 באוקטובר כשהוא חולה בנגיף, והוא מראה סימני התאוששות.

בבית חולים בעיר לודז', פולין, מטופל גבר בן 31 שהראה תסמינים דמויי אבולה לאחר שדיווח כי בעת ביקור בגרמניה בא במגע עם אזרחי גינאה – אחד ממוקדי התפרצות האבולה במערב אפריקה. בדיקה ראשונה של דגימות שנטלו ממנו, הציגה בשלב זה תוצאות שליליות ועד מחר ייוודעו תוצאות של עוד שתי בדיקות שנמצאות עדיין באנליזה, לאישוש הממצאים.

נושאים קשורים:  חדשות,  ארגון הבריאות העולמי,  היגיינה,  גרמניה,  מגיפת האבולה,  מיגון,  טקסס
תגובות