חדשות

עורך ה"לנסט" פירסם את רשמיו מהביקור בישראל, לצד הבטחה לשת"פ

במאמר שפורסם השבוע, הביע שוב ד"ר ריצ'רד הורטון חרטה על הפרסום ואמר כי המכתב נגד ישראל "לא תיאר את המציאות המלאה"

עורך ה"לנסט", ד"ר ריצ'רד הורטון, קיים את התחייבותו לפרסם את רשמיו מהביקור בישראל בתחילת החודש, ופירסם בגליון החדש של כתב העת היוקרתי מאמר קצר בו הוא מתנצל שוב על פרסום המכתב נגד ישראל, קובע סטנדרטים חדשים לפרסום מאמרי דעה פוליטיים ומבטיח להתחיל בשיתוף פעולה עם הקהילה הרפואית בישראל.

תחת הכותרת Offline: People to People, כותב ד"ר הורטון כי הביקור בישראל היה "נקודת מפנה לגבי מה שנראה כדיון כעוס שהחל בעקבות פרסום 'מכתב הרופאים' של ד"ר פולה מנדוקה ועמיתיה במהלך המלחמה בעזה" . המכתב חולל כזכור סערה גדולה בקהילה הרפואית הבינלאומית ובישראל ונטען נגדו שהיה רווי בנתונים שקריים, מבלי להציג את התמונה האמיתית המלאה.

"בין התגובות הרבות שקיבלנו", כתב עתה הורטון, "בלט יותר מאחרים מכתבו של פרופסור קרל סקורצקי מרמב"ם והפקולטה לרפואה בטכניון, שהזמין אותי לבוא לחיפה". בהמשך המאמר הוא סוקר את הפגישות שקיים :"ראיתי (ברמב"ם ובצפון ישראל – ד.א.) מודל מעורר-השראה של שיתוף פעולה בין יהודים לערבים בחלק זה של ישראל, שבו 40% מהאוכלוסייה ערבי... ראיתי כיצד רמב"ם מושיט יד פתוחה ונכונות לעזור למשפחות מעזה, מהגדה המערבית ומסוריה... ראיתי דוגמא לחזון של עתיד של שלום... שלמדתי כי הוא קיים גם בבתי חולים אחרים בישראל".

הורטון גם התייחס לפגישתו עם שרת הבריאות יעל גרמן ,"שקידמה בברכה את הביקור". בהמשך המאמר, מגדיר הורטון את המכתב כ"כפרסום שיצר קרע ולא עזר לאף אחד.. אני בהחלט מתחרט על התוצאה שלו" . "ראיתי במו עיני", הוסיף, "כי מה שנכתב במכתב מנדוקה לא מתאר את המציאות המלאה... ואחר-כך נחרדתי לגלות ששתיים ממחברות המכתב הנ"ל, שיתפו וקידמו (בין עמיתיהן - ד.א.) וידיאו נבזי, מרושע ופוגעני, וידיאו אנטישמי מתועב המחייב גינוי אוניברסאלי".

לגבי מכתב מנדוקה כתב עוד הורטון: "לפני הכל עלינו להצהיר כי נושאים הקשורים בפוליטיקה ובריאות הם כורח המציאות ... אבל יש סיבות טובות להיות עירני כיצד לדון בהם". בהקשר זה כתב בהמשך: "הנה הצעותינו להנחיות חדשות שיסייעו לעורכים כיצד לטפל במצבים נדירים... לא להתעלם מההצטלבות שבין רפואה לפוליטיקה (כאשר האחרונה עלולה להיות הרסנית ומפלגת), אבל עליהם (העורכים) לעצור, להרהר שנית ולהיוועץ לפני פרסום טקסט שעלול ליצור קיטוב לא הכרחי או להחמיר פילוג פוליטי".

בסיום המאמר הגדיר "הזדמנות" שניתנה עתה לכתב העת ומסר כי בינואר הקרוב יבוא שוב לישראל ובכוונתו לפרסם ב"לנסט" סדרת מאמרים שתסקור את מצב הרפואה, הבריאות והמחקר הרפואי הנעשה בישראל .

למאמר המלא לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  לנסט,  שרת הבריאות יעל גרמן,  מבצע "צוק איתן",  The Lancet,  ד"ר ריצ'רד הורטון,  פרופ' קרל סקורצקי,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות
 
רופא
13.10.2014, 20:25

על זה נאמר
"בארך אפים יפתה קצין, ולשון רכה תשבר גרם"
יישר כוח!

ד"ר בנצי כץ
14.10.2014, 09:16

יישר כח לאנשי רמב"ם.

ד"ר שץ
14.10.2014, 10:13

כל הכבוד ליוזמת ההידברות של רופאי רמב"ם.
עדיין התגובה של עורך הלנצט אינה מספקת !
ממליצה לקרוא התגובה המצ"ב בקישור למטה.
סבורה שאכן יש לדרוש הסרה של מאמר הדעה מהאתר מיידית ! כצעד ראשון בונה אמון . באופן עקרוני כל דיון בקשר בריאות-פוליטיקה צריך להערך בכל מדיה אחרת רק לא בעיתון מדעי רפואי .
http://ngo-monitor.org/article/the_lancet_s_dr_richard_horton_s_editorial_fails_credibility_test_he_must_apologize_and_retract_gaza_letter

חיים סילבר
15.10.2014, 09:59

תודה להרי משרד הבריאות ולרופאים מרמבם ובתי חולים אחרים בארץ ובעולם ,על ניהול המשבר. מעז יצא מתוק
הלוואי והפולטיקאים שלנו היו יודעים לנהל משברים בצורה כזו חכמה
חיים סילבר