סוכרת סוג 2

המלצה: בדיקות סקר לסוכרת במבוגרים אסימפטומטיים בסיכון מוגבר

כך קובע דו"ח חדש של כוח המשימה לשירותי מניעה בארה"ב (USPSTF); לפי ההמלצות, טיפול תרופתי מוקדם מונע התקדמות לסוכרת

13.10.2014, 08:02

בסקירה שביצע כוח המשימה לשירותי מניעה בארה"ב (USPSTF) בשנת 2008 לא נמצאו עדויות מספקות כדי להצדיק ביצוע סקר לסוכרת סוג 2 במבוגרים אסימפטומטיים. כעת מפרסם כוח המשימה טיוטה המעדכנת את המלצותיו.

ההמלצות החדשות מתבססות על נתונים משישה מחקרים התערבותיים בנוגע לאורח החיים וממעקב ממושך יותר במסגרת 4 מחקרים שנכללו גם בהמלצה הקודמת.

לפי הטיוטה, מומלץ לבצע סקר לאיתור סוכרת או מצב מקדים סוכרת במבוגרים בעלי סיכון מוגבר ללקות בסוכרת. לפי ההגדרה, גורמי הסיכון לסוכרת הם גיל מעל 45 שנים, עודף משקל או השמנה, קרוב מדרגה ראשונה הלוקה בסוכרת סוג 2. נשים עם היסטוריה של סוכרת הריונית או סינדרום השחלה הפוליציסטית (PCOS) נמצאות גם כן בסיכון מוגבר. אנשים ממוצאים אתניים מסויימים נמצאים בסיכון גבוה יותר יחסית ללבנים.

בדיקת הסקר יכולה להתבצע על ידי מדידת המוגלובין A1C, גלוקוז בצום או מבחן סבילות לגלוקוז פומי. במקרה של בדיקה תקינה, המידע מוגבל באשר לתדירות של הבדיקה החוזרת. פרק זמן של 3 שנים בין בדיקה לבדיקה נראה סביר, לפי ההמלצה.

כוח המשימה מצא, שטיפול תרופתי באנשים שנמצאים במצב מקדים-סוכרת דוחה את ההתקדמות לסוכרת. מומלץ לבצע שינויים באורח החיים (תזונה בריאה ופעילות גופנית). לא נמצאה תועלת מטיפול באספירין באנשים במצב מקדים סוכרת.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
USPSTF. Draft Recommendation Statement Screening for Abnormal Glucose and Type 2 Diabetes Mellitus.

נושאים קשורים:  סוכרת סוג 2,  בדיקת סקר,  USPSTF,  טיפול בסוכרת,  קדם-סוכרת,  מחקרים
תגובות