הפטיטיס

GCS-F משפר שיעורי הישרדות בחולי דלקת כבדית אלכוהולית חמורה

מחקר חלוץ מצא, כי Granulocyte Colony-Stimulating Factor יעיל ובטוח לטיפול בדלקת כבדית אלכוהולית חמורה

13.10.2014, 08:03

לפי ממצאים ממחקרי מודל, Granulocyte Colony-Stimulating Factorי (GCS-F) גורם למוביליזציה של תאי גזע המטופויטיים, משרה התחדשות כבדית ומשפר הישרדות של חולים עם דלקת כבדית אלכוהולית חמורה. לחולים עם דלקת כבדית אלכוהולית חמורה ישנה תוחלת חיים קצרה. מטרת המחקר היתה לבחון אם הסברה לפיה GCS-F משפר הישרדות של חולים אלו נכונה.

המחקר נערך באופן פרוספקטיבי, רנדומלי, פתוח תווית. 46 חולים עם דלקת כבדית אלכוהולית חמורה הוקצו לקבלת טיפול סטנדרטי (400 מ"ג פנטוקסיפילין 3 פעמים ביום) בתוספת GCS-Fי (5 מיקרוגרם/ ק"ג תת עורית כל 12 שעות למשך 5 ימים) או טיפול סטנדרטי בלבד. התוצאה הראשונית שנבחנה היתה הישרדות ב-90 יום. תוצאות שניוניות שנבדקו היו שיפור במודל של מחלת כבד סופנית (MELD) ומדד צ'יילד-פו, בטיחות ומוביליזציה של תאי CD4+ לדם הפריפרי.

בקבוצה שטופלה ב-GCS-F היה שיפור משמעותי בהישרדות ל- 90 יום; 78.3% לעומת 30.4% אצל חולים שטופלו בטיפול סטנדרטי בלבד (P=0.001). בנוסף, היה הבדל משמעותי סטטיסטית בין הקבוצות בכל המדדים השניוניים שנבחנו.

GCS-F נסבל היטב בסך הכל, תופעות לוואי כללו תלונות על כאב בעצמות אצל 3 חולים ותלונות על כאבי ראש אצל שניים.

החוקרים מסכמים, על סמך מחקר פרוספקטיבי פתוח תווית זה, ש-GCS-F בטוח לטיפול בחולים עם דלקת כבדית אלכוהולית חמורה. בנוסף, הטיפול מעודד מוביליזציה של תאי גזע המטופויטיים, משפר תפקוד כבדי ומשפר את ההישרדות בחולים אלו.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Singh V, Sharma AK, Narasimhan RL, et al. Granulocyte Colony-Stimulating Factor in Severe Alcoholic Hepatitis: A Randomized Pilot Study. Am J Gastroenterol. 2014:109: 1417-1423

נושאים קשורים:  הפטיטיס,  אלכוהול,  דלקת כבדית,  GCS-F,  Granulocyte Colony-Stimulating Factor,  מחקרים
תגובות