חדשות

עורך ה"לנסט": "נפרסם הבהרה בכתב העת; הביקור היה נקודת מפנה"

פרופ' הורטון נשא הרצאה בפני רופאי רמב"ם, בה הביע חרטה על השלכות פרסום המכתב נגד ישראל; צפו בווידיאו של ההרצאה המלאה

עורך כתב העת הרפואי "לנסט", פרופ' ריצ'רד הורטון, סיים היום (יום ה') את ביקורו בן שלושה הימים בישראל, כאורח המרכז הרפואי רמב"ם. בהרצאה שנשא בבית החולים הבוקר ביקש ד"ר הורטון "ליישר את ההדורים" מיד בתחילת דבריו, בנוגע למכתב הפתוח שפורסם בכתב העת ביולי, שבו הואשמה ישראל בביצוע פשעי מלחמה ובאכזריות כלפי הפלשתינאים.

פרופ' ריצ'רד הורטון, עורך ה"לנסט", במהלך ביקור ברמב"ם (צילום: פיוטר פליטר / רמב"ם)

פרופ' ריצ'רד הורטון, עורך ה"לנסט", במהלך ביקור ברמב"ם (צילום: פיוטר פליטר / רמב"ם)

"אני מתחרט, מתחרט מאוד, על הקיטוב חסר הטעם שנוצר כתוצאה מפרסום המכתב של פאולה מנדוקה... זו לחלוטין לא היתה כוונתי". פרופ' הורטון גם הבהיר כי "בניגוד לדיווחים לא מלאים על שיחה שקיימתי לאחרונה עם עיתונאי, אני אישית נחרדתי מסרטון הווידיאו התוקפני שהופץ וקודם ברשת האינטרנט על-ידי שתיים מכותבות המכתב. הדעה שהובעה בסרטון הזה מתועבת, יש לגנותה, ואני מגנה אותה".

צפו בהרצאה שנשא פרופ' הורטון ברמב"ם:

עוד אמר עורך ה"לנסט", כי בכוונתו לפרסם את עמדתו זו, כפי שהובעה בהרצאה הבוקר ובדברים שאמר במהלך פגישותיו, בכתב העת היוקרתי. "אני אפרסם את הדברים שאמרתי עכשיו ב'לנסט' בשבוע הבא", אמר.

הורטון ציין, כי הגיע לישראל על-פי הזמנת המרכז הרפואי רמב"ם ופרופסור קרל סקורצקי וכי יש לו רגשות מיוחדים כלפי הארץ שבה ישראלים ופלסטינים חיים יחד. "זו הסיבה שאני מבקר בישראל מספר פעמים בשנה. אלא שזו הפעם הראשונה שהוזמנתי לבקר בבית חולים ישראלי".

פרופ' ריצ'רד הורטון, עורך ה"לנסט", במהלך ביקור ברמב"ם (צילום: פיוטר פליטר / רמב"ם)

פרופ' ריצ'רד הורטון, עורך ה"לנסט", במהלך ביקור ברמב"ם (צילום: פיוטר פליטר / רמב"ם)

הוא שב והודה למנהל רמב"ם, פרופסור רפי ביאר, ולראש מינהל הרפואה בבית החולים פרופסור קרל סקורצקי, "שהיה להם האומץ להזמין אותי... למדתי דברים חדשים במהלך שלושה ימי ביקורי כאן. הביקור מהווה נקודת מפנה בהתייחסותי לנעשה באזור".

הוא ציין, כי הוא מצפה "להתחלה חדשה ולעתיד שונה" בשיתוף הפעולה בין כתב העת לקהילה הרפואית הישראלית והזמין את ציבור הרופאים הישראלי "לספר את סיפורה של מערכת הבריאות הישראלית ב'לנסט'".

בנוסף למפגשים שקיים עם רופאים צעירים, יהודים וערבים, העובדים ברמב"ם עמם שוחח בפתיחות רבה, נכח ביום עיון שהוקדש לפיתוחים, מחקרים וטכנולוגיות רפואה ישראליים, השתתף בדיון על אתיקה, ונכח ב"ויכוח פומבי" ("דיבייט") שעסק בשאלה אם יש מקום לקידום אג'נדות פוליטיות בפרסומים מדעיים. את ה"דיבייט" הנחה אתמול (יום ד') פרופסור אמריטוס שמעון גליק מאוניברסיטת בו-גוריון, לשעבר אומבודסמן משרד הבריאות. המתדיינים היו פרופסור מרק קלרפילד, מומחה לגריאטריה וכיום ראש המחלקה לרפואה בינלאומית באוניברסיטת בן גוריון ומולו פרופסור ראאל שטראוס, מהמחלקה לפסיכיאטריה באוניברסיטת תל-אביב.

בין לבין סייר עורך "לנסט" גם בנהרייה ובעכו, שם נפגש עם האימאם של עכו ועם רב המקום, סייר במקדש הבאהאים, ביקר במסגד בעכו ובחשבון הטוייטר שלו צייץ: "מקום זה מדגים את שיתוף הפעולה הראוי לציון בין ערבים לישראלים".

פרופ' ריצ'רד הורטון, עורך ה"לנסט", במהלך ביקור עם שרת הבריאות יעל גרמן (צילום: משרד הבריאות)

פרופ' ריצ'רד הורטון, עורך ה"לנסט", במהלך ביקור עם שרת הבריאות יעל גרמן (צילום: משרד הבריאות)

היום נפגש הורטון גם עם שרת הבריאות יעל גרמן. השניים ביקרו במרפאת הפליטים שמפעיל משרד הבריאות בתחנה המרכזית בתל-אביב. משרד הבריאות מסר, כי "האורח התפעל מאיכות הטיפול הרפואי המוגש במרפאה, מרמת הנגישות אליה הנובעת בראש ובראשונה מעצם מיקומה בלב שכונה המרכזת אוכלוסיית פליטים בדרום תל-אביב. לאורח הוצגו מאמצי אנשי המרפאה להעסיק בה מתורגמנים ולהדפיס עבור הפונים אליה דפי הסבר בשפות השונות וכי כל הטיפול המלא הזה, ניתן ללא עלות למטופלים".

בשיחה שקיים עם השרת גרמן אמר כי היו לו חששות לפני הביקור "אבל שמח לראות מציאות שונה ואת המאמצים ההומניטאריים הנעשים בישראל בידי צוותיה הרפואיים למען פליטים, פצועים מסוריה, מטופלים מעזה והגדה ולאוכלוסיות חלשות אחרות הזקוקות לטיפול רפואי". כן שיבח את הרמה הגבוהה של הרפואה והמחקר בישראל כפי שהתרשם מהביקור.

משרד הבריאות מסר, כי הורטון הודיע שהוא מתכנן ביקור נוסף בישראל "בחודשים הקרובים" במסגרת קידום פרויקט משותף של ה"לנסט" עם גופי האקדמיה הישראלית, הקהילה הרפואית ומשרד הבריאות.

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופ' קרל סקורצקי,  The Lancet,  פרופ' רפי ביאר,  שרת הבריאות יעל גרמן,  לנסט,  פרופ' ריצ'רד הורטון,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות
ירון
06.10.2014, 09:16

אולי במקום לפרסם הבהרה ניתן פשוט להסיר את הפרסום הקודם?

יש תקדים בהסרת מאמרים. למשל המאמר של וייקפילד מ 1998 הוסר. אז אם אפשר להסיר מאמר אקדמי, אני בטוח שאפשר להסיר גם מניפסט פוליטי-אנטישמי.

זה יותר חזק מפרסום הבהרה.

ד"ר שוורץ
07.10.2014, 14:56

ירון, גם מאמר של מנדוקה עצמה כבר הוסר בעבר!

ירון
08.10.2014, 13:46

אז על אחת כמה וכמה

יעקב זמיר
06.10.2014, 20:11

אם נחרד האדון עורך הלנצט מהסרטונים שפרסמו שתי הנשים היה צריך לראותם קודם . ושלא ייתלה בענף של צנזורה. מה שמתפרסם מעל דפי עיתונו הוא אחראי עליו וכאילו הוא שכתב אותו. למד הרבה מן הביקור כאן? היה צריך ללמוד קודם שפירסם את מה שפירסם.
שיבטל את הפרסום ההוא
אנו זוכרים טוב מאד מה שהבריטים עשו בהודו בהונג קונג ובכל המושבות ששלטו בהן. זוכרים טוב מאד את זה שמנעו מהיהודים נמלטי אירופה להיכנס לפלשטינה ונתנו להם לטבוע ולמות. שיסתכל קודם במראה ואחר כך ידבר על אחרים . נחכה ונראה מה שמוסלמים יעשו לבריטניה תוך עשר שנים

רון מילוא
06.10.2014, 22:01

אינני מבין: האם כמי ש"מבקר בישראל מספר פעמים בשנה" הוא לא ידע את העובדות שגילה פתאום היום ושבגינן הוא "מתחרט", או שעד היום לא נתן להן לבלבל עליו את דעתו? נראה אותו מפרסם בלנצט התנצלות כנה ומסיר את מאמר השטנה שכולו בושה לעיתונו ולקהילה אותה הוא מייצג.

פרופ אריה רוט - ת"א
07.10.2014, 06:15

אשרי המאמין !!!!!!!!!!!!!!!!!!!