חדשות

חוקרים ישראלים איתרו גן המעורב בהידלדלות מאגר הביציות

המחקר, שבוצע על עכברי מעבדה, עשוי להוביל להפחתת מינון ההורמונים הניתנים לנשים במהלך טיפולים לצורך הפריה חוץ גופית

צוות בן 14 חוקרים ישראלים פירסם בחודש שעבר ב"רשומות האקדמיה הלאומית האמריקנית למדעים" (PNAS) תוצאות מחקר שבו נתגלה גן המשפיע על הזדקנות השחלות. המחקר נעשה על עכברות מעבדה.

במחקר השתתפו, בין השאר, פרופסור רות שלגי מהמחלקה לביולוגיה תאית והתפתחותית בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב; ד"ר יהודה קמרי ממרכז הליפידים שבמרכז הרפואי "שיבא" וד"ר אפרת אליהו, כיום במחלקה לגנטיקה וגנומיקה בבית הספר לרפואה של המרכז הרפואי "הר סיני" בניו-יורק.
החוקרים מסרו, כי להערכתם לתוצאות עבודתם עשויות להיות בעתיד השלכות על טיפול רפואי משופר שיפותח עבור נשים עם בעיות פוריות.

הבדלים בין השחלות, מתוך המחקר (מקור: "שיבא")

הבדלים בין השחלות, מתוך המחקר (מקור: "שיבא")

במחקר נמצאו שהאינטרלוקין-1 – בין המולקולות המעודדות דלקת - מעורב גם בהידלדלות מאגר הביציות שבשחלה. התהליך חל עם ההזדקנות. בנוסף מצאו החוקרים כי חסר בגן אינטרלוקין-1 בעכברות, גורם לתגובה שחלתית טובה יותר להורמונים שתפקידם להשרות ביוץ.

המרכז הרפואי "שיבא" מסר, כי התגלית עשויה להוות בסיס לפיתוח טיפול לשם נטרול פעולתו הדלקתית של אינטרלוקין-1 ועל ידי כך לשפר את התגובה השחלתית בטיפולי הפריה חוץ גופית בנשים בגיל מבוגר המנסות להרות וללדת.

ד"ר קמרי ופרופסור שלגי הוסיפו: "תוצאות המחקר יכולות להוות בסיס לפיתוח טיפול שישפר את כמות הביציות הנשאבות במחזור הפריה חוץ גופית ועשוי להפחית את כמות ההורמונים המוזרקים לאישה במהלך הטיפול. אלא שעד שהדבר ייעשה בטיפולי פוריות, יש עוד דרך ארוכה בתחום המחקרי וניסויים רבים נוספים הן במודלים של חיה ואחר כך בבני אדם כדי לבחון כיוון טיפולי זה".

ד"ר קמרי הוסיף: "נקבות של יונקים נולדות כידוע עם מאגר ביציות סופי שאיננו גדל עם השנים. הוא מתבלה בהדרגה עם הגיל עד לאובדן מוחלט של כושר הפוריות - החל בממוצע בגיל 50 של האישה. עד כה, המנגנון המוביל לדלדול מאגר הביציות ולבלות השחלתית היה מובן רק באופן חלקי. לא היו ידועות ברוב המקרים הסיבות לתגובה דלה להורמונים שניתנים לנשים בעת טיפולי הפוריות לצורך הפריה חוץ גופית, כדי להשרות ביוץ. הטיפול בנשים אלו מהווה לכן גם אתגר רפואי".

במחקר בעכברות התגלה, כי שיעור ההריונות ומספר הוולדות של אותן עכברות שאינן מבטאות את הגן, גבוה משמעותית ביחס לעכברות הביקורת , כולן בגיל של 12-10 חודשים, המוערך כשווה-ערך לגיל 40 אצל נשים. עוד נמצא, כי מספר הביציות בשחלות בעכברות אלו היה גבוה יותר במשך כל תקופת הפריון.

המחקר נעשה במסגרת עבודת הדוקטורט של ד"ר שירי אורי-בלפולסקי. בצוות המחקר היו גם פרופסור דרור חרץ וד"ר אביב שיש משיבא.

להורדת המחקר המלא לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  הפריה חוץ גופית,  טיפולי הפריה,  הורמונים,  הפקולטה לרפואה אוניברסיטת תל-אביב,  המרכז הרפואי הר סיני בניו-יורק,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות