חדשות

עורך ה"לנסט" מתנצל: "המכתב היה מעורר מחלוקת; זו לא היתה כוונתנו"

פרופ' ריצ'רד הורטון, המבקר בימים אלה בישראל בהזמנת בית החולים רמב"ם, אמר את הדברים במהלך דיונים עם רופאים בכירים

"אני מצטער מאוד על המחלוקת ועל העימות שהפרסום הזה יצר. יש חופש לומר את הדברים, אבל הדרך והצורה שבה (המכתב) התפרסם היו מעוררי מחלוקת"; כך אמר היום פרופ' ריצ'רד הורטון, עורך כתב העת הרפואי "לנסט", בנוגע לפרסום ה"מכתב הפתוח" נגד ישראל בעיצומו של מבצע "צוק איתן" בעזה. זו הפעם הראשונה שפרופ' הורטון, המבקר בימים אלה בישראל בהזמנת המרכז הרפואי "רמב"ם", מביע את התנצלותו על הפרסום שעורר סערה בקהילה הרפואית בארץ ובעולם.

פרופ' הורטון בזמן אחת ההרצאות בבניין רפופורט (צילום: "דוקטורס אונלי")

פרופ' הורטון בזמן אחת ההרצאות בבניין רפופורט (צילום: "דוקטורס אונלי")

פרופ’ הורטון, העורך את כתב העת הרפואי היוקרתי מאז 1995, ביקר היום במחלקות בית החולים החיפאי, קיבל הסברים על הטיפול בפצועים באורח קשה ממלחמת האזרחים בסוריה ונכח בשתי הרצאות – האחת הציגה מחקרים והקשורים למגוון המגזרים בחברה הישראלית, והשנייה מאת פרופ' אסא כשר, על אתיקה בזמן מלחמה, שגלשה לדיון על פרסום המכתב הפתוח ב"לנסט", בו הואשמה ישראל בהתנהגות "אכזרית" ובביצוע "פשעי מלחמה".

את הדברים אמר במהלך ההרצאה הראשונה, לאחר שפרופ' מנפרד גרין, ראש בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה, הציג בפניו מחקר הנועד לאסוף מידע על המגזר הערבי במטרה לשפר את מצבו הבריאותי והטיפול שחבריו מקבלים, ושיבח את כתב העת שעורך פרופ' הורטון.

הביקור, שהחל אתמול (יום ב') ויימשך עד יום חמישי, הוא יוזמה של פרופ' קרל סקורצקי מהמרכז הרפואי בחיפה, והוא קיבל את ברכת מנהל בית החולים פרופ' רפי ביאר, ואת ברכת משרד הבריאות.

פרופ' הורטון במפגש עם רופאים יהודים וערבים ברמב"ם; נושא השיחה: דו קיום בישראל (צילום: פיוטר פליטר / רמב"ם)

פרופ' הורטון במפגש עם רופאים יהודים וערבים ברמב"ם; נושא השיחה: דו קיום בישראל (צילום: פיוטר פליטר / רמב"ם)

באולם קטן בקומת הקרקע של בניין רפופורט של הפקולטה לרפואה של הטכניון, התאספו קרוב ל-30 רופאים ואנשי צוות רפואי, כדי לשמוע את הדברים. כמה מהמשתתפים סיפרו כי פרופ’ הורטון חזר והבהיר במהלך הביקור וחלק מההרצאות, כי מערכת העיתון פעלה באופן שגוי.

לסיקור המלא של פרשת הפרסום ב"לנסט"

"חשבנו שזו יוזמה ברוכה להזמין אותו, כדי שיראה את הרב-גוניות והתרבויות השונות המרכיבות את הקהילה הרפואית בישראל. כדי שייראה ממקור ראשון את התמונה המלאה, והמורכבת, לגבי מה קורה בישראל", אמר פרופ' ביאר, שנכח ביום הדיונים. "באופן אישי", הוסיף, "אני מאמין שדרך ההידברות היא הטובה ביותר". גורמים המעורבים בביקור סיפרו, כי פרופ’ הורטון אישר מיד את ההזמנה לבקר בישראל.

בתום סבב ההרצאות על נושאים ומחקרים רפואיים, נכח פרופ’ הורטון גם בהרצאתו של פרופ' אסא כשר. במהלך ההרצאה תקף פרופ' כשר בחריפות את הפרסום ב"לנסט". לדבריו, אם כתב העת החליט לפרסם "מאמרי דעה כפי שמתפרסמים ב'גרדיאן", הרי שאין הדבר ראוי לכתב עת מכובד כמו ה'לנסט'". פרופ' כשר השווה את המצב ל"שולחן המציג בצד אחד את השמפניה הטובה ביותר, את המאכלים הערבים ביותר לחיך, ומהצד השני ערימת זבל".

בסוף דבריו של כשר עלה לבמה פרופ' סקורצקי, שהנחה את הדיון, ואמר כי ישנו עיקרון לפי רופאים "אינם מדברים מעל ראשו של החולה", והוסיף כי אי אפשר להתעלם מהעובדה שפרופ’ הורטון יושב באולם, והזמין אותו להגיב על הדברים.

פרופ' הורטון, שאמר בתחילה כי חשב להגיב רק במהלך הרצאה מתוכננת ביום חמישי בבוקר בפני רופאים בכירים ברמב"ם, אמר כי הוא מעוניין להגיב בקצרה. "ראשית תודתי נתונה לנדיבות של מארחיי, ולכך שהם הזמינו אותי", אמר, "זה לא היה דבר קל בשבילם לעשות. ואני יודע שהם זכו לביקורת על כך. אני אסיר תודה. הם הושיטו יד של ידידות ושיתוף פעולה, בזמן שבו הם יכלו להפנות את גבם. נוכחותי כאן נועדה לשדר את מסר לפיו אני מושיט יד חזרה". פרופ’ הורטון הוסיף, כי בכוונתו ליצור "שיתוף פעולה עם העמיתים שפגשתי ואפגוש כאן. אני מאמין כי לפני שאעזוב ביום חמישי נצליח להשיג התקדמות מוחשית, ומהמצב הקשה ייווצר לבסוף דבר מה חיובי".

הורטון חזר על עמדתו בנוגע למכתב: "אני מכיר בכך שהמכתב היה מאוד מעורר מחלוקת. הרשו לי להבהיר שזאת לא היתה הכוונה שלנו. הוא הסביר קצת על הרקע לפרסום: "ביומיים-שלושה לפני שהמכתב פורסם, ילד אחד מת כל שעה בעזה... אחד ממחברי המכתב גילה כי שלושה חברי משפחה שהכיר מתו בהפגזת צה"ל. היינו ברגע של משבר הומניטרי חמור. בחוכמה בדיעבד, כשאנחנו מנתחים את תוכן המכתב, אני יכול לראות שיש במכתב משפטים מעוררי מחלוקת, אבל אני רוצה להבטיח כי זו לא היתה כוונתו. רצינו רק לזעוק זעקת שבר (Cry of Anguish)"

בהתייחסו לחשיפות לאחר פרסום המכתב, לפיהן אחד מהחותמים עליו גילה הבנה לפיגועי ה-11 בספטמבר ושתיים מהחתומות עליו שיתפו וידיאו אנטישמי של המטיף הגזען דייוויד דיוק, הבהיר הורטון כי הוא "מזועזע" מהדברים ומגנה אותם. לדבריו, הוא דיבר עם שתי הרופאות והן טענו בפניו כי לא הבינו בדיוק מיהו דייוויד דיוק, שהיה חבר בקו-קלוקס-קלאן.

בסיום הדברים עלה שוב פרופ' סקורצקי לבמה, וסיכם כי בימים אלה של חשבון נפש ותשובה, אחרי ראש השנה ולפני יום הכיפורים, חובה לחשוב על מה שנעשה אך גם לקוות לעתיד טוב יותר. ביקורו של הורטון בישראל נמשך.

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופ' אסא כשר,  The Lancet,  מבצע "צוק איתן",  פרופ' רפי ביאר,  אתיקה,  לנסט,  פרופ' קרל סקורצקי,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות
 
הבל ורעות רוח
01.10.2014, 15:42

תמשיכו ללהג...
האם ה"התנצלות העמוקה" שלו תיכתב על דפי העיתון לנצט בריש גלי ותופץ לקוראים הרבים?
הניחוש שלכם טוב כמו שלי.
כל עוד דבריו "הכנים" לא יופצו באותה דרך בה הוא ניהל את ההשמצה, צריך להיזהר לא ליפול במלכודת הדבש שהוא מציג פה, ושרחוקה מלתקן את הנזק שהאדם הזה עורר באצבעות ידיו

איתן
01.10.2014, 16:05

הגדרה מעניינת לשקרים: דברים מעוררי מחלוקת....
אני מזועזע מהתגובה שלו שאיננה התצלות אלא יריקה בפקצוף של מי שהזמינו אותו.

מיכל
01.10.2014, 16:25

מעניין מאד למה הוא רצה לזעוק רק את שברם של תושבי עזה, וזאת ,רק לפי הסיפורים ששמע מקרוביהם(חבריו לשנאת ישראל ) מעבר לים ,שהיו או לא היו.לא ברור למה מיליוני תושבי מדינת ישראל שטווחו ללא הפסקה יום ולילה ,ונפצעו ונפגעו ונהרגו, לא מעוררים אצלו שום רצון לזעקת כאב...

רופאה
01.10.2014, 16:39

בימי תשובה אלו - אני דווקא כן רוצה להאמין שהוא מתכוון למה שהוא אומר ושיפרסם מאמר מערכת בנושא.
אני קוראת את הגרידאן כמו גם עיתונים אחרים מחו"ל וגם אם למורת רוחי, ניראנו שם מאד מאד לא טוב באותם ימים, כמו שתקשורת יודעת לעשות. אל תשכחו שלמרבית האנשים בחו"ל אין ערוץ מידע והבנה מלאים אלא מהמקורות האלו - ההזמנה מרמב"ם היא פעילות מבורכת והיא הסברה מהסוג הטוב ביותר.

יש לי עמיתים רבים בחו"ל - מאד נפוץ שם בקרב רופאים להיות פרו-פלשתיני, ממש כפי שבשנות ה60 אנשים היו פרו-ישראלים - הלב הרחום של הבוחרים במקצועי חומל תמיד על מי שמצוייר כחלש. כל עמיתי שינו דעתם למשהו הרבה יותר מתון ואוהד ישראל, כשנחשפו למציאות האמיתית בארץ ולמורכבות שלה. ואף חתמו על מכתב כנגד מכתב ההסתה.

אם הורטון יפרסם התנצלות ראויה - זה יהיה מצויין - ואם לא נצטרך לראות כיצד ניתן לפעול כנגד ההסתה של הלנצט.

נקווה שהכל יחתם בטוב - חתימה טובה!

שחארי כנר
02.10.2014, 04:19

תודה לך על דברייך היפים והמאוזנים.
גם בימים כתיקונם אל לנו לצבור טינה.
הטינה נוגדת בינה.

ואם הימים הנוראים הם הזדמנות לחשבון נפש שעורך כאן האורח מהלנצט - זו ודאי דרך נכונה לתיקון.

שתהיה שנה טובה של רפואה טובה

אחת
05.10.2014, 09:07

מסכימה עם הרופאה.
חרם והתבודדות לא קידמו אף אדם מעולם.
מכיוון שהוא הראש ("והדג מסריח מהראש") יש לגרום לו לשנות דעתו במציאות המורכבת. התפלפלות ונזיפות רק יעוררו התנגדות. הדרך היחידה היא לחוות את הדברים הטובים והאנשים הטובים כאן בישראל, ואת העובדה שישראל היא עדיין בגדר "מעטים מול רבים" ונלחמת על קיומה בשכונה האלימה במזרח התיכון (ולא בדיוק החזקה, אולי צבאית אבל זה זמני כי נשק אפשר לקנות...). רק חוויה עוצמתית וחיובית כזו תוכל לסתור את כל אמונותיו ותפיסותיו האנטישמיות....
כל הכבוד ליוזמים ולמשתפי הפעולה! הלוואי שמגזרים אחרים בארץ היו נוהגים באותה חכמה!!!
לאור הזמנה זו, מאמינה שיכתוב את רשמיו בכתב העת על תפוצתו הרחבה.

יובל רבינוביץ
02.10.2014, 08:24

אין כאן שום התנצלות. העיתון פעיל בחוסר מקצועיות בשירותם של כוחות פוליטיים. יש רק במה אחת להתנצלות והיא פרסום בעיתון עצמו.

גרשון בודנר
02.10.2014, 10:28

חבל שהוזמן. אינו ראוי, ולהתנצלותו אין כל ערך אלא אם יפרסם אותה בפרוטרוט, ובהתייחסות ל"מה שידוע לו כעת" על כל אחד ואחת מחותמי המכתב, כמאמר מערכת רשמי בעיתונו. אם לא יעשה כך - יש מקום לדרוש זאת ממנו בפומבי, בכל פורום ראוי. עשה שטות - שיחזור בו. שלא "יתנצל".

דוד
02.10.2014, 15:09

ח חרפה ובושה לרמב"ם ולפר. באיר סקורצקי וגרין שמתרפסים
ליפני האנטישמי . איזו התנצלות . צחוק !

ולמה זה תראה את־הקיסם בעין אחיך ואל הקורה אשר בעינך לא תביט
05.10.2014, 09:21

בושה? על מה? על הסברה? על יוזמה ופעולה ראויה לציון ולשבח?
מה אתה עשית למען הזולת ולמען המדינה?
להאשים אחרים בכל ולשנוא כל בני האדם יודעים. אך מתי מעט יודעים גם להתעלות על עצמם ולהתנהל ממרום קטנות זו...ואת גדולתם של רופאים כחמים אלו יכירו וידעו בכל העולם ע"י הוכחות מבוססות ראיות וחוויות רגשיות מרגשות גם ובעיקר בתקופות אפלות אלו של חיי עמנו...