חדשות

הקבינט החברתי-כלכלי אישר את הרפורמה להגבלת כהונת בכירים

הצעת ההחלטה שגיבש צוות מיוחד אושרה בישיבת הקבינט החברתי-כלכלי; קדנציה לא תעלה על 12-6 שנים ותהיה רוטציה בתפקידים

הרפורמה הקובעת כי יוגבלו תקופות הכהונה של מנהלי בתי החולים, מנהלי המחלקות והמכונים במרכזים הרפואיים הממשלתיים וכן של בכירי משרד הבריאות, אושרה אתמול (יום ב') בהצעת-החלטה שהתקבלה בקבינט החברתי-כלכלי של הממשלה. הקבינט הודיע, כי מטרת הרפורמה היא "הגברת שימור ההון האנושי האיכותי במערכת הבריאות הציבורית-ממשלתית, מה שגם יפתח אפשרויות חדשות של קידום הרופאים במערכת ויגביר את התחלופה בדרגי הניהול הגבוהים". הרפורמה עדיין טעונה את אישור הממשלה.

עקרונות ההחלטה קובעים כי תקופת הכהונה של בעלי תפקידים אלה תוגבל לתקופה שבין 12-6 שנים. במקביל, יוחל מנגנון של רוטציה, שנועד לסייע לשימור ההון האנושי והניסיון שנצבר בתפקידי הניהול בתוך המערכת הממשלתית. הצעת ההחלטה שאושרה גובשה במשותף על ידי משרד ראש הממשלה, נציבות שירות המדינה ומשרד הבריאות.

"ראוי ונכון כי אנשים בתפקידי ניהול במערכת ישתמשו בידע שצברו בתפקידם וישתפו בידע ובמידע הזה מערכות מקבילות במסגרת הרפואה הממשלתית, כדי לאפשר התפתחות המערכת, לשם צמצום פערים בין הפריפריה והמרכז, העשרת ניסיון ושיפור האינטגרציה שבין המטה לשטח", נכתב בהודעת משרד הבריאות.

עוד נאמר בהחלטה, כי "קציבת תקופת כהונה ללא החלת מנגנון רוטציה לצידה, עלולים לפגוע משמעותית בשאיפה ובמוטיבציה של רופאים מנוסים להתמודד על תפקידים בכירים אלו. בהיעדר ביטחון תעסוקתי עבורם, יש חשש לעזיבה של פוטנציאל ניהולי את שירות המדינה לטובת מסגרות רפואיות חיצוניות מתגמלות יותר".

מתווה הרפורמה גובש בתום שנה של עבודת מטה בין-משרדית, שבה השתתפו מנכל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור ארנון אפק ומנהל אגף הבריאות בנציבות שירות המדינה יוני דוקן.

משרד הבריאות הדגיש כי בהתייחס למנהלי המחלקות והמכונים, יש לציין  כי "ועדת אמוראי" לבחינת הרפואה הציבורית ומעמד הרופא בה, שעל כינונה סוכם בהסכם הגישור בין משרד האוצר לבין ההסתדרות הרפואית בישראל ב-13 ביולי 2000, המליצה על הגבלת משך הכהונה של רופאים מנהלי מחלקות ומנהלי יחידות. המלצה זאת אומצה בידי הממשלה - אך עד כה לא מומשה במערכת הבריאות הממשלתית. עתה היא תופעל במסגרת הרפורמה.

שרת הבריאות יעל גרמן הגיבה על ההחלטה: "יש לנו מערכת בריאות מצוינת ועל מנת להמשיך ולשמור על המצוינות המאפיינת אותה חייבים לאפשר אופק קידומי עבור רופאים ומנהלים פוטנציאלים הנמצאים במערכת. הרפורמה נחוצה ונדרשת כדי להמשיך ולחזק את מערכת הבריאות".

הראל לוקר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הוסיף: "ההחלטה הגיעה לאישור לאחר שנים רבות של עיסוק בנושא. היא מטפלת בנקודה ארכימדית שתקרין על הניהול בכל מערכת הבריאות ותעביר אותה לסטנדרטים של ניהול מתקדם. קציבת כהונה נקבעה כעיקרון-על גם ברפורמה בשירות המדינה".

פרופסור ארנון אפק, מנכ"ל משרד הבריאות, אמר: "מדובר בשינוי שיאפשר אופק לרופאים מוכשרים ויקדם את דרגי הניהול הבכירים. זוהי בשורה אמיתית למערכת הצמאה לרפורמה בניהול".

הממשלה אמורה לאשר בקרוב את הצעת החלטה ועד אז יתנהל בנושא מו"מ בין משרד הבריאות להר"י.

פרופסור גבי ברבש, המכהן כמנהל איכילוב תל-אביב 21 שנה, אמר ל-Ynet כי הוא תומך בהגבלה ועם זאת "הביע דאגה מעתודות הניהול במערכת הבריאות, הן לגבי הניהול הרפואי והן לגבי דרג מנהלי בתי החולים".

יו"ר ארגון רופאי המדינה, ד"ר נמרוד רחמימוב, הביע התנגדות להחלטה: "מדובר במסר לרופאים האיכותיים שעדיף לא להגיע לרפואה הציבורית. הבעיה שנציבות שירות המדינה ומשרד הבריאות העלו בנושא זה היא אמיתית. במערכת הבריאות הציבורית אין מסלול קידום מסודר ואין פירמידה ניהולית רגילה כמו בכל מקום עבודה אחר - מכיוון שאפשר להיות או רופא מומחה במשך כל החיים, או להתקדם לתפקידי הניהול המצומצמים".

"אנחנו חושבים", הוסיף ד"ר רחמימוב, "שצריכה להיות פירמידה שבה כל כמה שנים רופא יוכל להתקדם כלפי מעלה ולתפקידים הבכירים ביותר ימונו הרופאים הטובים ביותר. מנהלי מחלקות מתמנים לתפקיד הזה בממוצע בגיל 50, כלומר, לא מדובר בצעירים שתפסו ג'וב אלא באנשים שלמדו ועבדו הרבה שנים בשביל זה. אם רוצים להוסיף אופק קידום, אז אנחנו חושבים שצריכים להוסיף עוד כ-600 מנהלי שירות שאחראים על תחום מקצועי מסוים בבית חולים, להוסיף דרג ותקן מוגדר של מנהלי חטיבות ואחרים".

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  רפורמה במערכת הבריאות,  מנהלי מחלקות,  הגבלת כהונת מנהלים,  מנהלי בתי חולים,  הקבינט החברתי-כלכלי
תגובות