חדשות

עורך כתב העת "לנסט", ד"ר ריצ'רד הורטון, יבקר השבוע בישראל

כך נודע ל"דוקטורס אונלי"; ד"ר הורטון צפוי להשתתף בסמינר השבועי של רופאי בית החולים "רמב"ם" ביום חמישי; ביה"ח אישר את הפרטים

עורך כתב העת הרפואי "לנסט", ד"ר ריצ'רד הורטון, צפוי להגיע היום (יום ב') לביקור בן כמה ימים בישראל וביום חמישי ישתתף כמרצה-אורח מרכזי בסמינר השבועי לרופאים שמקיים המרכז הרפואי "רמב"ם" בחיפה; כך נודע ל"דוקטורס אונלי". בית החולים רמב"ם אישר את הפרטים.

ד"ר הורטון עומד בליבה של סערה תקשורתית, לאחר שכתב העת היוקרתי שהוא עורך פירסם ביולי האחרון, במהלך מבצע "צוק איתן" בעזה, מכתב פומבי עליו חתמו 24 רופאים ממדינות שונות (בעיקר איטליה, אנגליה וארה"ב). במכתב הקצר הואשמה ישראל ב"אכזריות" וב"ביצוע פשעי מלחמה", פרסום המכתב גרם לסערה בקהילה הרפואית, והוא גם זכה לתגובות נזעמות מצד רופאים בכירים בעולם.

כמה מבכירי הרופאים בישראל שלחו למערכת העיתון תגובה מיידית על הפרסום. פרופ' יהודה שינפלד, העורך הראשי של כתב העת "הרפואה", אמר ביחס למכתב, כי "תושבי רצועת עזה נבגדו פעמיים. ראשית על ידי השלטון שלהם, חמאס, המשתמש בהם כ'מגן אנושי' ושנית על ידי אותם רופאים (מחברי המכתב) המנצלים את סבלם (של העזתים) כדי לקדם את האג'נדה הפוליטית שלהם מעל דפיו של כתב עת רפואי".

פרופסור שינפלד הגדיר את ד"ר הורטון "אנטי-ישראלי מובהק ובמערכת כתב העת Imaj יש תיקים שלמים המראים כמה פעמים הציג כתב העת עמדה נגד ישראל".

לסיקור המלא של פרשת הפרסום ב"לנסט"

נשיא מכון ויצמן למדע פרופסור דניאל זייפמן כתב במאמר דעה כי גילה שהמאמרים מתפרסמים בכתב העת ללא כל בקרת עמיתים ובשיקול דעתו המוחלט של העורך, וכי הדבר מטיל ספק ביוקרתו של כתב העת הבריטי, היוצא לאור במשך קרוב ל-200 שנה.

על רקע ביקורת זו, פירסם ד"ר הורטון בחשבון הטוויטר שלו, כי הוא מתכוון לבקר בישראל החל מיום ב'. "אני נוסע לישראל, לשמוע, ללמוד ולהסביר בשקט..."

לפי בית החולים "רמב"ם", שאישר כי ד"ר הורטון צפוי להופיע בפני הפורום השבועי המתכנס בימי חמישי, הורטון יהיה אורח המרכז במהלך ביקורו בחיפה.

נושאים קשורים:  חדשות,  מבצע "צוק איתן",  The Lancet,  ד"ר ריצ'רד הורטון,  כתב העת "לנסט",  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות
רופא מופתע
29.09.2014, 21:38

ללא מילים !!!

עוזי
29.09.2014, 21:48

להשאירו להרצות מול אולם ריק.
מדוע הוא לא הגיע בימי המלחמה כדי להתארח באחד מישובי עוטף עזה?

מופתע נוסף
29.09.2014, 21:50

איפה כל הרופאים שיצאו נגדו?
יכול להיות שהם לא עובדים ברמב"ם?
או שרק כאן בישראל יתנו חופש מדעי לכל אחד להגיד ולעשות ככל העולה על רוחו.

פרופ צבי בנטואיץ
29.09.2014, 22:20

אני מברך על בואו של עורך הלנצט לביקור בישראל!
חשוב להקשיב וגם להסביר שכן איני סבור שמדובר באנטיחשמיות כי אם בדעה פוליטית מוטה ולכן חשוב הדיאלוג ולא שיח חרשים אלמים. אין סכנה בקיום דיאלוג אך יש סכנה בחסימת דיאלוג

רופא.
29.09.2014, 22:22

כאילו ביבי היה מבקר בטהרן.מעניין איךצהיוצמקבלים אותו שם.
בא לרקוד על הדם

דר' אמנון אברמוביץ
29.09.2014, 22:50

אולי כדאי לבי"ח רמב"ם להזמין את אבו-מאזן להסביר את נאומו בפני האו"ם. הסכויים להשפיע על הדעות הקדומות של שני האנשים האלה זהים, ז.א., אפסיים, ולא משנה איזה מלים יפות יצאו מפיהם. אבל אולי משהו טוב יצא מהופעתו של העורך המכובד וזה שמאמרים מרופאים ברמב"ם יתקבלו להופעה בלנצט. אני מסכים עם עוזי שהציע שישאירו אותו לנאום בפני אולם ריק.

עוזי
29.09.2014, 23:02

לא צריך טובות מלנסט, ולא צריך לבקש פרסום מאמרים בבטאון זה. לבטל את המנויים ללנסט. לא לצטט מאמרים מלנסט בביליוגרפיה של מאמרים שיפורסמו בבטאונים אחרים כמובן.

ד"ר חנה נתן
30.09.2014, 00:28

יש לקחת אותו לסיור בעוטף עזה, לפגוש משפחות שגרות שם .. יש להפגישו עם פלסטינים שמקבלים טיפול בישראל, יש להראות לו את הטיפול הרפואי שמקבלים פצועים סוריים על הגבול הצפוני..וכו'
יש להראות לו, שלא כל מה שהתעמולה הערבית והפלסטינית מנסה להאכיל את קהל הצופים
השבוי בחו"ל, זה המצב לאשורו ... יש להתיחס לביקור כהזדמנות לקבלת פנים לדוגמא ולא לצורך התרסה לשמה.

דוד
30.09.2014, 08:30

ה הוא אנישמי ידוע ואין סיכוי לשנותו . כדאי להחרים אותו !

amird
30.09.2014, 10:43

כתבה מעולה

פרופ אריה רוט - ת"א
30.09.2014, 10:50

חברים יקרים,
האיש היה וישאר אנטישמי.
אנשים אינם משתנים.
מאידך, גם לרופא יהודי ישראלי מותר לשמור קצת על הכבוד העצמי והגאווה הלאומית ולכן למעט אקט מחאה שיתבטא בהשארתו לבד של האורח ה'לא נכבד' באולם כדי שידבר לקירות, חבל לבזבז זמן איתו ועליו.
מסיבה זו גם איני מבטל את זמני בנסיעה לרמב"ם להפגין נגדו למרות שמאוד קשה לי להתאפק מלנהל עימו שיחת עומק על שורשי האנטישמיות הטבועים בו.
אני מקווה שיימצא ברמב"ם לפחות רופא אחד שיניח מראה בפניו.
ואגב, נראה לי שד"ר אברמוביץ' קצת תמים אם הוא חושב שהדבר יועיל לרופאי רמב"ם להכניס ולו גם 'מכתב לעורך' לעיתונו של האנטישמי.

דר יעקב זמיר
30.09.2014, 11:09

שלום רב
חבל שבית חולים רמבם בחר לארח את העורך האנטישמי הזה מאנגליה. צריך לעזוב את האולם בו ירצה באופן הפגנתי ותוך קריאת בוז. שבענו מדרכו העויינת של האנגלי הזה. צריך גם לפרסם בקול שאיננו מעוניינים ב"גאולה" שמביא עיתון זה לעולם ואיננו רוצים שייכנס לארצנו הארס שלו. התנהגותו לא שונה מאלה הנאצים שהחרימו היהודים בזמנו ואלה שונאי היהודים שדחו בזמנו בלי בושה את התיאוריות של איינשטיין רק בגלל היותו יהודי ועוד.
צריך לקדם את פניו בשלטים עליו כתובים באותיות גדולות
PERSONA NON GRATA.
בברכה
דר יעקב זמיר

ד"ר שוורץ
30.09.2014, 11:54

ידידי המלומדים,
לא רק ביה"ח רמב"ם, נראה שהוא מופיע היום בפקולטה בת"א!
בניגוד למה שנאמר כאן - לעזוב את האולם - ראוי לבוא לשם ולהסביר בדיוק מה חושבים הרופאים בישראל, ולא להניח להצגה הזו להתנהל במוסדות מכובדים של הקהילה הרפואית בישראל.

ד"ר שוורץ
30.09.2014, 11:56

13:30-17:00 ירצו בפניו שש הרצאות של מבחר רופאים
ובשעה חמש - פרופ' אסא כשר על אתיקה בזמן מלחמה. האם ידובר גם על אתיקה של העורך המדופלם?

ד"ר הרצוג דב
30.09.2014, 15:54

הדבר החשוב ביותר בהודעה הזו היא ההודעה של פרופ. דניאל זייפמן לגבי אי ביצוע בקרת עמיתים והפעלת שיקול דעתו המוחלט של ד"ר הורטון.
במידה ומידע זה נכון, אין לאדם כזה אפשרות להיות עורך מדעי גם לעיתון פחות מכובד ולא רק LANCET. לכן יש להביא את המידע בצורה מבוססת לחברי ההנהלה בעיתון ולדרוש את הרחקתו בלי כל קשר להסבירים שהוא עומד לספק בישראל.

ד'ר צבי שנהב
30.09.2014, 21:47

יש סיכוי ל"גייר" אותו???אסור להפוך את ביקורו למוקד פרובוקציה והתרסה נגדנו.