חדשות

ה- FDA אישר תרופה מקבוצת האגוניסטים לרצפטור GLP-1 לסוכרת

GLP-1 הוא הורמון המסייע בשמירה על איזון ערכי הגלוקוז בדם; התרופה נבחנה כטיפול בודד וכן בשילוב עם טיפולים קיימים אחרים

Dulaglutide היא אופציה טיפולית חדשה, שקיבלה את אישור ה-FDA לטיפול בסוכרת סוג 2. הטיפול יכול להינתן לבדו או בשילוב עם טיפולים קיימים אחרים. התרופה מיועדת להזרקה תת-עורית במתן חד שבועי.

Dulaglutide היא אגוניסט לרצפטור GLP-1ע (Glucagon Like Peptide 1), הורמון שמסייע בשמירה על איזון ערכי הגלוקוז בדם. הבטיחות והיעילות של התרופה הוערכו בשישה מחקרים קליניים שכללו יחד מעל 3,000 מטופלים. הטיפול בתרופה שיפר את איזון הגלוקוז אצל חולים בסוכרת סוג 2.

התרופה נבחנה כטיפול בודד וכן בשילוב עם טיפולים קיימים אחרים כולל מטפורמין, סולפונילאוריאה, תיאזולודינדיון ואינסולין בזמן ארוחות (פרנדיאל).

Dulaglutide אינה מיועדת לחולים בסוכרת סוג 1, לחולים עם קטואצידוזיס, לחולים עם בעיות קיבה או מעיים חמורות או כתרופת קו ראשון.

כמו תרופות אחרות השייכות לאותה קבוצה, התרופה מכילה אזהרת קופסה שגידולים של תאי C בבלוטת התריס נצפו במכרסמים, אך הסיכון בבני אדם אינו ברור, כולל גם הסיכון לסרטן מסוג מדולרי בבלוטת התריס.

התרופה אינה מיועדת לשימוש באנשים המצויים בסיכון מוגבר לגידול מדולרי של בלוטת התריס (גידול מדולרי בבלוטת התריס במשפחה או אצל החולה עצמו, סינדרום MEN 2, וגידול ביותר מבלוטה אחת בגוף).

ה- FDA דורש שיבוצעו מחקרים שלאחר שיווק התרופה.

תופעות הלוואי העיקריות שנצפו במחקרים היו גסטרואינטסטינליים; בחילה, שלשול, הקאות, כאבי בטן וירידה בתאבון. Dulaglutide משווקת על ידי חברת "אלי לילי", תחת השם Trulicity.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

נושאים קשורים:  חדשות,  אישור FDA,  Glucagon Like Peptide 1,  רצפטור GLP-1,  Dulaglutide,  אלי לילי,  סוכרת,  FDA,  Trulicity
תגובות