חדשות

בתי החולים הממשלתיים הפסיקו לשלם חשבונות ארנונה, מים וחשמל

בעקבות הגירעון התקציבי, בתיה"ח גם החלו בדחיית ניתוחים לא דחופים; החשבת הכללית אסרה על תשלומים על חשבון תקציב השנה הבאה

בעקבות הגירעון החריף, בתי החולים הממשלתיים הודיעו כי הם מפסיקים לשלם בעד מים, חשמל ומסי ארנונה, כמו גם לנותני שירותי הסעות ושמירה. במרכז הרפואי "שיבא" כבר החלו כבר בדחיית ביצועם של ניתוחים לא דחופים, ובתי חולים נוספים אמורים גם הם להתמקד בתקופה הקרובה רק בביצוע ניתוחים הכרחיים. בכך מומשה אזהרת פורום מנהלי בתי החולים מלפני שבועיים.

שרת הבריאות יעל גרמן ומנכ"ל המשרד, פרופסור ארנון אפיק, קיבלו מכתב בנושא מיו"ר פורום מנהלי בתי החולים הממשלתיים, פרופסור שמעון רייסנר, סגן מנהל רמב"ם. משרד הבריאות נקרא לקיים דיון דחוף במצב.

במכתב נדרשה שרת הבריאות להתערבות מיידית, מאחר שלא נשאר לבתי החולים כסף גם כדי לשלם בעבור תרופות למטופלים. הודעת הפורום פורסמה בעקבות הנחייה של החשבת הכללית באוצר להימנע מביצוע הזמנת ציוד מכל סוג שהוא ותרופות על חשבון תקציב השנה הבאה (שיטת שוטף פלוס 60 או 90). נוהג זה היה מקובל בבתי החולים שנים לא מעטות.

בהקשר זה דיווח "הארץ" היום (יום ב'), כי המצב הכספי של בתי החולים הורע באחרונה בשל שינוי בנוהל התשלום לספקים ובשל התייקרות תשומות, חריגה בהיקפה, לעומת שנים קודמות.

במכתב קובע פרופסור רייסנר: "מדובר בסכנה אמיתית ומוחשית לאזרחי המדינה". הוא מסר לעיתון, כי הפעולות הראשונות שניתן לדחות הן ניתוחי קיצור קיבה (בריאטריים) והחלפת מפרקים.

11 בתי החולים הממשלתיים מעריכים, כי עד סוף 2014 היקף הגרעון שלהם יגיע עד כדי 1.3 מיליארד שקל, מעל ההערכות הקודמות.

משרד הבריאות הודיע בתגובה כי הוא מודע למצב, לגירעונות הקשים ופועל מול האוצר למציאת פתרון למשבר.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  בתי החולים הממשלתיים,  שרת הבריאות יעל גרמן,  תקציב מערכת הבריאות,  פרופ' שמעון רייסנר
תגובות
גיא
22.09.2014, 23:39

מעניין ששיבא, שכל המשכורות בו משולמות ישירות מתקציב משה"ב, שכל שבוע מתגלות פעילויות כלכליות יצירתיות להגדלת הכנסות ביה"ח (ובד"כ ללא אישור, ובניגוד לחוק), מגיע לגרעון עד כדי כך שאינו יכול לשלם לספקים.
בהדסה, מצב כזה כמעט נגמר בפשיטת רגל.
בשיבא זה יסתיים במספר כתבות, ואז בכיסוי הגרעון על ידי משרד הבריאות/אוצר.

אבל נשים את הביקורת על שיבא והמנהל שלה בצד. אולי בכל זאת צריך לראות את התמונה הכוללת, ולהבין שמי שמקצה את התקציב לבתי החולים פשוט מתקצב אותם בחסר. את כולם.
הרי לא יעלה על הדעת שפשוט נכשלו במינוי של כל מנהלי בתי החולים, שאף אחד מהם אינו יודע לנהל. או שאולי כן, ורק במשרד האוצר יודעים לנהל דברים?
אז בואו וניתן לנערי האוצר הגאונים לנהל בית חולים בתקציב שנתי שמספיק לקצת יותר מחצי שנה.
בואו נראה את הגאונות והבנת המשק כולו באים לידי ביטוי.
יש מתנדבים?