השמנה

שילוב אינסולין בזאלי ואגוניסט לרצפטור GLP-1 לטיפול בסוכרת סוג 2

לפי סקירה שיטתית, השילוב של אינסולין בזאלי ואגוניסט לרצפטור GLP-1 הוא אסטרטגיה טיפולית מוצלחת יותר בהשוואה לאחרות

22.09.2014, 10:08

שילוב של אינסולין בזאלי ואגוניסט לרצפטור GLP-1 הוצע כאסטרטגיה טיפולית לסובלים מסוכרת סוג-2, שיכולה להוריד ביעילות את ערכי הסוכר, עם סיכון נמוך להיפוגליקמיה ולעלייה במשקל.

מטרת הסקירה השיטתית והמטה-אנליזה היתה לבחון אסטרטגיה זו אל מול אסטרטגיות טיפוליות אחרות, תוך שימת דגש על איזון ערכי הגלוקוז, הסיכון להיפוגליקמיה והסיכון להשמנה אצל חולים בסוכרת סוג 2.

15 מחקרים ענו לקריטריונים להכללה (בחיפוש אחר מחקרים בין השנים 1950-2014), וכללו יחד קרוב ל-4,350 מטופלים. לאחר 25 שבועות טיפול בממוצע, טיפול בשילוב של אינסולין בזאלי ואגוניסט לרצפטור GLP-1 השיג הפחתה גדולה יותר בערכי המוגלובין A1C יחסית לאסטרטגיות טיפוליות אחרות (הפחתה של -0.44% יותר בהשוואה לכל הטיפולים האחרים).

בנוסף, באסטרטגיה זו היתה סבירות גבוהה יותר להגיע לערך מטרה של 7% המוגלובין A1C או נמוך יותר. הסיכון להיפוגליקמיה היה דומה בין אסטרטגיה טיפולית זו לאחרות. באסטרטגיה זו הושגה ירידה במשקל של 3.22- ק"ג בממוצע.

גם כאשר נעשתה השוואה מצומצמת יותר של אסטרטגיה זו אל מול טיפול באינסולין במתן בזאלי + בולוס, הושגה הפחתה גדולה יותר בהמוגלובין A1C, הסיכון היחסי להיפוגליקמיה היה נמוך יותר והירידה במשקל גדולה יותר.

החוקרים מסכמים, כי בחירה באסטרטגיה טיפולית המשלבת בין אינסולין בזאלי לאגוניסט לרצפטור GLP-1 עבור חולים בסוכרת סוג 2 היא מוצלחת: משיגים איזון יעיל של ערכי הסוכר, ללא סיכון מוגבר להיפוגליקמיה או להשמנה.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Eng C, Kramer CK, Zinman B, et al. Glucagon-like peptide-1 receptor agonist and basal insulin combination treatment for the management of type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis. Lancet. Early Online Publication, 12 September 2014.

נושאים קשורים:  השמנה,  סוכרת-2,  היפוגליקמיה,  המוגלובין A1C,  אגוניסט לרצפטור GLP-1,  GLP-1 agonists,  אינסולין בזאלי,  מחקרים
תגובות