חדשות

בעקבות "תלפיות שיבא": תוכנית דומה למנהיגות רפואית בצפון

פרופסור יהודה אדלר נבחר במכרז לעמוד בראש "תלפיות גליל"; "המטרה היא לבנות את המנהיגות הרפואית העתידית של האזור"

פרופסור יהודה אדלר, מנהל תוכנית "תלפיות" למצוינות רפואית במרכז הרפואי "שיבא", נבחר במכרז לנהל גם את תוכנית המצוינות הרפואית בגליל. התוכנית, שתיקרא "תלפיות גליל", נועדה "לבנות את המנהיגות הרפואית העתידית של מערכת הבריאות והרפואה בגליל". פרופסור אדלר משמש גם כיו"ר מינהלת המחקר הביו-רפואי בגליל (מיזם משותף של המשרד לפיתוח הנגב והגליל ומכון המחקר מיגל), שמנכ"לה הוא פרופסור איתמר שליט.

בשיחה עם "דוקטורס אונלי" מסר פרופסור אדלר, כי מטרת "תלפיות גליל" היא להביא לאזור את טובי המוחות הרפואיים הצעירים ולהשאיר בו את אלו שיפגינו הצטיינות-על, כדי שימשיכו לקדם את הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בצפת הפועלת בשיתוף פעולה הדוק עם בתי החולים בגליל. "זה צעד מהותי משלים בהרכבת הפאזל ההולך ונבנה עתה כדי לטייב את הרפואה בצפון הארץ ובדגש על הגליל", ציין פרופסור אדלר.

תוכנית "תלפיות גליל" תופעל במתכונת דומה לזו הפועלת כבר 11 שנה במרכז הרפואי "שיבא". עד כה כללה התוכנית 6 מחזורים (46 רופאים), המסומנים להיות "מנהיגי הרפואה העתידית בישראל". כל מחזור מקבל הכשרה למנהיגות רפואית ומצוינות במשך חמש שנים. לפי פרסומי שיבא, בוגרי התוכנית פירסמו כ-1,500 מאמרים על מחקרים שביצעו ורשמו עשרות פטנטים טכנולוגיים-רפואיים שפיתחו. את התוכנית הגה ויזם מנהל המרכז הרפואי בתל-השומר, פרופסור זאב רוטשטיין. המודל שלה מבוסס על תוכנית "תלפיות" הצה"לית הקיימת מאז 1979.

פרופסור אדלר ציין, כי השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום רואה הכרח בפיתוח "תלפיות גליל" על בסיס הישגי התוכנית המקבילה ב"שיבא". "יש כוונה לאתר רופאים צעירים ומבטיחים שעשויים לשמש מנהיגי הרפואה של האזור, על-ידי השקעה כספית בהם ובהדרכתם במטרה שיישארו לחיות בגליל ולבנות בו את עתידם המקצועי כדי להשוות את רמת הרפואה שתינתן לתושבי הגליל בעתיד עם זאת לה זוכים תושבי מרכז הארץ", מסר פרופ' אדלר.

פרופסור אדלר הדגיש, כי הפערים החריפים בין איכות והיקף שירותי הבריאות והרפואה בין מרכז הארץ לפריפריה (גליל, צפון וגם דרום הארץ) נוגעים לזמינות ונגישות לקבלת שירותים, היקף תחלואה גבוה יחסית, מחסור קבוע ברופאים מומחים ובאחיות, קושי בגיוס כוח-אדם איכותי ומחסור במיטות אשפוז ובציוד מתקדם. "אי הקצאה מתאימה של משאבים לחיזוק ופיתוח שירותי הבריאות בפריפריה מקבעת את הפערים הללו", אמר.

על הקושי בגיוס רופאים-מתמחים הסביר פרופסור אדלר, כי אלו מעדיפים עדיין להתמחות במרכז הארץ בהנחה כי שם קיימת בפניהם אפשרות להתפתחות מקצועית גדולה יותר. "כדי לתת מענה לבעיות הללו הוזנקו שני המיזמים – מנהלת המחקר הביו-רפואי ועתה גם תוכנית תלפיות גליל".

מינהלת המחקר תקצה בשנה הקרובה שתי קטגוריות של מענקי-מחקר – האחת בסך 120 אלף שקל למחקר מלא והאחרת – 40 אלף שקל למחקר שיבוצע בידי מתמחים צעירים במדעי היסוד. בשנה שעברה בחרה המינהלת ב-18 רופאים וחוקרים מכל בתי החולים בגליל לקבלת מענקי מחקר (מתוך 150 הצעות מחקר שהוגשו לה). עשרות הצעות-מחקר חדשות הוגשו לשנה הקרובה, ובימים אלו הן נבחנות לקראת קביעת הזוכים בהן.

נושאים קשורים:  חדשות,  מינהל המחקר הביו-רפואי בגליל,  תוכנית תלפיות גליל,  תוכנית תלפיות שיבא,  פרופ' זאב רוטשטיין,  פרופ' יהודה אדלר,  הפקולטה לרפואה בגליל,  מכון המחקר מיגל
תגובות
אייל כהן
22.09.2014, 15:17

הגיע הזמן שבעל שם ראוי, "בולדוזר", כמו פרופ' יהודה אדלר - לו הצלחות מוכחות בבית חולים שיבא- יקדם את מצב הרפואה בגליל ובצפון, הסובל מקיפוח רב בתחום זה.

סוף סוף אדם ראוי וזכאי.

משה
23.09.2014, 09:05

פרופ׳ אדלר זכה במכרז , זכה בתפקיד , אולם ״ הזוכה האמיתית״ , היא מערכת הבריאות בישראל !!!
פרופ׳ אדלר מביא איתו לגליל , ידע, נסיון , חריצות , ובעיקר ״ נשמה ״ גדולה , ואין ספק
שכל התכונות המיוחדות בהן ניחן - הם , הם המתכון להצלחה!!!!
כמה מעודד שיש במערכת הבריאות המשוועת לשינוי ושיפור - אנשים כמו ״האיש הזה״
הגליל הרוויח בגדול !!!

אנונימי/ת
26.04.2018, 08:42

נו באמת. מי שהוא חושב שהתגובות הגיעו "סתם"? הוא פוטר מעבודתו בשיבא בגלל התרדות מיניות לכאורה! שוב הוא יהיה אחראי על מתמחות?!