חדשות

בניסיון למנוע את התפשטות מגיפת האבולה: עוצר מלא בסיירה ליאון

תושבי המדינה התבקשו להישאר בבתיהם למשך שלושה ימים, וכוחות מיוחדים יחפשו חולים שנשארו בבית; ישראל שלחה מומחים לקמרון

המהלך האגרסיבי והשאפתני ביותר מצד ממשלה במאבק נגד מגפת האבולה המשתוללת במערב אפריקה יצא לדרך שלשום (יום ו'), כאשר כל 6 מיליון תושבי סיירה-ליאון נצטוו להסתגר בבתיהם ל-3 ימים.

לפי הדיווחים, הרחובות התרוקנו מבני אדם והמסחר הופסק. 30 אלף מתנדבים, בנוסף לאנשי משטרה וצבא, עוברים מבית לבית, לא רק כדי להדריך את המקומיים כיצד להימנע מהידבקות בנגיף, אלא גם כדי לאתר חולים שמוחבאים בבתים על-ידי בני משפחותיהם ומסייעים להפיץ את הנגיף הקטלני.

ד"ר אוליבר ג'ונסון מבריטניה, שעובד באזור כשליח עמותה לונדונית בשם King's Health Partners, מסר, כי ביום הראשון של הסגר המוחלט הגיעו ליחידת הבידוד בבית החולים (18 מיטות) עשרה חולים ועוד 4 רופאים הצטרפו אליו. "אנחנו מתחילים לראות עוד ציוד ואספקה רפואית ויותר סגל בריאות שמגיע לעבודה במחלקות העמוסות עד עייפה", אמר.

ד"ר מייקל גולדפארב, דובר "רופאים ללא גבולות", אמר כי המצב בסיירה ליאון מדאיג באופן קיצוני משום שמיום ליום גדל מספר המקרים המאובחנים כחולים באבולה.

רופאים מערביים ממשיכים לספק תיאורים קשים על המצב השורר במדינות הנגועות באבולה. ד"ר דן לוסי (Lucey), רופא אמריקאי שהתנדב לעבוד בבית חולים בבירת סיירה-ליאון (פריטאון), תיאר את המצב השורר בו כ"מבעית". הוא סיפר ל"ניו-יורק טיימס", כי ישנו מחסור חמור במיטות, אין מרחב מינימאלי בין מיטה למיטה. רק רופא אחד נוסף מטפל בחולים שהוכנסו לבידוד. בין המיטות כמחיצה יש רק וילון פלסטיק, וליד כל מיטה שלושה דליים - לאיסוף שתן, צואה וקיא. "יש נוזלי גוף בכל מקום", ציין, "קשה להאמין עד שרואים כל זאת מדי יום".

ארה"ב אמורה לשגר לליבריה השכנה 17 מרכזי טיפול ניידים מיוחדים ובסך הכול 1,700 מיטות אשפוז. האו"ם הקים מרכז חירום באקרה בירת גאנה, כדי לנהל משם את המאבק במגיפה.

גם ישראל שולחת סיוע

ביום חמישי הודיע שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, כי ישראל מצטרפת למלחמה באבולה, ותשלח ציוד רפואי נדרש. לדברי השגריר ישראל שולחת מומחים למחלות טרופיות, שיגיעו לקמרון ויפעלו משם כיועצים. בקמרון לא נרשמו מקרים של אבולה עד כה.

השגריר מסר על כך בכנס מיוחד שקיימה מועצת הבטחון על נושא האבולה. "הקהילה הבינלאומית מחזיקה בכלים ובידע להצלתם של אלפי בני אדם, אבל בינתיים התגובה העולמית לא מספיקה. אנשים משוועים לעזרה. אפריקה בוערת והעולם חייב להתאחד מיד כדי לכבות את השריפה". אמר עוד שגריר ישראל.

"בדומה לסיוע שהגישה בהאיטי, בגאנה ובפיליפינים, ישראל מוכנה לאתגר החדש העומד בפני העולם והחלה בהענקת ציוד רפואי ובשיגור מומחי בריאות ישראלים לקמרון. משבר עולמי דורש תגובה בינלאומית. לכל מדינה יש תפקיד במאבק נגד האבולה. על כל העולם להחליף את האדישות ביוזמה ובמציאת פתרונות", אמר השגריר פרושאור.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  ארגון הבריאות העולמי,  רופאים ללא גבולות,  מגיפת האבולה,  סיירה ליאון,  מערב אפריקה,  סגר
תגובות